Seyahatlardeki olası risklere karşı sigorta güvencesi önemli bir rolde

Seyahatlardeki olası risklere karşı sigorta güvencesi önemli bir rolde

Seyahat ederken karşılaşılabilecek olası risklere karşı önlem almak ve tedbirli olmak büyük önem taşıyor. Bu noktada seyahat sırasında yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı bireyleri güvence altına alan seyahat sigortası önemli bir rol üstleniyor.

Yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri deneyimlemek ve unutulmaz anılar biriktirmek için seyahat etmek insan hayatının vazgeçilmez bir parçası. Ancak, her yolculuk potansiyel riskleri de beraberinde getiriyor. Seyahat ederken yaşanabilecek beklenmedik olaylar, hastalıklar, kazalar veya diğer acil durumlara karşı önlem almak ve tedbirli olmak büyük önem taşıyor. Bu noktada seyahat sırasında yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı bireyleri güvence altına alan seyahat sigortası devreye giriyor. Havaların ısınması ve yaz aylarının gelmesiyle birçok kişi seyahat planı yapmaya başladı. Özellikle seyahatlerin yoğunlaştığı bu dönemde, seyahate çıkmadan önce sigorta yaptırmanın önemi daha da Seyahat ederken karşılaşılabilecek olası risklere karşı önlem almak ve tedbirli olmak büyük önem taşıyor. Bu noktada seyahat sırasında yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı bireyleri güvence altına alan seyahat sigortası önemli bir rol üstleniyor. anlaşılıyor. Seyahat sigortası, seyahat sırasında karşılaşılabilecek birçok riski kapsar. Özellikle yurt dışına yapılan seyahatlerde, tıbbi hizmetlerin maliyeti oldukça yüksek olabilir. Beklenmedik bir hastalık veya kaza durumunda, tedavi masraflarını karşılamak büyük bir mali yük getirebilir. Seyahat sigortası, bu tür durumlarda tıbbi masrafları karşılayarak bireyleri büyük bir maddi sıkıntıdan kurtarır. Hastane yatışları, doktor muayeneleri, ilaçlar ve acil tıbbi müdahaleler gibi birçok masraf, seyahat sigortası kapsamında güvence altına alınır.

Bunun yanı sıra, seyahat iptali veya gecikmesi gibi durumlar da ciddi maddi kayıplara yol açabilir. Uçuşların iptali, bagaj kaybı veya gecikmesi, otel rezervasyonlarının iptali gibi durumlar, seyahat planını zora sokabilir. Seyahat sigortası, bu tür beklenmedik durumlarla karşılaşıldığında da mali destek sağlıyor. Örneğin, uçuş iptal edildiğinde veya bagaj kaybolduğunda, seyahat sigortası sayesinde bu kayıplar telafi edilebiliyor.

Seyahat sigortası aynı zamanda, bazı ülkelerde zorunlu tutuluyor. Bazı ülkeler, ziyaretçilerinin seyahat sigortası yaptırmış olmasını şart koşuyor. Bu nedenle, seyahat edilecek ülkenin şartlarını önceden araştırmak ve bu şartlara uygun bir seyahat sigortası poliçesi edinmek ayrıca önem taşıyor.

GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %70’LİK ARTIŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 2024’ün ilk çeyreğinde yurt dışına seyahat eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %18,4 artarak 2 milyon 449 bin kişi oldu. Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,1 artarak 9 milyon 10 bin 90 kişi oldu. Ziyaretçilerin %21,6’sını 1 milyon 942 bin kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2024 Mart ayı için yayımladığı prim üretimi verilerine göre, seyahat sağlık branşında prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %70,1 oranında artarak 579 milyon 456 bin lira olarak gerçekleşti. 2024’ün ilk 3 ayında seyahat sigortası yaptıran kişi sayısı ise 951 bin 543 oldu. TSB’nin açıkladığı rakamlara göre ise 2023’te seyahat sigortasında yazılan poliçe sayısı 3 milyon 458 bin oldu. Poliçelerin 2 milyon 892 bini hayat dışı şirketleri tarafından, geriye kalan 566 bin poliçe ise hayat ve emeklilik şirketleri tarafından yazıldı. 2022’de ise seyahat sigortasında üretilen poliçe sayısı 2 milyon 686 bindi.

