Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitimi 2. Grup Programı başladı

 Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitimi 2. Grup Programı başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, SEDDK ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’nin iş birliğinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nde risk inceleme ve hasar tespit organizasyonlarında görev alacak Tarım Sigortaları Havuzu eksperlerine yönelik düzenlenen 24. Dönem Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitiminin 2. grup programı, 18 Aralık tarihinde başladı. Eğitimler, 30 Aralık’a kadar devam edecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’nin iş birliğinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nde risk inceleme ve hasar tespit organizasyonlarında görev alacak Tarım Sigortaları Havuzu eksperlerine yönelik düzenlenen 24. Dönem Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün Sigortaları temel eğitiminin 2. grup programı, 18 Aralık tarihinde başladı. Eğitimler, 30 Aralık’a kadar devam edecek.

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitim programının açılışına, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Kamil ÖZDEMİR, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Aracılar ve Özellikli Kuruluşlar Dairesi Grup Başkanı Melih Özbulut, TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü, Genel Müdür Yardımcısı Tufan Özel ve eksperler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Müdür Bekir Engürülü, değişen iklim koşulları ve artan doğal afetlere bağlı olarak, tarımsal üretimde sürdürülebilirlik sağlayabilmek amacıyla ülkemizde faaliyet gösteren TARSİM’in öneminin her geçen yıl arttığına değinerek, sigortanın en modern risk yönetim aracı olduğuna dikkat çekti. Genel Müdür Bekir Engürülü ayrıca, TARSİM’in Türkiye’de olduğu kadar uluslararası arenada da takdir edilen ve dünyadaki diğer ülkelere tarım sigortacılığı alanında rol model oluşturan bir noktaya ulaştığını belirtti ve hasar operasyonunun Sistem’in en temel süreçlerinden biri olduğunu aktardı. Daire Başkanı Kamil Özdemir ise, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi kapsamında sürdürülen çalışmaların başarılı sonuçlarını, Bakanlık olarak yakından takip ettiklerini belirterek, duydukları memnuniyeti dile getirdi.

2. grup eğitim programına katılım sağlayan eksper adayları; eksperlikte denetim, iş ve meslek etiği, iletişim ve beden dili, genel sigortacılık bilgisi, tarım sigortaları ile ilgili temel hukuki bilgiler, temel ürün çeşitleri için verim ve hasar tespit uygulamaları ve arazide gerçekleştirilen hasar tespit teknikleri gibi başlıklarda ve 26 farklı oturumda dersler alacak. Eğitim programının sonunda başarılı olan adaylar, ülkemiz çiftçisine hizmet etmeye başlayacak.

İlginizi Çekebilir