Sompo Sigorta DOJO ile start-up’ların yanında

 Sompo Sigorta DOJO ile start-up’ların yanında

Sompo Sigorta, sigorta sektörüne dönük çözüm üreten start-up’ları desteklemek için yeni projesi DOJO’yu hayata geçiriyor. Start-up’larla iş birliğini artırmayı ve geliştirmeyi amaçlayan Sompo Sigorta’nın yeni programı DOJO, sigortacılık alanında yaratıcı çözüm ve hizmet fikri olan herkese açık bir platform olarak kuruldu.

Sompo Sigorta’nın Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde yer almak amacıyla hayata geçirdiği start-up destekleme programı DOJO, hem sigorta hem de girişimcilik sektörüne yeni bir soluk getirecek çözümler sunmaya hazırlanıyor.

DOJO programı ile sigorta sektörüne yönelik çözüm üretmek isteyen start-up’ları destekleyeceklerini söyleyen Sompo Sigorta Bilişim Teknolojileri ve Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Kemal Beceren, “Sigorta teknolojileri anlamına gelen insurtech sektörü ciddi bir hızla büyüyor. Willis Towers Watson’ın yayınladığı verilere göre 2020 yılında 377 işlemle toplam 7,1 milyar dolar olan küresel insurtech yatırımları, 2021 yılında muazzam bir büyüme göstererek 2021 üçüncü çeyrek itibarıyla 421 işlemle 10,5 milyar dolara ulaştı. Biz de sigorta pazarının inovatif ve öncü bir oyuncusu olarak büyümeye devam eden insurtech sektörüne yönelik fikri olan girişimci ve start-up’ların yanında olmak için yola çıktık. Türkiye sigorta pazarı, start-up’lar için büyük bir potansiyel taşıyor. DOJO programı ile sigortacılıkta ihtiyaç duyulan yeni fikirleri, inovasyonu ve teknolojiyi start-up ekosistemi ile buluşturmayı ve daha ileriye götürmeyi hedefliyoruz. Genç girişimcilerle ve start-up’larla yapacağımız iş birlikleri sayesinde onların ihtiyacı olan her türlü desteği sağlamanın yanı sıra sektöre fayda sağlayacak inovatif fikirleri de pazara kazandırmış olacağız” dedi.

‘DOJO İLE GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ’

DOJO isminin Japonca’da dövüş sporlarının çalışıldığı odalar anlamına geldiğini belirten Beceren, şu bilgileri verdi: “DOJO kelimesinin ‘do’ kısmı aksiyonu, ‘jo’ kısmı ise yeri ifade ediyor. Yani DOJO, işi yeni öğrenenlerin temel hareket yeteneklerinin, gerçek üretim hattına geçmeden önce sınandığı yer anlamına geliyor. Biz de insurtech programımız DOJO ile sigortacılık sektörüyle ilişkili girişimleri destekleyerek girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Pazarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz için yüksek katma değer yaratacak yenilikçi ürün, hizmet, süreç ve iş modellerine ulaşmayı planlıyoruz.”

‘GİRİŞİMLERE ÖNEMLİ BİR FIRSAT DÜNYASININ KAPILARINI AÇMIŞ OLACAĞIZ’

DOJO’nun hedef kitlesi hakkında da bilgi veren Beceren, beş aşamalı programıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Teknoloji ürün ve servisleri tasarlamaya ilgi duyan; yenilikçi, yaratıcı, proaktif ve içsel motivasyona sahip; sigortacılık sektörü problemlerini çözmeye hevesli; çözüm üretebilecek teknolojik becerilere ya da takıma sahip; mentorluğa açık; kolektif çalışmaya inanan tüm girişimciler, DOJO’nun hedef kitlesini oluşturuyor. Programa kabul edilen start-up’larımız ile çeşitli iş birlikleri geliştirerek, onların ürünlerini kullanarak, ihtiyaç duydukları durumlarda alanında uzman isimlerden mentorluk desteği sağlayarak ilerleyeceğiz. Onlara önemli bir ekosistemin ve fırsat dünyasının kapılarını açmış olacağız. Sektörümüze ve şirketimizde katma değeri olacağına inandığımız projeleri farklı iş birlikleri yaparak değerlendirmeyi düşünüyoruz.”

İlginizi Çekebilir