YURT DIŞINA SEYAHAT EDERKEN SEYAHAT SİGORTASININ ZORUNLU OLDUĞU ÜLKELER

Seyahat sigortası, bazı ülkeler tarafından zorunlu tutuluyor. Bu ülkeleri, genellikle sağlık hizmetlerinin maliyetli olduğu, turist yoğunluğunun fazla olduğu veya vize prosedürlerinin sıkı olduğu yerler olarak tanımlamak mümkün. Yurt dışına çıkarken seyahat sigortasının zorunlu olduğu bazı ülkeleri ise şu şekilde: sıralayabiliriz:

Avrupa Birliği Ülkeleri:

Schengen vizesi başvurusu yapanlar için seyahat sağlık sigortası zorunlu. Poliçe, en az 30 bin euro teminatlı olmalı ve acil tıbbi bakım, hastaneye yatış ve tıbbi tahliye masraflarını karşılamalı. Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı ve seyahatin tüm süresini kapsamalı. Bu ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Birleşik Arap Emirlikleri:

Ziyaretçi vizeleri için seyahat sağlık sigortası zorunlu. Poliçe, acil tıbbi bakım, hastane yatışları ve tıbbi tahliye masraflarını kapsamalı.

Suudi Arabistan:

Turist vizesi başvurusu yapanlar için seyahat sağlık sigortası zorunlu. Poliçe, sağlık hizmetleri, hastane yatışları ve tıbbi tahliye masraflarını kapsamalı.

Katar:

Katar, turist vizeleri için seyahat sağlık sigortasını zorunlu kılıyor. Poliçenin, acil tıbbi bakım, hastane yatışları ve tıbbi tahliye masraflarını kapsaması gerekir.

Küba:

Küba’ya seyahat eden turistlerin ülkeye girişte seyahat sağlık sigortası yaptırmaları zorunlu. Poliçenin, acil tıbbi bakım ve hastane masraflarını kapsaması gerekli.

İran:

İran’a vize başvurusu yaparken seyahat sağlık sigortası zorunlu. Poliçe, tıbbi bakım, hastane yatışları ve acil tıbbi tahliye masraflarını kapsamalı.

Cezayir:

Cezayir’e vize başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortası gerekli. Poliçenin, tıbbi bakım, hastane yatışları ve acil tıbbi tahliye masraflarını kapsaması gerek.

Antarktika :

Antarktika’ya yapılan seyahatlerde, tur operatörleri tarafından seyahat sağlık sigortası zorunludur. Acil tıbbi tahliye ve sağlık masraflarını kapsayan geniş kapsamlı poliçeler gereklidir.

Doğa Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer:

Seyahat sağlık sigortası her zaman ilgi gören bir ürün

“Seyahat sağlık sigortaları, gerek bazı ülkelere seyahat için zorunlu olması gerekse seyahat güvenliği için bilinçli tüketicinin muhakkak tercih ettiği bir güvence olması nedeni ile her zaman ilgi gören bir ürün olmuştur.”

