Saldırılardaki artış siber sigortalarda iştah kapattı

 Saldırılardaki artış siber sigortalarda iştah kapattı

Pandemi ve evden çalışma uygulamalarının küresel boyutta ransomware saldırılarını artırmasıyla beraber sigortacılar bu branşta verdikleri teminat limitlerini kısmaya başladı.

Siber saldırganların özellikle ransomware (fidye yazılımı) yoluyla gerçekleştirdikleri siber saldırılar, siber sigorta korumasına olan talebi hızlı bir şekilde artırdı. Bugün büyük Avrupa ve ABD sigortacılarının çoğu siber fidye masrafları, saldırı yapılan ağın onarılma süreçleri, iş durması ve hatta itibar kaybının yerine getirilmesi için yapılacak PR çalışmalarını da kapsayan siber teminatlar veriyor. Siber branşlarda üretilen primler artsa da, bu artış ransomware saldırılarındaki ve saldırıların niteliğindeki artışı karşılamıyor. Geldiğimiz noktada, bazı siber saldırganlar hedeflerini belirlemeden önce sigorta poliçelerinin varlığını bile kontrol ediyor.

TEMİNAT LİMİTLERİ DÜŞÜYOR

Avrupa’da gerçekleşen siber saldırılardaki artışın teminat limitlerinin düşmesiyle sonuçlandığı görülüyor. Eskiden 10 milyon pounda kadar çıkabilen teminat limitleri yeni poliçeler için 5 milyon poundun üstüne çıkmıyor. Küresel siber sigorta piyasasının 5’te birini elinde bulunduran İngiliz sigorta borsası Lloyd’s of London’da bulunan 100’e yakın şirketin önümüzdeki yıl siber teminat vermeyi bırakacağı düşünülüyor. ABD’li AIG de ağustos sonunda siber limitlerini azaltacağını açıklamıştı.

2020’NİN HASARI 6 AYDA GEÇİLDİ

Kurbanlarının verilerini kilitledikten sonra, bu kilidin açılması için kriptopara şeklinde ödeme talep eden ransomware adı verilen fidye saldırıları siber saldırganlar için en popüler saldırı yöntemi konumunda. Daha önceleri kurbanların verilerini çalarak bunu üçüncü partilere satan siber saldırganlar, artık saldırdıkları şirketten fidye koparmaya çalışıyor. Sadece ABD’de bu yılın ilk 6 ayında 590 milyon dolarlık ödeme koparan ransomware saldırıları 2020 yılı boyunca sadece 416 milyon dolar ödeme alabilmişti.

İlginizi Çekebilir