“Sigorta sektörü GenAI konusunda oldukça heyecanlı”

 “Sigorta sektörü GenAI konusunda oldukça heyecanlı”

Üretken yapay zeka (GenAI) konusunda sektörün oldukça heyecanlı olduğunu belirten Swiss Re P&C Resürans CEO’su Urs Baertschi, “Sektörün GenAI’ya odaklanmasının büyük bir kısmı sadece hücumda değil savunmada da olmalı” dedi.

Yapay zeka teknolojisi, özellikle Üretken Yapay Zeka’nın (GenAI) yükselişiyle ivmelendikçe sigorta sektörü paydaşları bu teknolojiyle daha fazla deneme yapıyor ve onu iş güçlerine entegre etmenin yeni yollarını buluyor.

Swiss Re’nin P&C Reasürans CEO’su Urs Baertschi, Zurich Insurance Group ve EY ile bir araya geldiği bir toplantıda, GenAI konusunda sektörün heyecanının zirvede olduğunu hissettiğini belirtti.

Baertschi, Swiss Re’nin GenAI’nin uygulanmasını iki kategoride değerlendirdiğini belirterek, “Birincisi otomasyon. Bu, bugün var olan bir şeyi nasıl teknolojiyle değiştirebileceğimizle ilgili. İkincisi ise bazı şeyleri daha iyi, daha hızlı, daha ucuz nasıl yaparız sorusuna cevap aradığımız artırımla ilgili” dedi.

Baertschi, GenAI’nin sigorta sektörü için birçok fırsat sunmasına karşın dikkate alınması gereken birtakım tehditleri de beraberinde getirdiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Dolandırıcılık, deep fake, yanlış pozitifler ve yanlış negatifler bu teknolojiden alacağımız kötü şeyler olacak. Ancak bunlar da zamanla çok daha iyiye gidecek. Sektörün GenAI’ya odaklanmasının büyük bir kısmı sadece hücumda değil, savunmada da olmalı.”

İlginizi Çekebilir