Sigorta programları Avrupa’da koruma açığını azaltabilir

Sigorta programları Avrupa’da koruma açığını azaltabilir

Morningstar DBRS’in yayınlamış olduğu analizde, kamu ve özel sektör iş birliklerine dayalı sigorta programlarının Avrupa genelinde ortalama olarak yüksek olan koruma açığını azaltmayı sağlayabileceği belirtiliyor.

Dünyanın dördüncü büyük kredi derecelendirme kuruluşu Morningstar DBRS, geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki ekstrem hava koşulları ve iklimle ilgili kayıplar konusundaki sigorta koruma açığını vurgulayan bir analiz yayınladı. Morningstar DBRS analistleri, şiddetli hava olaylarının uzun vadede daha sık ve yoğun olarak görülmeye başlamasının beklendiği Avrupa genelinde ortalama olarak yüksek olan sigorta açığını azaltmanın giderek daha önemli hale geldiğini belirtiyor.

Morningstar DBRS’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Koruma açığının azaltılması zor olabilir. 2023 yılında birçok büyük Avrupalı sigorta şirketi, bir önceki yıla kıyasla doğal afet hasarlarının etkisinin arttığını bildirmiştir. Katastrofik olayların sıklığının ve şiddetinin artmasının sigorta şirketlerini fiyatlarını artırmaya sevk edeceğini ve bunun da satın alınabilirliği azaltacağını düşünüyoruz. Bu da koruma açığının azaltılmasına yardımcı olmayacaktır.”

Analistler ayrıca, sigorta sektörünün iklim ve hava koşullarıyla ilgili kayıpların yarattığı yükün hafifletilmesinde önemli bir rol oynayabileceğini ve hane halkları ile kuruluşların iklimle ilgili felaket riskine karşı kırılganlıklarının azaltılmasına yardımcı olacak uyum tedbirlerinin uygulanmasını teşvik edebileceğini işaret ediyor.

‘KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİKLERİ YAPILMALI’

Morningstar DBRS Küresel Sigorta Derecelendirmeleri Başkan Yardımcısı Mario De Cicco ise şu yorumda bulundu: “Katastrofik olayların sıklığının ve şiddetinin artması, sigorta korumasının satın alınabilirliğini ve bulunabilirliğini azaltabilir. Bu da koruma açığını azaltmayı baltalayan bir durum. Çözümlerden biri, Avrupa kıtasında daha yaygın hale gelebilecek olan kamu ve özel sektör arasındaki etkin iş birlikleridir.”

Analistler de Kamu-Özel Ortaklıklarını (PPP’ler) koruma açığını azaltmak ve üzerine inşa edildikleri zorunlu sigorta teminatı gerekliliği nedeniyle potansiyel bir sigortalanabilirlik krizini hafifletmek için etkili bir araç olarak gördüklerini belirtiyor. Yayınlanan analizde, bazı Avrupa ülkelerinde benzer sigorta programlarının halihazırda uygulandığını belirtiliyor. Analizde, bu duruma İspanya’da devlete ait Consorcio de Compensación de Seguros’un (CCS) sel, deprem ve fırtına gibi önemli riskleri kapsayan sigorta programını yönetmesi örnek olarak verilmiş.

Analistler, gelecekte AB çapında bir sigorta programının uygulanabileceğini, ancak bunun gerçekleşmesini engelleyen tek şeyin AB önlemlerinin şu anda daha çok afet sonrası yardım ve iklim adaptasyonu teşviklerine odaklanması olduğunu belirtiyor.