Tayvan’daki deprem yüz milyonlarca dolarlık kayıp yaratabilir

Tayvan’daki deprem yüz milyonlarca dolarlık kayıp yaratabilir

Tayvan’da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin yüz milyonlarca dolarlık ekonomik kayıp yaratması tahmin ediliyor.

Tayvan’ın Hualien şehrinin 18 km güneyinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem, ülkeyi son 25 yılda vuran en güçlü sarsıntılardan biri olarak kayda geçti. Hualien’de çok sayıda binanın çökmesine neden olan deprem, Tayvan’ın büyük toprak kaymalarıyla sarsılan dağlık iç kesimlerine kadar hissedildi. Taipei Sismoloji Merkezi Müdürü Wu Chien Fu, “Deprem karaya yakın ve sığdı. Sarsıntı, tüm Tayvan’da ve açık deniz adalarında hissedildi. Son 25 yılın en şiddetli depremini yaşadık” dedi.

Bu depremin, Eylül 1999’da Tayvan’da meydana gelen ve 2 bin 400 kişinin ölümüne, 50 bin binanın hasar görmesine ya da yıkılmasına ve 800 milyon dolarlık sigortalı kayba yol açan 7,6 büyüklüğündeki Jiji Depremi’nden bu yana ülkeyi vuran en şiddetli deprem olduğu bildiriliyor.

Kayıpların çoğu Taipei, New Taipei ve Hualien’de meydana geldi. 1999’daki feci depremin ardından daha sıkı bina yönetmelikleri getirildiği için birçok yapı ciddi yapısal hasarlardan kurtuldu.

Tayvan Merkezi Acil Durum Operasyon Merkezi, 780 bina ve yerel altyapıda kayda değer hasarlar dahil olmak üzere ülke çapında 2 bin 500 hasar vakası olduğunu açıkladı. Eğitim Bakanlığı ise yaklaşık 430 okulun hasar görerek 15 milyon dolar tutarında bir kayıp oluştuğunu bildirdi.

Aon’a göre deprem, merkez üssü yakınlarında çok sayıda toprak kayması ve tsunami gibi ikincil etkilere de neden oldu. Etkilenen bölgede hasar tespit çalışmaları halen devam etmekle birlikte, Aon toplam ekonomik kayıpların yüz milyonlarca dolara ulaşmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirtiyor.

Yorum yazın