TOBB SAİK yönetimi Haziran aylık olağan toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi

 TOBB SAİK yönetimi Haziran aylık olağan toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi

TOBB SAİK yönetimi 2021 yılı Haziran aylık olağan toplantısını Antalya Ticaret Odası’nda düzenledi. TOBB SAİK Faaliyet Raporu’nun yakın zamanda yayınlancağı haberinin verildiği toplantıda, faaliyet gösteren tüm sigorta acentelerine TOBB SAİK tarafından kimlik kartı verilmesi için çalışmaların başlatıldığı bilgisi de verildi.

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Haziran aylık olağan toplantısını Antalya Ticaret Odası’nda gerçekleştirdi. TOBB SAİK Faaliyet Raporu’nun yakın zamanda yayınlanacağının aktarıldığı toplantıda, faaliyet gösteren tüm sigorta acentelerine TOBB SAİK tarafından kimlik kartı verilmesi için çalışmaların başlatıldığı bilgisi de verildi. Toplantının diğer gündem maddeleri ise şöyle:

“Değerli Meslektaşlar,

TOBB SAİK Yönetimi aylık olağan toplantısını 25 Haziran 2021 tarihinde Antalya’da gerçekleştirmiştir. Antalya Ticaret Odasında yapılan olağan toplantıda görüşülen konuları kısa başlıklarla sizlerle paylaşmak istiyoruz.

-Sigortacılık Destek Hizmetleri Hakkında “Yönetmelik kapsamında destek hizmeti sunanlar aynı zamanda destek hizmeti sundukları şirketle ilgili sigorta aracılık faaliyetinde bulunamazlar“ maddesine aykırı hareket eden kurum ve yapılara yönelik çalışmaların yapılmasına karar verilmiştir.

Örnek vermek gerekirse, bir sigorta şirketinin hem anlaşmalı servisi hem acentesi olmak bu yönetmelik kapsamında yasak olmasına rağmen yüzlerce kurum yasalara aykırı bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu anlamda olması gereken denetimlerin ve yaptırımların yapılması için çalışmalar yapılacaktır.

-Şubeli çalışan yapılarda görev yapan müdürlükler konusunda ki suistimaller, yönetmeliklere aykırı görevlendirmelere yönelik geniş kapsamlı çalışmalar başlatılacaktır.

-Yine şubeli yapılara yönelik olarak açtıkları şubeleri ilgili Ticaret Odalarına tescil olarak bildirip, açtıkları bazı şubeleri ise Levha kaydına bildirmeden belirsiz sayılardaki şubeleşmenin önüne geçmek için detaylı inceleme ve çalışmalar başlatılacaktır.

– TOBB SAİK yönetiminin göreve geldiği günden bugüne yaptığı faaliyet ve icraatlara yönelik geniş kapsamlı “Faaliyet Raporu” hazırlanmakta olup, yayınlanacaktır.

-DASK Poliçelerine yönelik olarak son birkaç yılda yaşanılan depremler sonrası en çok şikayete konu olan eski yapılardaki hasarlar sonrası “yapı zaten eski ve kötüydü” gerekçesi ile az ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması konusu ile ilgili Kurum ve Kamu nezdinde kapsamlı çalışmalar yapılacaktır.

– Faaliyet gösteren tüm Sigorta Acentelerine TOBB SAİK tarafından Kimlik Kartı verilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.”

İlginizi Çekebilir