Seyahat sağlık sigortalarının, gerek bazı ülkelere seyahat için zorunlu olması gerekse seyahat güvenliği için bilinçli tüketicinin muhakkak tercih ettiği bir güvence olması nedeni ile her zaman ilgi gören bir ürün olduğunu belirten Doğa Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, “Yaz aylarında seyahatlerin artması ile beraber bilinçli tüketici de seyahat sağlık sigortası almaya yönelecektir. Pandemi dönemindeki duraksama dışında seyahat sağlık sigortası, her zaman ilgi gören bir sigorta olmuştur. Sağlık ve seyahat sağlık sigortalarında salgın hastalıklar, poliçelerin genel şartı çerçevesinde teminat dışıydı. Yaşanan pandemi ile birlikte özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalarımızda prim farkı olmadan poliçelerimize pandemi teminatı eklenmiştir. Ancak seyahat sağlık sigortalarında, riskler ve diğer risklere göre çok uygun primler sunulması nedeni ile pandemi dahil ve pandemi hariç olarak iki seçenek sunulmuştur. Bu sayede kısa süreli seyahat edecek ve pandemi riski olmayacağını düşünen kişiler için daha uygun primli seyahat sağlık güvencesi bulunmaktadır. Uzun süreli seyahatlerde ise tüketiciler, genelde pandemi dahil poliçe satın almayı tercih etmektedir. Gidilen bölgeye göre her zaman bir salgın riski olabileceğinden, salgın hastalık dahil alınması da önem arz etmektedir. Seyahat sağlık sigortaları önceleri zorunluluktan alınan bir poliçe olsa da tüketicilerin riskler konusunda bilinçlenmesi ile daha fazla tercih edilen bir güvence halini almıştır” ifadelerini kullandı.

‘YAYGINLIĞI GİDEREK ARTIYOR’

Ülkemizde seyahat acentelerinin, son derece bilinçli olarak seyahat sağlık sigortasını, sigorta paketlerine dahil ettiklerinin altını çizen Tümer, “Vatandaşlarımız da sağlığın önemini bildikleri ve yurt dışında yaşanacak sağlık sorununda oluşabilecek maliyetler konusunda bilinçlendikçe, seyahat sağlık sigortasına talep artmaktadır. Erasmus gibi zorunlu öğrenci poliçeleri ile gidilen ülke ve okullar zaten seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır ve normal seyahatlerde de yaygınlığı giderek artmaktadır” dedi. Seyahat sağlık sigortalarında tüm ürünlerde sunulan asgari teminatların standart olarak verildiğini belirten Tümer, “Bunlar; ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi teminatı, sigortalının tedavi görebileceği en yakın sağlık kuruluşuna nakli teminatı, sigortalının tedaviyi tamamlayıp taburcu olduktan sonra ikametgâh adresine nakledilmesi teminatı, vefat eden sigortalının nakil işlemlerine ilişkin teminatlardır. Seyahat sağlık poliçelerimizin bazılarında mevcut olan vize reddi teminatımız da son dönemdeki gelişmeler sonrasında tercih edilmemizdeki en önemli nedenlerden biri olmaktadır. Alınan seyahat sağlık sigortasında vize reddi teminatı var ise teminat ve özel şartlarımız çerçevesinde kişinin kusurundan kaynaklanmayan nedenlerle vize reddedildiğinde, tazminat ödemesi yapmaktayız. Sigortalılarımızın seyahatlerine eşlik eden sigorta ürünümüzle, sağlık giderleri için endişe etmeden sigortalılarımızın seyahatlerinin keyfini çıkarmalarını sağlıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Quick Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Sibel Doğaç:

İstikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor

“Pandemi sonrası dönemde, seyahat sigortası sektörü istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Sektör, artan talepleri karşılamak için daha fazla ve çeşitlendirilmiş ürün seçenekleri sunmaya başladı.”

Seyahat sigortalarına gösterilen ilgiyi değerlendiren Quick Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Sibel Doğaç, “Pandemi sonrası dönemde, seyahat sigortası sektörü istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu artışın arkasında birkaç önemli etken bulunuyor. Öncelikle, yurt dışına seyahatlerin artması ve yurt içindeki turizmin gelişmesi bu büyümeyi tetikleyen ana faktörlerden biri. Birçok ülkeye giriş için vize alınması gerektiğinde seyahat sigortası zorunluluğu, insanların bu sigortayı yaptırmalarını kaçınılmaz hale getiriyor. Pandemi, dünya genelinde bireylerin sağlığına daha fazla önem vermelerine neden oldu. Özellikle ani ve beklenmedik sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği gerçeği, seyahat ederken sağlık sigortası yaptırmanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu durum, seyahat sigortası yaptırma oranlarını artıran bir diğer önemli faktör olarak öne çıkıyor. Sektör, artan talepleri karşılamak için daha fazla ve çeşitlendirilmiş ürün seçenekleri sunmaya başladı. Sigorta şirketleri, tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik özel ürünler geliştiriyor. Bu da tüketicilerin sigorta yaptırma eğilimini artırıyor. Örneğin, pandemi sonrası dönemde COVID-19 teminatı içeren poliçelerin popülerliği arttı. Bu eğilimler, verilere de yansımış durumda. Sektörde, 2024 yılının ilk 3 ayında seyahat sigortası poliçe adedi 1 milyon civarına yükseldi. Bu, geçen yıllara göre önemli bir artışa işaret ediyor ve sektörün büyüme potansiyelini gözler önüne seriyor. Sigorta yaptırma oranlarının artması, hem tüketicilerin daha bilinçli hale gelmesi hem de sektördeki yenilikçi ürünlerin bu bilinçlenmeyi desteklemesi ile açıklanabilir. Pandemi sonrası dönemde seyahat sigortası sektörü, artan seyahatler, sağlığa verilen önemin artması ve sektördeki yenilikçi ürünlerin etkisiyle büyümeye devam ediyor. Veriler, bu büyümenin sürdürülebilir olduğunu ve önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘GENİŞ KAPSAMLI POLİÇELER İLGİ ÇEKİYOR’

Seyahat sigortası sektörünün büyümesinin, farklı ihtiyaçlara yönelik avantajlı ve asistans hizmetleri açısından zengin ürünlerin artmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirten Doğaç, “Bu ürünler, seyahat sigortasının kapsamını genişleterek tüketicilere daha fazla güvence ve destek sunmaktadır. Örneğin, kaybolan bagaj, uçuş iptalleri, acil tıbbi müdahale, hatta pandemi nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunları gibi durumlar için geniş kapsamlı poliçeler tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Bu çeşitlilik, bireylerin ihtiyaçlarına daha uygun seçenekler bulmalarını sağlayarak sigorta yaptırma oranlarını artırmaktadır. Bunun yanı sıra, sadece zorunlu hallerde değil, her seyahatte sigortanın sunduğu güvencelerin tüketicilere daha iyi anlatılması gerekmektedir. Bu noktada farkındalığı artırmaya yönelik tanıtım faaliyetlerinin artması büyük önem taşır. Sigorta şirketlerinin bu konuda daha aktif rol alarak, sigortanın sağladığı faydaları ve güvenceleri tüketicilere detaylı bir şekilde anlatmaları, sigorta yaptırma oranlarını olumlu yönde etkileyecektir. Seyahat sigortasının yaygınlaştırılmasında sigorta acenteleri kadar turizm acentelerine de önemli görevler düşmektedir. Turizm acenteleri, müşterilerine sundukları hizmetlerin bir parçası olarak seyahat sigortası hakkında bilgilendirme yapmalı ve sigortanın önemini vurgulamalıdır. Bu amaçla sektörler arası iş birliklerinin artırılması gereklidir. Sigorta ve turizm acentelerinin birlikte düzenleyeceği yaratıcı kampanyalar ve bilinçlendirme etkinlikleri, tüketicinin dikkatini çekmede etkili olacaktır. Seyahat sigortası sektörünün büyümesinde farklı ihtiyaçlara yönelik ürünlerin artması ve bu ürünlerin avantajlarının iyi anlatılması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede, seyahat sigortası sektörü daha da güçlenerek büyümeye devam edecektir” dedi. Doğaç, şöyle devam etti: “Yurt dışına çıkacaklar açısından büyük önem taşıyan seyahat sigortası, yurt dışı seyahatlerde acil durum, hastalanma, kaza geçirme, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş, bavul kaybetme gibi istenmeyen olaylar kapsamında sigortalıyı güvence altına alıyor. Özelleştirilmiş ürünler de bu ilgiyi geliştiren faktörler. Acil tıbbi yardım, hastane masrafları, ilaç masrafları gibi konular, seyahat edenlerin en çok dikkat ettiği ve korunmak istediği alanlardır. Bununla birlikte, seyahat iptali ve iade, bagaj kaybı veya hasarı, acil durumlar ve ülkeye geri dönüş gibi durumlar da önemlidir ve sigortalılar için güvence altına alınmalıdır. Ayrıca, çeşitli nedenlerle seyahatin gecikmesinden kaynaklanan ek masraflar da sigortalıların teminat altına almak istediği konulardandır. Uçuş iptali, rötar, hava koşullarının kötü olması gibi durumlar, seyahat planlarını etkileyebilir ve bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek ek masrafların da sigorta kapsamında olması önemlidir. Kişiselleştirilmiş teminatlar, müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmekte ve seyahat sigortası satın alma kararını etkileyebilmektedir. Bu nedenle, sektördeki firmaların bu yönde daha fazla esneklik ve çeşitlilik sunmaları önemlidir.”

Allianz Türkiye:

Seyahatlerdeki artış beklentisi seyahat sigortalarının yaygınlaşmasına yansıyacak

“Seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında karşılaşılabilecek beklenmedik durumların maddi yükünü hafifletiyor. Seyahatlerdeki artış beklentisinin seyahat sağlık sigortalarının yaygınlaşmasına yansıyacağını öngörüyoruz.”

Seyahat sigortaları hakkında görüşünü aldığımız Allianz Türkiye, şu açıklamalarda bulundu: “Seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında karşılaşılabilecek beklenmedik durumların maddi yükünü hafifletiyor. Örneğin; acil sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyulması, bagaj kaybı veya seyahatin iptal olması gibi durumlar, seyahat sağlık sigortası kapsamında. Bu sayede sigorta sahibi müşteriler, seyahatlerini daha güvenli ve huzurlu halde gerçekleştiriyor. Doğal olarak bu durum seyahat sağlık sigortalarının önemini artırırken ürüne olan ilginin de yükselmesini sağlıyor. Seyahat sağlık sigortaları, genellikle farklı teminat paketleri sunuyor ve bunlar, sigorta şirketinden şirkete değişiklik gösterebiliyor. Bu paketler tedavi nedeniyle konaklama, sağlık nakli, kapkaç, uçuşun kaçırılması veya kayıp bagajın bulunması gibi farklı teminatları içeriyor. Böylece seyahat sağlık sigortası yaptırmak isteyen müşteriler “Seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında karşılaşılabilecek beklenmedik durumların maddi yükünü hafifletiyor. Seyahatlerdeki artış beklentisinin seyahat sağlık sigortalarının yaygınlaşmasına yansıyacağını öngörüyoruz.” kendilerine en uygun paketi kolaylıkla seçebiliyor. Tüm bunlara ek olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmak, yurt dışına seyahat etmeyi planlayan kişiler için genellikle zorunlu hale getirilmiş durumda. ABD, İngiltere ve Schengen ülkeleri gibi birçok ülkenin vize başvuru sürecinde seyahat sağlık sigortası talep ediliyor.”

‘İHTİYACA GÖRE HİZMETLER ÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRIYOR’

Allianz Türkiye, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, küresel turizmin 2024 yılında pandemiden tamamen kurtulacağını ve uluslararası turist varışlarının 2019 yılına göre %2 daha fazla olacağını söyledi. Seyahatlerdeki artış beklentisinin seyahat sağlık sigortalarının yaygınlaşmasına da yansıyacağını öngörüyoruz. Seyahat sağlık sigortaları, genellikle acil sağlık hizmetleri ve kaza sonucu oluşabilecek tıbbi durumlarla ilgili sağlık hizmeti maliyetlerini kapsasa da farklı poliçeler, kişiye özel teminatlar ve ihtiyaçları kapsayıcı hizmetlerin bu ürünün yaygınlaşması açısından önemli kriterler olduğunu da söyleyebiliriz.”

‘ACİL SAĞLIK SORUNLARINDA GÜVENCE SAĞLIYOR’

Allianz Türkiye, “Vize başvurusu sırasında pek çok konsolosluğun zorunlu olarak istediği yurt dışı seyahat sağlık sigortası, kişilerin seyahati boyunca yaşayabileceği acil sağlık sorunlarında güvence sağlıyor. Üstelik isteğe bağlı olarak COVID-19 da dâhil tüm pandemik hastalıklar sebebiyle oluşabilecek tedavi giderleri de sigorta kapsamına dahil edilebiliyor. Yurt içi ve yurt dışı seyahat sağlık sigortası ürünlerimizi mini, standart, kapsamlı ve geniş kapsamlı olmak üzere 4 farklı alternatifle müşterilerimizle buluşturuyoruz. Yurt içi seyahat sağlık sigortası ürünümüz kaza ve ani rahatsızlık sonucu tedavi masrafları, sağlık ve cenaze nakli, taburcu olduktan sonra ikamete geri dönüş, seyahatin iptali, bagaj kaybı, seyahatin gecikmesi, bagaj gecikmesi gibi durumları güvence altına alıyor. Kapkaç gibi ek teminatların yanı sıra yurt dışı seyahat sağlık sigortası ürünümüzde overbooking nedeniyle gecikme, aktarma uçuşunun kaçırılması, mücbir sebeple uçuşun kaçırılması, gıda zehirlenmesi, tedavi nedeniyle konaklama, erken dönüş masrafları ve hukuki danışma gibi pek çok asistans hizmetimizle de sigortalılarımızın yanında oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Aveon Global Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Dur:

İlgiyi artırmak için daha teşvik edici olunmalı

“Havaların ısınmasıyla seyahat yapan insan sayısı artacak ve seyahat sigortası daha fazla üretilmeye başlanacak. Seyahatlerini koruma altına almak isteyenlerin sayısını artırmak için daha teşvik edici olmalıyız.”

İlgiyi artırmak için daha teşvik edici olunmalı Havaların ısınmasıyla seyahat yapan insan sayısının arttığını ve buna paralel olarak da seyahat sigortasının daha fazla üretilmeye başlandığını belirten Aveon Global Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Dur, “Seyahatlerini koruma altına almak isteyenlerin sayısını artırmak için daha teşvik edici olunması gerektiğini vurgulayarak, seyahat sigortasının yaygınlaşması için önerilerini şu şekilde sıraladı:

“• Bilinçlendirme kampanyaları düzenleyerek seyahat sigortasının önemini vurgulamak ve seyahat edenleri potansiyel riskler konusunda bilgilendirmek.

• Seyahat acenteleri, havayolları ve otellerle iş birliği yaparak seyahat “Havaların ısınmasıyla seyahat yapan insan sayısı artacak ve seyahat sigortası daha fazla üretilmeye başlanacak. Seyahatlerini koruma altına almak isteyenlerin sayısını artırmak için daha teşvik edici olmalıyız.” sigortası satışını teşvik eden kampanyalar düzenlemek.

• Seyahat sigortası satın almayı kolaylaştırmak için çevrimiçi platformlarda ve seyahat rezervasyon sitelerinde otomatik olarak seyahat sigortası seçeneklerini sunmak.

• Seyahat sigortası fiyatlarını rekabetçi tutmak ve çeşitli bütçelere uygun seçenekler sunmak.

• Seyahat sırasında kişiyi bekleyen riskleri daha kapsamlı bir şekilde analiz ederek; seyahat sigortası yaptırmak isteyenlerin sayısını artıracak teşvik edici teminatlar içeren ürünler çıkarmak.”

‘PENETRASYON ARTMALI’

Seyahat sigortasının kapsamının genellikle acil tıbbi yardım, seyahat iptali veya gecikmesi, kayıp veya hasar görmüş bagaj gibi temel unsurları içerdiğini ifade eden Aveon Global Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Dur, “Ancak seyahat sigortasına entegre edilebilecek diğer teminatlar da sigorta şirketleri tarafından kapsamlı bir şekilde düşünülerek hayata geçirilmelidir. Bu sayede, seyahat sigortası poliçelerinin kapsamı genişletilerek müşterilere daha kapsamlı bir koruma sağlanması mümkündür. Biz de Aveon Global olarak seyahat sırasında oluşabilecek riskleri uçtan uca analiz ederek seyahat sigortasına entegre edilecek teminatlar üzerine yoğun çalışma içerisindeyiz. Böylelikle seyahat sigortasının penetrasyonunu artırmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

AXA Türkiye Elementer Ürün Fabrikaları Grup Direktörü ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Atilla Zorkirişçi:

Pandemi sonrası dikkat çekici bir yükselişe geçti

“Son yıllarda ardı ardına yaşanan yerel ve küresel felaketler toplumda çeşitli branşlarda sigorta konusunda farkındalık yarattı ve pandemi sonrasında seyahat sağlık sigortaları dikkat çekici bir yükselişe geçti.”

Seyahat sigortalarına yönelik talebi değerlendiren AXA Türkiye Elementer Ürün Fabrikaları Grup Direktörü ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Atilla Zorkirişçi, “Son yıllarda ardı ardına yaşanan yerel ve küresel felaketler toplumda çeşitli branşlarda sigorta konusunda farkındalık yarattı ve pandemi sonrasında kapsamında COVID-19 teminatı bulunan seyahat sağlık sigortaları dikkat çekici bir yükselişe geçti. COVID-19 teminatı haricinde seyahat sigortalarının sunmuş olduğu diğer kapsamlı teminatlar da insanların kendilerini seyahatleri esnasında maddi ve manevi olarak güvende hissetmelerine olanak sağlıyor ve bu sebeple de tercih ediliyor. Yerel ve küresel dinamiklerin çok hızlı değiştiği mevcut dönemde insanların seyahatlerinde öngörülemez durumlar ile karşılaşabilecekleri hissiyatına kapıldıkları da bir gerçek. Sürekli değişen ve gelişen seyahat endüstrisi insanların davranış, beklenti ve risk değerlendirme davranışlarını da etkiliyor. Tüm bu parametreler seyahat sigortalarına ilginin artmasında itici bir rol oynuyor” açıklamalarında bulundu.

‘KAPSAMINI KAMUOYUNA DAHA NET ANLATMALIYIZ’

Yaz sezonu ile birlikte seyahatler daha fazla artıyor olsa da kış turizminin de ciddi oranda bir seyahat potansiyeli yarattığını ifade eden Zorkirişçi, “Özellikle kayak teminatı içeren yurt içi seyahat sigortaları dikkat çekiyor. Seyahat sigortalarının daha da yaygınlaştırılması için sektördeki paydaşların bu konuda bilinçlendirilmesi ve seyahat sigortalarının kapsamını kamuoyuna daha açık ve net biçimde anlatmak için çalışmalar yapılması çok önemli. Sosyal medyanın gücü ve insanlara erişme potansiyeli bu noktada büyük rol üstleniyor. Sigortacı olarak bizlerin öncelikli görevlerinden biri, sunduğumuz ürün ve hizmetleri hangi gerekçe ile neye karşı koruma altına aldığımızı doğru bir biçimde aktarabilmek ve memnuniyet yaratacak şekilde doğru hizmeti sunabilmektir. Örneğin kısa süreli seyahatler için yaptırılacak seyahat poliçesine prim ödemek çok cazip gelmiyor olabilir, bu noktada o seyahat süresince yaşanabilecek olası olumsuzluklar sonucunda oluşacak maliyetin poliçe priminden daha fazla olabileceği gerçeğini doğru aktarabilmek önemli bir nokta” şeklinde konuştu. AXA Türkiye Elementer Ürün Fabrikaları Grup Direktörü ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Atilla Zorkirişçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seyahat sigortaları genel olarak sağlık, ferdi kaza, seyahat iptali ve/veya gecikmesi, bagaj kaybı ve ürüne göre ek genişletmeleri içermekte. Bu genişletmeler seçimli teminatlar ve teminat limiti alternatifleri olarak ifade edilebilir. Sektörde sunulan teminatlar yerel ve küresel etkenlere göre sürekli olarak takip edilmekte ve talebe yönelik olarak zaman içerisinde ihtiyaca en uygun şekilde cevap verecek duruma getirilmektedir.”

Sompo Sigorta Özel Ürünler Direktörü Serdar Aybay:

Seyahatin amacına uygun ürünler tasarlanmalı

“Seyahatin amacına ve zamana uygun ürünler tasarlanması, riskin gerçekleşmesi sonrası hasarda hızlı çözüm üretilmesi halinde, seyahat sigortası ürününün daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.”

Seyahat sigortalarındaki ana amacın kişilerin evlerinden uzakta olsalar dahi kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Sompo Sigorta Özel Ürünler Direktörü Serdar Aybay, “Bu bakış açısıyla seyahat sigortası poliçeleri, sigortalının seyahati sırasında acil bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmasıyla başlayan ve sigortalının ikamet adresine ulaştırılmasına kadar geçen süreci kapsayan teminatlardan oluşuyor. Bununla birlikte seyahat esnasında konutta veya işyerinde meydana gelebilecek risklere karşı da teminat verilebilir. Sigorta şirketleri olarak seyahat sigortası havuzunu ne kadar çok artırırsak bu gibi teminatları poliçeye eklemek o kadar kolay olacaktır” ifadelerine yer verdi.

‘PANDEMİ SONRASI İLGİ VE BİLİNÇ DAHA DA ARTTI’

2020 yılında başlayan, bu zamana kadar görülen en büyük salgınlardan biri olan ve şiddetli olmasa da devam eden COVID-19 salgınını yaşadığımızı ve salgının en çok turizm sektörünü ve dolayısıyla da seyahat sigortalarını etkilediğini kaydeden Aybay, “Pandemi sonrasında seyahat sigortasına olan ilgilinin ve bilincin daha da arttığını düşünüyorum. Bununla birlikte, seyahat sigortalı sayısı ve yurt dışına çıkan kişi sayısı arasındaki farka baktığımızda da gidilecek yolumuzun uzun olduğunu söylemek mümkün” dedi. Seyahat sigortasının yaygınlaşması için öncelikle bu ürünün sadece Schengen vizesi almak için zorunlu bir ürün olduğu anlayışından çıkarılarak, yurt dışı ve yurt içine yapılacak seyahatlerde oluşabilecek riskler için bir ihtiyaç olduğunu sigorta şirketleri olarak anlatılması gerektiğine dikkat çeken Aybay, “Özellikle yurt dışı seyahatlerinde oluşabilecek riskler sonucunda yüksek tutarlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Örneğin; seyahat sırasında sigortalının üzerinde kısıtlı miktarda para olabilir. Ciddi vakalarda bu tutar yetersiz kalabilir. Sigortalımızın seyahati esnasında başına bir olay gelmesi durumunda tüm organizasyon asistan şirketimiz tarafından yapılıyor, sigortalımız tedavisinin ardından kuruma hiçbir ücret ödemeden ayrılıyor. Bu uygulamanın yaygınlaşmasının seyahat sigortası üretiminde de fark yaratacağını düşünüyorum. Vize sigortası dışında, her türlü seyahat gerekçesi için ürün alternatifleri oluşturulmasının da seyahat sigortası ürününün yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Seyahatin amacına ve zamana uygun ürünler tasarlanması, riskin gerçekleşmesi sonrası hasarda hızlı çözüm üretilmesi halinde, seyahat sigortası ürününün daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum” dedi.