‘Teknoloji geliştikçe atölye tarafında kadın istihdamı artıyor’

 ‘Teknoloji geliştikçe atölye tarafında kadın istihdamı artıyor’

KASIDER Başkanı Sema Tüfekçiler röportajlarına devam ediyor. Tüfekçiler bu kez TOSEF Başkanı ve RS Servis Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı ile konuştu. Ünaldı, teknolojinini gelişmesiyle birlikte atölye tarafında kadın istihdamının arttığını dile getirdi.

KASIDER (Kadın Sigortacılar Derneği) Başkanı Sema Tüfekçiler dernek adına gerçekleştirdiği röportajları sürdürüyor. TOSEF Başkanı ve RS Servis Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı ile röportaj gerçekleştiren Tüfekçiler, oto servislerinde ve sektördeki kadın istihdamı üzerine konuştu. 

TOSEF başkanı olarak oto servislerinde çalışan kadın sayısını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Özel Oto Servislerinde çalışan kadın sayısı tabii ki ağır ve tehlikeli iş kapsamında olmamız nedeniyle çok az ama kurumsallaşmış özel servislerde diğerlerine oranla muhasebe, finans, satın alma, müşteri ilişkileri, operasyon ve insan kaynakları gibi departmanların varlığı ile birlikte nispeten daha fazla. 

Kadınların bu sektörde sayı olarak fazla olmamalarını neye bağlıyorsunuz? 

İşlerimizin ağır ve tehlikeli sınıfta geçmesi doğal olarak kadın başvurusunu azaltıyor. Ancak teknoloji geliştikçe atölye tarafında da kadın istihdamı artmaya başladı. Özellikle mekanik bakım, boyasız göçük düzeltme ve car-care olarak tabir edilen boya koruma temizlik sistemlerinde kadınların da başarılı olacağını düşünüyorum. 

Kendi şirketinizdeki kadın istihdamını nasıl değerlendirmektesiniz? Kadınlar sizin şirketinizde hangi kademelerde ve hangi görevlerde bulunmaktalar? 

Kadınlarımızı, çalışanda arayacağınız ana özelliklerde daha donanımlı buluyorum ama mesleki tecrübe konusunda genellikle tıkanıyoruz. Kadın çalışanlarımızı erkeklere oranla daha özverili, daha dikkatli, daha takipçi, daha detaycı buluyorum. 60 kadın çalışanımızın 5’i yönetici pozisyonunda, 44 uzman ve uzman yardımcısı, 11 mavi yaka kadın çalışanımız mevcut. 49 beyaz yaka kadın çalışanımızın toplam beyaz yaka çalışanımıza oranı %38, amacımız bu oranı %50’ye yönetici pozisyonu ile birlikte çıkarmaktır. 

Ülkemizdeki kadın erkek eşitliği hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Ülkemizde kadın erkek eşitliği bazı konularda iyiye gitmesine rağmen bazı konularda geriye gittiğini düşünüyorum. İş hayatında iyiye doğru gitme hızı sevindirici ama siyasette aynı hızı göremiyoruz. Ülkemizin ileri gitmesi için siyasi yönetimdeki kadın sayısının artması gerektiğini düşünenlerdenim. 

Geriye gittiğini düşündüğüm hususlar ise kadınların özgürlük alanlarının kısıtlanması, kadına şiddet, taciz ve tecavüz. Ahlaklı bir toplumu kadının giyim kuşamıyla bağdaştıranlara konunun erkeğin beyni ile ilgili olduğunu küçük yaşta anlatmaya başlamak gerekiyor. 

KASIDER’i her fırsatta destekleyen biri olarak derneğimiz hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

KASIDER’i gerçekten çok beğenerek ve saygı duyarak takip ediyorum. Kısa zamanda büyük işlere imza attınız daha büyük projelere imza atmanız için her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Sadece sponsor olarak dernek faaliyetlerine değil tüm grup şirketlerimizde KASIDER üyelerinin tamamına hizmetlerimizi indirimli sunacağız. 

Türkiye’deki oto servislerinin en önemli problemleri nelerdir ve TOSEF olarak çözüm önerileriniz neler olacaktır? 

Türkiye’de oto servislerinin birçok problemi var ancak sırasıyla bakacak olursak yaptığımız işin ve emeğin karşılığını alırken sahip olduğumuz bir standart yok servisler yatırım derecelerine göre segmente ve standardize edilmemiş. Günümüzde özellikle oto branşında sigortalılık bilinci arttığından ve onardığımız araçların hasar bedellerini sigorta şirketlerinden aldığımız için işçilik bedelleri konusunda eksperler ile pazarlık yapıyoruz ve çoğu zaman aynı işe farklı eksperler farklı tutarları takdir edebiliyor. Bir diğer önemli konumuz yetişmiş insan kaynağı, 10 yıl içerisinde kaportacı-boyacı bulmak doktor bulmaktan daha zor olacak. TOSEF bünyesinde bu ve bunun gibi birçok sorunumuza çözüm üretmek amacıyla komiteler kurduk. Bu komitelerimize ülkenin her bölgesinden üyeler seçtik. Böylelikle ülkenin her bölgesindeki sorun ve çözüm fikirlerini bir araya getirerek ortak akıl ile sorunlarımıza çözüm yolları bulmak için çalışıyoruz. 

Koronavirüs döneminde sigorta sektöründen, başkanlığını yaptığınız dernek adına beklentileriniz nelerdir? 

İçinden geçtiğimiz bu zor süreçte özel oto servislerinin işleri %70 oranında azalmış durumda ve bu servislerin ekonomik yapılarını ciddi biçimde sarsıyor. Bu dönemde en önemli iş ortaklarımızdan olan sigorta şirketlerinden; 

▪ Anlaşmalı özel servislerin işçiliklerinden talep ettikleri indirimlerin 3 ay boyunca istememelerini 

▪ Hasar maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlamak için parça değişimi yerine parça onarımının arttırılması doğrultusunda servislerimiz her zamankinden daha fazla onarım yoluna gidecekler, sigorta şirketleri de onarımı desteklemek amacıyla onarım işçiliklerinden süresiz bir şekilde anlaşmalı servis indirimini talep etmezlerse karşılıklı kazan kazan bir değişikliğe imza atmış olacaklardır. 

İlginizi Çekebilir