TSB’den Rize ve Artvin’deki sel felaketiyle ilgili basın açıklaması

 TSB’den Rize ve Artvin’deki sel felaketiyle ilgili basın açıklaması

TSB, Rize ve Artvin illerimizde meydana gelen sel felaketi ile ilgili basın açıklamasında bulundu. İlgili açıklamada; “Sektörümüz sel felaketi sonrası yaraların sarılması için hummalı bir şekilde hasar tespit çalışmalarına başladı. Ülkemizin benzer felaketleri bir daha yaşamaması temennisi ile tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Rize ve Artvin’de meydana gelen sel felaketi ile ilgili basın açıklaması yaptı: “Türkiye Sigorta Birliği olarak Rize ve Artvin illerimizde yaşanan sel felaketinin derin üzüntüsü içindeyiz. Afet sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza ise acil şifalar dileriz. Ülkemizin benzer felaketleri bir daha yaşamaması temennisi ile tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Kamuoyunu bilgilendirmek adına felaket sonrası Birliğimizin ivedilikle aldığı aksiyonları paylaşmak isteriz.

Türkiye Sigorta Birliği olarak; yaşanan sel felaketinin yol açtığı hasarlara ilişkin, tazminat ödeme sürecinin hızlandırılarak mağduriyetin bir an önce giderilmesi adına, tüm şirketlerin mutabakatı ile alınan tavsiye kararları çerçevesinde;

  • Valilikler kanalıyla oluşturulan hasara uğramış araç ve konut bilgileri üzerinden sigorta şirketlerince yapılan incelemeler neticesinde, sigortalı olduğu tespit edilen araç ve konutlar için sigortalılara ulaşılarak tazminat süreçleri hızlandırılmıştır.
  • Yaşanan olağanüstü durum göz önüne alınarak, hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi için evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylıkların sağlanması kararlaştırılmıştır.
  • Teminat dâhilindeki hasarların bir bölümünün, hasar prosedürleri sonuçlanana kadar şirketlerce kendi belirleyecekleri oranlarda avans niteliğinde ödenmesi yönünde karar alınmıştır.

Bu tavsiye kararları çerçevesinde sigorta sektörü, ilgili tüm paydaşlarla iş birliği ve sağduyu içinde gücünü, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanarak ekonomik faaliyete ve toplumsal hayata destek vermeye devam edecektir. “

İlginizi Çekebilir