“Türkiye’de sağlık hizmetlerinin çok hızlı adaptasyon yeteneği var”

 “Türkiye’de sağlık hizmetlerinin çok hızlı adaptasyon yeteneği var”
5N1S yayınları alanında uzman isimler ile devam ediyor. Pandemi, sağlık hizmetleri ve sektörün geleceği hakkında merak edilenleri 5N1S ekranlarında anlatan Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti, “Türkiye’deki sağlık hizmetleri, teknolojide çok ileri ve çok hızlı bir adaptasyon yeteneği var” dedi.
Alanında uzman konukları ile 5N1S yayınları devam ediyor. Pandemi, sağlık hizmetleri ve sektörün geleceği hakkında merak edilenleri Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti ile konuştuk. Pandemi nedeniyle ertelenen rutin tedavilerin sonuçlarının hastanelerin acil servislerinde yoğun olarak hissedildiğini belirten İstiroti, “Ertelenen taramalar, ertelenen kanser tedavileri ve kanser cerrahileri inanılmaz sonuçlar üretti. Sonbaharda insanlar rahatladı fakat bu yaz sonucunda daha fazla rahatlama oldu. 1,5-2 yıldır check-up’larını yaptırmaya kişiler var, bu kişiler yavaş yavaş hastaneye gitmeye başladı. Tatile veya restoranlara giden ve bundan kaygın duymayan birinin kendi ile ilgili esas yapması gerekenleri ertelemesini akılcı bulamıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE UYGULAMA VE CERRAHİ YETKİNLİKTE İYİ BİR ÜLKE’

Türkiye’de verilen sağlık hizmetinin dünyanın geri kalanı ile kıyaslandığında verilen hizmet ile kalite arasındaki bileşkede iyi bir noktada olduğuna dikkat çeken İstiroti, “Türkiye’deki sağlık hizmetleri, teknolojide çok ileri ve çok hızlı bir adaptasyon yeteneği var. Hekimlerin de çok hızlı öğrenme ve uygulama yeteneği var. Salgın gösterdi ki hayranlıkla izlediğimiz batı ülkeleri bu süreçten başarıyla ayağa kalkamadı fakat biz Türkiye olarak çok daha akut şeyler yaptık. Aşı ile ilgili tartışılan birçok konu olabilir ama hizmet sunumu, hastanın sağlığı, doktora ve kuruma erişimi ile ilgili imkanlar batıda duyduğumuzdan çok daha iyiydi. Türkiye Ar-Ge tarafında değilse bile uygulama tarafında ve cerrahi yetkinlikte iyi bir ülke” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir