Uçaroğlu: Türk sigorta piyasası esnekliği ile yeni dünya normaline uyumlandı

 Uçaroğlu: Türk sigorta piyasası esnekliği ile yeni dünya normaline uyumlandı

Türk sigorta piyasasının 2020 performansı ile ilgili yorumlarda bulunan IUC Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Menekşe Uçaroğlu, “Türk sigorta piyasası zor koşullarda dayanıklılığını sürdürebilme niteliği ile pandemi sürecinden başarıyla çıkıp her zamanki esnekliği ile yeni dünya normaline uyumlanmış durumdadır” diye konuştu.

Küresel sigorta sektörünün uzun süreden beri ilk defa bu kadar büyük çaplı bir salgın ile karşılaştığına dikkat çeken IUC Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Menekşe Uçaroğlu, koronavirüs pandemisinin sigorta sektörüne etkisi ile ilgili, “COVID-19’dan önce dünya sigorta endüstrisi birçok zorlukla karşı karşıyayken pandemi ve takip eden kapanma süreci ile beraber belirsizlik ortamı zirve noktasına ulaştı. 1918 yılından beri ilk defa sektör bu çaplı bir salgın ve tek kaynaktan oluşan hasar ile karşı karşıya kalmış durumda. Bu belirsizlik ortamında sermaye arzı ve alternatif kapasite çözümleri de aynı belirsizlikle karşı karşıya” dedi.

‘FİYAT ARTIŞLARI KAÇINILMAZ’

Fiyat artışları ile ilgili de yorumlarda bulunan Uçaroğlu, “Dünyada düşen faiz gelirleri sonucunda kârlılığın sigortacılık gelirlerinden sağlanması zorunluluğu nedeniyle her alanda olduğu gibi reasürans alanında da fiyat artışları kaçınılmaz. Diğer taraftan her ne kadar zorluklar getirse de bu süreçte sigortacılık sektörü değişen düzene adapte olmada çok iyi bir performans sergilemiş durumda. Şirketlerin işleyişlerini herhangi bir hizmet sıkıntısı yaşatmadan pandemi sürecine adapte etmeleri, ürünlerde gereken düzenlemelerin hızlıca yapılması sigorta sektörüne olan güveni tazeleyen faktörlerden” şeklinde konuştu. Salgın sürecinin getirdiği zor süreçle ilgili Uçaroğlu şunları söyledi: “Türk sigorta piyasası zor koşullarda dayanıklılığını sürdürebilme niteliği ile pandemi sürecinden başarıyla çıkıp her zamanki esnekliği ile yeni dünya normaline uyumlanmış durumdadır.”

Avatar

Esra Nur Mocu

İlginizi Çekebilir