TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, “İş’in Sırrı” programının konuğu oldu

 TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, “İş’in Sırrı” programının konuğu oldu

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, A Para TV’de, 12 Ağustos tarihinde ekrana gelen “İş’in Sırrı” programının konuğu oldu. Günal, “Yangınlarla ilgili mevcut tabloyu değerlendirirsek; 769 adet hasar ihbarı aldık. Hasar tespitlerimiz halen devam ediyor ve 38 eksperimiz sahada işlemlerini gerçekleştiriyor. 10 milyon TL civarında hasar tespitimiz oldu ve bugün üreticilerimize 8 milyon TL civarında hasar ödemesi gerçekleştirdik” dedi.

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, A Para TV’de, 12 Ağustos tarihinde ekrana gelen “İş’in Sırrı” programının konuğu oldu. Genel Müdür Günal’ın son dönemlerde yaşanan afetleri tarım sigortaları çerçevesinde değerlendirdiği ve bilgilendirmelerde bulunduğu programdan satırbaşları şu şekilde: “Tarımsal faaliyetler açık alanda gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, iklimsel değişikliklerin sonucunda şiddetini ve frekansını arttıran doğal afetlere doğrudan maruz kalan bir alan. TARSİM olarak, yangın afetinin meydana gelmesini takiben öncelikle Manavgat’ta sonrasında da Marmaris’teydik. Yangınlarla ilgili mevcut tabloyu değerlendirirsek; 769 adet hasar ihbarı aldık. Hasar tespitlerimiz halen devam ediyor ve 38 eksperimiz sahada işlemlerini gerçekleştiriyor. 10 milyon TL civarında hasar tespitimiz oldu ve bugün üreticilerimize 8 milyon TL civarında hasar ödemesi gerçekleştirdik. İhbar aldığımız dosyalara karşılık gelen toplam sigorta bedeli ise 222 milyon TL civarında. Çalışmalarımızı Tarım ve Orman Bakanlığımızla koordineli bir şekilde sürdürüyoruz. Şimdi biliyorsunuz, Karadeniz Bölgesinde de bir sel felaketi yaşadık. Can ve mal kayıpları meydana geldi. Hayatını kaybedenlere başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Bu bölgedeki herkese geçmiş olsun diliyorum.

Şimdiye kadar 307 adet hasar ihbarı aldık. Eksperlerimizi hızlıca görevlendirdik. Şu an 25 eksperimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bu bölgede de yaraları en kısa zamanda sarmak istiyoruz. İklimsel değişikliğe karşı tarım için en önemli kalkan sigortadır. İklim değişikliğinin beraberindeki getirdiği tüm riskler tarım sigortası kapsamında güvence altına alınıyor. Bizler her platformda, üretici ve yetiştiricilerimize, tarım sigortasının üretim sürecinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu hatırlatıp, sigortalarını ihmal etmemelerini ve zamanında yaptırmaları çağrısında bulunuyoruz. Bu gibi felaketler de tarım sigortalarının önemini her seferinde gözler önünde seriyor. Devletimiz bu Sistem kapsamında üreticilerimize %67’ye varan devlet prim desteği sağlıyor. Devlet Destekli Tarım Sigortaları çerçevesinde, 7 farklı sigorta branşı ile çok geniş bir teminat kapsamında üretici ve yetiştiricilerimize ulaşıyoruz. Bitkisel ürünleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları, seraları, kümes hayvanlarını, kovanları, su ürünleri ile kafes ve ağları sigortalıyoruz.”

İlginizi Çekebilir