Trafik sigortasında prim/özsermaye katsayısında değişikliğe gidildi

 Trafik sigortasında prim/özsermaye katsayısında değişikliğe gidildi

SEDDK, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda trafik sigortası prim/özsermaye katsayısında değişikliğe gitti.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından düzenlenen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Prim/Özsermaye ve Katsayısı Uygulamasına ve Azami Prim Artış Oranlarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge yayımlandı.

4 Ağustos 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan genelgeye göre, sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içinde ürettikleri Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primleri toplamı bir önceki yıl sonu özsermayelerinin 5 katını geçemeyecek. Yıl içi şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlanmış olması halinde ilgili şirket, nakit sermaye artış tutarının belirlenen katsayı ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar ilave limit hakkı elde edecek. Örneğin, cari yıl içinde şirket dışı kaynaklardan sağlanan 20 milyon liralık nakit sermaye artışı şirketin prim üretim limitini 100 milyon lira artıracak.

İlgili genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir