SEDDK, sigorta şirketi kurmada sermaye tabanının 25 milyon TL olacağını açıkladı

 SEDDK, sigorta şirketi kurmada sermaye tabanının 25 milyon TL olacağını açıkladı

SEDDK, 9 Ekim 2020 tarih ve 33 sayılı kararı ile kabul edilen ve 9 Ekim 2020 tarihli 2020/9 sayılı “Sigorta Branşları için Öngörülen Minimum Sermaye Tutarlarına İlişkin Genelge”yi yayınladı.

SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu) 9 Ekim 2020 tarih ve 33 sayılı kararı ile kabul edilen 9 Ekim 2020 tarihli ve 2020/9 sayılı “Sigorta Branşları için Öngörülen Minimum Sermaye Tutarlarına İlişkin Genelge”yi yayınlandı. Genelgeye göre; ruhsat talebinde bulunan sigorta şirketlerinin sigorta kooperatiflerinin (kapalı mütüeller hariç) ve reasürans şirketlerinin ödenmiş sermayeleri 25 milyon TL’den az olamayacak. Ayrıca 25 milyon TL’ye ilave olarak bu şirketler ruhsat talep ettikleri her bir sigorta branşı veya bu branşlar altında verilen teminatlar için ayrı ayrı minimum sermaye tutarı ödemek zorunda olacaklar.

Genelgeye göre, hayat dışındaki toplam 18 branşta da hizmet vermek isteyecek bir şirketin toplam sermaye gereksinimi minimum 120 milyon TL olmak zorunda. Hayat branşında ise 4 branşta da hizmet vermek isteyen şirketin toplam sermaye gereksinimi de 147 milyon TL’den, reasürans grubunda ise 85 milyon TL’den az olamayacağı açıklandı.

Genelge TSB tarafından üye şirketlere duyuruldu. SEDDK’nın belirlediği sermaye tutarları tablosu aşağıda yer alıyor.

Genelgenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir