SEDDK tahkime başvurularda parasal sınırı artırdı

 SEDDK tahkime başvurularda parasal sınırı artırdı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Sigortacılık Tahkim Komisyonu’na uyuşmazlık başvurularındaki parasal sınırı artırdı.

SEDDK tarafından Sigortacılık Kanununun 30’uncu Maddesinin 12. Ve 15. Fıkralarında Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ, söz konusu fıkralarda belirtilen parasal sınırların, Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılan uyuşmazlık başvuruları için yeniden belirlenmesini kapsıyor.

Tebliğin parasal sınırları düzenleyen bölümü ise şu şekilde:

“(1) Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurusu yapılan 8 bin Türk Lirasının altındaki uyuşmazlıklar hakkında verilen hakem kararları kesindir. 8 bin Türk Lirası ve daha üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında verilen hakem kararlarına karşı Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde itiraz edilebilir.

(2) Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan 107 bin Türk Lirasının üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında itiraz üzerine verilen hakem kararları için temyize gidilebilir.

(3) Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan 24 bin Türk Lirası ve üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında heyet teşekkülü zorunludur.”

Tebliğ, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

İlgili tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir