“Trafik Teklif Platformu ile sürücülerin kısa sürede poliçeye ulaşması hedefleniyor”

 “Trafik Teklif Platformu ile sürücülerin kısa sürede poliçeye ulaşması hedefleniyor”

Araç fiyatlarının astronomik artması, yedek parçanın dövize endeksli olarak yükselmesinden dolayı zarar gören sigorta şirketleri trafik sigortası yapmaktan kaçınmaya başladı. Bu konuya çözüm olmak için SEDDK’nın hayata geçirdiği “Trafik Teklif Platformu” genel uygulamaya açıldı. Monopoli Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bonofiyel, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; uygulama ile sürücülerin kısa sürede poliçeye ulaşması hedefleniyor dedi.

Zorunlu Trafik Sigortası’nda riskli basamaklarda yer alan sürücülerin poliçe sorununa çözüm için geliştirilen, 1 Haziran’da test aşamasına başlanan “Sigorta Aracıları Teklif Platformu” kullanıma açıldı. Sigorta Bilgi Merkezi nezdinde kurulan ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) usul ve esaslarını belirlediği “Sigorta Aracıları Teklif Platformu” uygulamasında ile ilgili olarak Monopoli Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bonofiyel, yaptığı değerlendirmede: “Trafik ruhsatı olan sigorta şirketlerinin üyeliği zorunlu tutularak sisteme entegrasyonu sağlanıyor. SEDDK’nin platformun işleyişini tebliğ ettiği genelgeye göre, sigorta şirketleri aracılık sözleşmesi bulunan acentelerle platform üzerinden organik şekilde süreçleri yürütebilecek. Hukuksal bağı bulunmayan sigorta şirketi ile acente arasında sadece platformda geçerli olmak üzere sözleşme yapılabilecek” dedi.

Platform üzerinden yapılacak aracılık sözleşmesinde teminat mektubu sunulması ya da kefalet sigortası istenmediği bilgisini veren Bonofiyel sistemin uygulama süreci ile ilgili, “İki faza ayrılan teklif alma sürecinde, birinci fazda acenteler halihazırda anlaşması olan sigorta şirketlerinden platform üzerinden 10 dakikalık süre içinde teklif alabilecek. Sigortalının onay verdiği teklif işleme alınacak.10 dakikalık süre içinde birinci fazda teklif alamayan acenteler ikinci faza geçebilecek” dedi ve ekledi: “Şirketler tarafından teklif verilmemesi ve verilen teklif ile gün sonuna kadar poliçe tanzim edilmemesi poliçe düzenlemekten kaçınma hali olarak kabul edilecek. Ancak Platform sayesinde teklif vermeyen şirketler hızlıca tespit edilecek.”

‘ACENTELERİN İŞİ KOLAYLAŞABİLİR’

Trafik Teklif Platformu ile acentelerin kısa sürede zorunlu trafik sigortası poliçesi üretmesini amaçlandığını anlatan Bonofiyel, “Araç yedek parça fiyatlarının dövize endeksli olarak yükselmesi ve işçi maliyetlerinin artması sigorta şirketlerinin trafik poliçelerinde zarar etmesine yol açıyor maalesef. Bu da sigorta şirketlerinin trafik sigortası poliçesi konusunda çekimser davranmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden eğer Teklif Platformu, amacına uygun olarak çalışırsa acentelerin işi de kolaylaşabilir. Uzun vadede işleyişe bakmak gerek” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir