Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren: Depremden sonra 48 saat içinde yaraları saracağız

 Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren: Depremden sonra 48 saat içinde yaraları saracağız

5N1S programımıza katılan Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, Sigortacı Gazetesi izleyicilerine özel bilgilendirmelerde bulundu. Türk Reasürans olarak 2 yıllık süreçlerinden bahseden Eren, DASK tarafında yapılan projeleri de anlattı.

Türk Reasürans olarak 2 yıla neler sığdırdıklarından bahseden Eren, “Şirketimiz kısa bir hazırlık döneminden sonra 6 Eylül 2018’de kuruldu. Kısa geçen süreç içinde hem insan kaynaklarımızı oluşturduk  hem de eş zamanlı olarak programımızı yaptık. Bu dönemde çok hızlı hareket ettik ve başarılı olduk. 26 sigorta şirketin ve kuruluşun tretesinde yer alıyoruz. İlk sene itibariyle 1 milyar TL’ye yakın reasürans primi tutturmayı başardık. Bu sene de ilk 6 ay da bu miktara ulaştık. İlk sene 105 milyon lira karımız oldu. Bu sene de ilk 6 ayda bu oranı sağladık” dedi.

‘DASK TARİHİNİN EN BÜYÜK HASARINI ÖDEDİK’

Türk Reasürans’ın DASK’ın teknik işleticiliğini devralmasıyla ilgili konuşan Eren, “DASK için reasürans tarafında çok önemli adımlar attık. DASK’la bir koruma fonumuz var ve bu fon 13 milyar TL’ye gelmiş durumda. Aldığımız koruma fonu ile de büyük İstanbul depreminde devletin üzerine oluşabilecek bir yükü hafifletmiş olacağız” şeklinde konuştu.

DASK için finansal reasürans kısmında önemli aksiyonlar aldıklarını kaydeden Eren, “Bu askiyonlar sayesinde olası bir İstanbul depreminde 48 saat içerisinde çok kısa bir sürede vatandaşımıza bir ödeme çıkabilecek durumdayız. Bu bizim için çok değerli bir kazanım. Yaptığımız bu yapıyla neredeyse parametrik sigortanın hızında bir ödeme şekliyle vatandaşın karşısına çok rahat bir şekilde çıkabileceğiz” ifadelerine yer verdi.

DASK tarihinin en büyük hasarını ödediklerini belirten Eren, sözlerine şu şekilde devam etti: “DASK’ın yöneticiliğini alır almaz İzmir depremi gibi üzücü bir olayla karşılaştık. İzmir depreminde Yaklaşık 401 milyon TL’ye yakın bir ödeme gerçekleştirdik. DASK tarihinin en büyük hasarını ödedik. DASK’ı aldığımızda 9 buçuk milyon adet poliçemiz vardı, 1 senede 10 buçuk milyona ulaştık.”

DASK’ın tarafında modelleme çalışmalarının olduğunu ifade eden Eren, “Sigortacılık sektöründe deprem esnasında oluşabilecek maksimum hasarları istatistiki olarak hesaplayıp koruma altına alabilme bakımından en önemli konulardan biri modelleme. Bu doğrultuda da DASK tarafında bir modelleme çalışmamız var. Kaotik sürecin daha az panikle atlatılmasını sağlayacağız” dedi.

 

İlginizi Çekebilir