Siber Saldırganların Hedefinde Uzay Sistemleri Var

 Siber Saldırganların Hedefinde Uzay Sistemleri Var

Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte uzay araştırmalarında önemli bir yol kat edildi. Devletlerin uzay yarışında söz sahibi olmak için yatırımlarını artırmasının siber suçluların dikkatini çekerek faaliyetlerini bu yöne çevirmesine neden olduğunu belirten siber güvenlik uzmanları özel şirketlerin ve devletlerin, siber güvenlik tehditlerine karşı daha dikkatli hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Uzay teknolojisinin ve altyapısının gelişmesiyle birlikte yeni aktörlerin yarışa dahil olması, devletlerin uzay çalışmalarına yaptığı yatırımları artırıyor. İletişim, finansal hizmetler ve savunma sistemleri olmak üzere günlük düzende önlemli unsurların çoğu, uzay tabanlı sistemlere bağlı bulunuyor ve bu durum birçok güvenlik ikilemini de beraberinde getiriyor. Diğer dijital altyapılar ve sistemler gibi uzay teknolojilerinin de siber saldırılara karşı savunmasız kaldığını aktaran uzmanlar uluslararası güvenliğe ve uzaydan dünyaya gönderilen hassas bilgilere dair önemli verilerin siber saldırganların hedefi haline geldiğini vurguluyor.

HEDEF UZAY SİSTEMLERİ

Giderek gelişen teknolojik yeniliklere hızlıca ayak uyduran ve yeni stratejiler geliştiren siber saldırganlar, uzay sistemleri için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Özel şirketlerin uzay keşfine dahil olmasıyla birlikte siber suçluların, tedarik zincirinden ekipman üreticilerine kadar organizasyon içerisindeki tüm yapılara siber saldırı düzenleyebilme seçeneği bulunuyor.  2022 yılında uzay korsanlığının daha fazla gündeme geleceğini aktaran uzmanlar artan ticari uzay uçuşlarının gezegen keşifleri için devletlerin finanse ettiği misyonlarla birleştiğinde siber saldırganlar için çok uygun bir ortam oluşturduğunu belirtiyor.

UZAY SİSTEMLİ EKOSİSTEM İÇİN CİDDİ TEHDİT 

Uzay sistemlerine karşı siber suçlular bir saldırı düzenleyebildikleri takdirde uzaydan dünyaya veri aktaran sistemlerden bilgi sızdırabiliyor. Bu durumun, yanlış bilgi alınmasıyla ciddi çarpışmalara ve iletişim sistemlerinin küresel çapta ortadan kaldırılmasına neden olabileceğine dikkat çeken siber güvenlik uzmanları, hackerlerin geliştirdiği sistemlerin gücünün uzay sistemli ekosistem için ciddi siber güvenlik tehdidi oluşturduğunu  bu nedenle de devletlerin ve özel şirketlerin, uzay teknolojisini ve altyapısını güvenli hale getirmesi, mevcut güvenliği geliştirmesi ve yenilikçi sistemler geliştirmeye odaklanması gerekiyor.

SİBER SALDIRILARA KARŞI HAZIRLIKLI OLUNMALI

Devletlerin yönetimindeki uzay prosedürlerine artık özel kurumların da dahil olmasıyla birlikte yeni bir döneme geçiliyor. Ancak uzay sistemlerindeki bazı güvenlik açıkları, siber saldırganlara kusursuz bir zemin hazırlayarak yıkıcı etkileri de beraberinde getiriyor. Özellikle uzay sistemlerinin siber saldırılara karşı güçlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca, siber saldırganlar temel kontrolleri yok edip zararlı talimatlar verebiliyor. Bu nedenle, uzay aracının izinsiz girişlere karşı savunmasız olmaması gerekiyor. Siber suçluların sahte bağlantılar ile uzay aracını hedefleyebilme ihtimaline karşı dünya yörüngesinden çıkmadan önce birçok siber güvenlik senaryosunun ve alıştırmasının ön plana alınması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir