Tümer: İklim değişikliği en çok mal sigortalarını etkiliyor

 Tümer: İklim değişikliği en çok mal sigortalarını etkiliyor

Doğa Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, “İklim değişikliği sigorta sektörünün pek çok branşını etkilerken, mal sigortaları bu etkilenmeden en çok nasibini alan branş olarak göze çarpıyor. Özellikle kıyı bölgelerde yükselen su seviyeleri ve seller sonucunda bu etkinin daha da net hissedileceğini öngörüyoruz. Orman yangınlarındaki artış, sel ve kuraklığın hasatlar üzerindeki olumsuz etkileri ve üretim kapasitesindeki azalma tarım sigortalarını da doğrudan etkiliyor” şeklinde konuştu.

“Günümüzde iklim değişikliğinin etkileri, kuşku duyulmaz bir şekilde ülkeleri etkisi altına almaya başladı. Özellikle ülkemiz, iklim değişikliğinin neden olduğu olumsuz etkileri sıklıkla yaşıyor” diyerek sözlerine başlayan Doğa Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, doğal afetlerin sebep olduğu zararlar ile ilgili şunları söyledi: “Son dönemde karşımıza çıkan ve daha önce görmeye alışık olmadığımız hortum, dolu, kuraklık, susuzluk ve fırtına olayları artık maalesef can almaya da başladı. Diğer yandan deprem kuşağında olan ülkemizde kaçınılmaz olarak deprem hasarları da yaşanıyor. Sel benzeri afetler de her geçen gün yoğunluğunu artırmakta ve etki alanı büyümekte. Bu afetlerin sebep olduğu can kayıplarının yanında ekonomik anlamda da ciddi kayıplara neden olduğunu görüyoruz. İklim değişikliği krizinin kapıda olduğu ve bunun nedeninin sadece doğal gelişen bir küresel ısınma değil, insan faaliyetleri kaynaklı iklim değişikliği olduğu da unutulmamalı.”

‘SİGORTA BİLİNCİ ARTIYOR’

Mehmet Tümer, “Ancak zarar gören rizikoların sigortalı olup olmamasına bakmaksızın tümünde yaşanacak olan üretim kayıplarının ülke ekonomisine zarar vermesi kaçınılmaz olup, hasar yaşanan bölgelerde işsizlik oranının dahi etkilenmesine sebep olabilmekte. İklim değişikliği sigorta sektörünün pek çok branşını etkilerken, mal sigortaları bu etkilenmeden en çok nasibini alan branş olarak göze çarpıyor. Özellikle kıyı bölgelerde yükselen su seviyeleri ve seller sonucunda bu etkinin daha da net hissedileceğini öngörüyoruz. 

Orman yangınlarındaki artış, sel ve kuraklığın hasatlar üzerindeki olumsuz etkileri ve üretim kapasitesindeki azalma tarım sigortalarını da doğrudan etkiliyor” dedi. “İklim değişikliğinin, sigorta sektörünün mal sigortaları, tarım sigortaları ve sağlık sigortaları gibi pek çok branşını yakından etkilemekte olduğunu söyleyebiliriz” diyen Mehmet Tümer, şu açıklamaları yaptı: “Ülkemizde depremden sonra büyük zararlar veren afetler su baskını ve sellerdir. 

Yağmur ve kar suları afete neden olmaksızın akıp gidebilmekteydi; ancak çarpık kentleşme, fabrikaların yanlış yerlere kurulması, nüfus artışı, dere ve nehir kenarlarına yerleşim nedeniyle doğa olayları afete dönüşebiliyor. 

Son yıllarda ülkemizde iklim değişikliği, yanlış kentleşme, yetersiz altyapı gibi sebeplerle derelerin ve nehirlerin taşmasından oluşan sellerin yanı sıra sağanak ve yoğun yağışlar nedeniyle yaşanan şehir selleri artmaktadır.” 

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir