Sigorta prim hacimleri Orta Doğu gerilimi nedeniyle düşebilir

 Sigorta prim hacimleri Orta Doğu gerilimi nedeniyle düşebilir

Aktüeryal danışmanlık şirketi OAC’nin yayınladığı rapora göre, Orta Doğu’daki gerginlik nedeniyle özellikle nakliyat sigortası, savaş riski sigortası, politik risk sigortası ve alacak sigortası en çok etkilenecek sigorta ürünlerinden olacak.

Aktüeryal danışmanlık şirketi OAC’nin yayınladığı rapora göre, Orta Doğu’daki gerginlik nedeniyle özellikle nakliyat sigortası, savaş riski sigortası, politik risk sigortası ve alacak sigortası en çok etkilenecek sigorta ürünleri olacak.

Orta Doğu’daki siyasi iklim istikrarsızlığını sürdürüyor. Yemen kıyılarında devam eden saldırılar deniz sigortasını ve nakliye maliyetlerini etkiliyor. Gemiler, çeşitli nakliye rotalarından kaçınıyor ve başka rotalara yönlendiriliyor. Bu durum ticaret yollarının verimlerinin azalmasına neden olurken savaş riski sigortası prim oranlarının maliyetini de artırıyor.

Raporda vurgulanan bir diğer konu ise hava yolculuklarının aksaması. Bölgede devam eden çatışma nedeniyle Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan mevcut çatışmasız koridorların daha da daralması muhtemel. Bu da uçuşların daha uzun rotalardan yapılmasına ve uçuş ücretlerinde yukarı yönlü baskı oluşmasına neden olabilir. Sonuç olarak uzun uçuşlara olan talebin azalması, daha az yolcu ve uçuş sayısına bağlı olarak havacılık sektöründeki prim hacimleri riskteki azalmayı yansıtacak şekilde azalacak gözüküyor.

Rapor, denizcilik ve havacılık rotaları üzerindeki etki nedeniyle, bu rotalara dayanan sınır ötesi ticarette de bir düşüş olmasını bekliyor. Tedarik zincirlerini etkileyecek bu durum nedeniyle küresel ekonominin her alanındaki maliyetlerde artış görülebilir. Ayrıca hemen hemen tüm sektörler genelinde sigorta prim hacimlerinin azalması da olası.

İlginizi Çekebilir