Telefonlarımız tehlikede mi? 50 bin kullanıcı çoktan hedef oldu

 Telefonlarımız tehlikede mi? 50 bin kullanıcı çoktan hedef oldu

2019’da Türkiye’de toplam 48 bin 826 kullanıcı mobil telefonları üzerinden saldırıya uğradı. Mobil reklamcılık Truva atlarının hedef aldığı kullanıcı sayısı 2018’e kıyasla 3 kat artarak tüm tehditlerin %63’ünü oluşturdu. Taciz yazılımları da 2018’e göre 2 kat arttı.

Dijital gizlilik konusunda kullanıcıların endişeleri son yıllarda büyük artış gösterdi, bu da bu alanda yeni hukuki düzenlemeler yapılmasının önünü açmış oldu. Tüm bunlara rağmen kullanıcılar sorunun mobil açısını genellikle göz ardı etmeyi sürdürüyor. Günümüzün dünyasında kullanıcılar mobil e-posta uygulamalarında, sosyal ağlarda veya çeşitli mesajlaşma uygulamalarında sürekli çevrim içi durumundalar. Mobil cihazlar artık birer taşınabilir kişisel veri deposu halini aldı. Elbette kişisel verilerin peşindeki kötü niyetli kişiler de bu durumdan faydalanmaya fırsatını değerlendirmeye çalışıyor. Kaspersky’nin istatistiklerine göre 2019’un en aktif gelişen iki mobil tehdidi olan reklam yazılımları ve casus yazılımları gizliliği hedef alıyor.

40 BİN KULLANICI REKLAM YAZILIMLARININ HEDEFİ OLDU

Reklam yazılımları kişisel bilgileri toplayarak kullanıcılara hedefli ilanlar gösteriyor. Bu tür saldırıların, sinir bozucu ilanların dışında bir başka boyutu daha var. Kurbanların hassas verileri, kendi bilgileri veya onayları olmadan başka sunuculara iletilebiliyor. 2019 yılında Türkiye’de 30 bin 946 mobil kullanıcı reklam yazılımlarının hedefi oldu.

KİŞİSEL VERİLER KULLANICI ONAYI OLMADAN KULLANILIYOR

Casus yazılımlar ise yeni sayılabilecek taciz yazılımlarından oluşuyor. Bu ticari casus yazılım türü cihazlara genellikle kullanıcının bilgisi veya onayı olmadan kuruluyor. Ardında gizlice arka planda çalışıyor. Bu uygulamalar cihaz konumu, tarayıcı geçmişi, mesajlar, sosyal medya konuşmaları, fotoğraflar ve daha fazlası gibi kişisel verilere erişme imkanını bulabiliyor. Takip eden kişiye hassas bilgileri ileten bu uygulamaların sunucularını ele geçiren siber saldırganlar, toplanan verileri kendi amaçları için de kullanabiliyor. 2019’da casus yazılım türleri tarafından saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı 1.221’e ulaştı. Bu sayı reklam yazılımlara kıyasla düşük görünse de casus yazılımları ve taciz yazılımlarının kurbanı daha doğrudan hedef alan ve daha çok efor gerektiren bir yapıda olduğunu unutmamak gerek. Bu tür saldırıların belirli bir kişi tarafından takip edilmesi ve yürütülmesi gerekiyor.

SAYI 67 BİNE ÇIKTI

Kötü niyetli kişilerin takip yazılımlarına gösterdiği ilgi giderek artmaya başladı. Kaspersky’nin Taciz Yazılımlarına Karşı Güç Birliği tarafından belirlenen taciz yazılım tespit kriterlerine göre topladığı son verilere göre, 2018’de 40 bin 386 olan saldırıya uğrayan tekil kullanıcı sayısı 2019’da 67 bin 500’e çıktı. Ayrıca, yılın ikinci yarısında ilk yarıya göre iki kat artış gözlendi. Örneğin, Ocak 2019’da 4.483 kullanıcı saldırıya uğrarken Eylül 2019’da bu sayı 9.546’ya, Aralık 2019’da ise 11 bin 52’ye çıktı.

‘DİJİTAL GİZLİLİK TEMEL BİR HAK’

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Victor Chebyshev, “Kurbanları takip edip özel bilgilerini çalmayı hedefleyen taciz yazılımları 2019’da çok daha sık görülür hale geldi. Daha da önemlisi bu saldırıların teknik düzeyi diğer saldırı türlerinin gerisinde değil. Buradan hareketle dijital gizliliğin herkesin temel bir hakkı olduğunu yeniden dile getirmek istiyoruz. Kişisel verileri güvende tutmanın her zaman bir yolu var. Ancak bunun için bu konuya dikkatle yaklaşmak çok önemli” açıklamalarında bulundu.

Zararlı yazılım riskini azaltmak ve korunmak için şunlar tavsiye ediliyor:

  • Cihazınıza kurulan uygulamalara dikkat edin, bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmekten kaçının.
  • Cihazının her zaman güncel olmasına özel gösterin.
  • Olası sızıntılar için düzenli olarak sisteminizi taratın.

İlginizi Çekebilir