TOBB SAİK yönetimi 2021 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi

 TOBB SAİK yönetimi 2021 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi

TOBB SAİK yönetimi 2021 Ocak ayı aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. 29. aylık olağan toplantıda sektörün gündem maddeleri konuşuldu.

TOBB SAİK yönetimi her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantılara 2021 yılında da devam ediyor. COVID-19 önlemleri çerçevesinde 21 Ocak 2021 tarihinde video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Sektörün gündem maddelerinin tartışıldığı toplantının gündem maddeleri ise şöyle; 

  • 50 cc Motorlu Bisikletlerin Zorunlu Trafik Sigortası hakkında çalışma başlatılmış olup, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına girişim başlatılmıştır.
  • Hekim Mesleki Sorumluluk sigortasının zorunlu olması gibi Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası, Mali Müşavir Mesleki Sorumluluk Sigortası, Mimar ve Mühendis (Tüm mühendislikler) Mesleki Sorumluluk Sigortası, Veteriner Mesleki Sorumluluk Sigortası, Müteahhit Mesleki Sorumluluk Sigortası ve Yapı Denetim Mesleki Sorumluluk Sigortalarının da zorunlu hale getirilmesi için bir yasal düzenleme yapılması çalışması başlatılmıştır.
  • Gayrimenkullere yapılacak olan zorunlu deprem sigortası poliçe tutarlarının düşük çıkması için brüt kullanım alanı metrekare bilgilerinin yanlış verildiği ve bu durumun sigorta acentelerinin mağduriyetine neden olması nedeniyle, bahse konu hususlara ilişkin çalışma başlatılmıştır.
  • Mayıs ayında çıkarılan ve ardından Eylül ayında görüşe sunulan yeni yönetmelik taslağına dair çalışmaya devam edilmiştir.
  • Daha önceki soruşturma raporlarına istinaden SAİK tarafından savcılığa intikal ettirilen 6 ayrı dosya için savcılık tarafından 6 ayrı kişi para cezası ile cezalandırılmıştır.
  • Yapılan şikayet ve suç duyuruları sonrası hazırlanan raporlar doğrultusunda 2 acenteye Kınama, 3 acenteye Uyarı, 2 acenteye İkaz ve 6 acenteye ise Meslekten Men Cezalarının verilmesine karar verilmiştir. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığına da dört ayrı dosya iletilerek suç duyurusunda bulunulması kararlaştırılmıştır.

İlginizi Çekebilir