Sağlam: İlerleyen yaşlarda ikinci bir emeklilik geliri ihtiyacı BES’in önemini artırıyor

 Sağlam: İlerleyen yaşlarda ikinci bir emeklilik geliri ihtiyacı BES’in önemini artırıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin atılacak tamamlayıcı adımlarla 2020 yılında da ivmesini sürdüreceğini belirten Halk Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Sibel Sağlam, Halk Emeklilik’in işverenler tarafından en çok tercih edilen şirket olduğunu söyledi.

Gelişmiş ekonomilerin pek çoğunda emeklilik sistemleri finansal sistemin merkezinde yer alıyor. Özel emeklilik fonlarının büyüklüğü İngiltere ve ABD gibi ülkelerde toplam gayrisafi yurtiçi hasılayı (GSYİH) aşabiliyor. Ülkelerdeki büyük altyapı projelerinin finansmanını mümkün kılan ve ekonomilere süreklilik kazandıran bu sistem, ülkemizde de hızlı bir gelişim gösteriyor. Bireysel Emekliliğin 2003 yılından bu yana yoluna devam ettiği ülkemizde emeklilik fonlarının GSYİH’ye oranı henüz %2 seviyesinde olsa da, potansiyelin büyüklüğü ve ilerleyen yaşlarda ikinci bir emeklilik birikimine duyulan ihtiyaç bu alanda atılacak adımları daha da önemli kılıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) ülkemizin tasarruf araçlarının başında geldiğini ifade eden Halk Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Sibel Sağlam, Yeni Ekonomi Programı’nın çizdiği yolda atılacak tamamlayıcı adımlarla 2020 yılında da pozitif yönde ivmesini sürdüreceğini belirtti. Sağlam, BES’in ülke ekonomisine katkı sağlayan çok önemli bir tasarruf aracı olma yolunda ilerlemeye devam edeceğini dile getirdi.

BES’te, 2020 yılının ilk ayı itibarıyla toplam katılımcı sayısının 7 milyona yaklaştığı bilgisini veren Sağlam, “Bireysel Emeklilik Sistemi uzun vadede güvenilir bir tasarruf aracı olması ile bireylere gelir, sermaye piyasalarına kaynak sağlayan, büyüme potansiyeli ile ekonomiye desteği her geçen gün artan bir yatırım sistemidir. Sistemin fon büyüklüğü devlet katkısı dâhil olmak üzere 125 milyar liraya yükselmiş, bir önceki senenin aynı dönemine göre %35’in üzerinde bir büyüme göstermiştir. 2019 yılı sonunda sektörde bireysel emeklilik sistemi ile geleceğine yatırım yapan katılımcı sayısı 6,9 milyon iken Halk Emeklilik 590 bini aşan katılımcı sayısı ile 2019 yılında sektörün en çok büyüyen şirketleri arasında yer almıştır” şeklinde konuştu.

İŞVEREN HALK EMEKLİLİK’İ TERCİH ETTİ

Sibel Sağlam, pek çok çalışanı bireysel emeklilik sistemiyle tanıştıran Otomatik Katılım Sistemi (OKS) hakkında da açıklamalarda bulundu. 2019 yılının sona ermesiyle üçüncü yılını tamamlayan OKS’nin, 6 milyona ulaşan çalışan sayısı ve 8,7 milyar lira fon büyüklüğüyle oldukça başarılı bir performans sergilediğini belirten Sağlam, “Halk Hayat ve Emeklilik 33.281 kurum ile işverenler tarafından en çok tercih edilen kurum oldu. Şirketimiz, OKS fon büyüklüğünde de sektörün önde gidenleri arasında ikinci sırada yer almıştır” dedi.

Halk Emeklilik’in hayat sigortacılığı tarafına daha yoğun bir şekilde odaklandığını ve bunun meyvelerini almaya başladığını söyleyen Sağlam, “Halk Emeklilik’in bir diğer faaliyet alanı olan hayat sigortacılığı sektörü ise 2019 yılında 11,4 milyar lira prim üretimiyle bir önceki yıla göre yüzde 64 oranında artış göstermiştir. Halk Emeklilik, 2019 yılında 717,6 milyon lira prim üretimi ile hayat sigortacılığı sektöründen yüzde 6,3 pay almayı başarmıştır” ifadelerini kullandı. Bireysel emeklilik katılımcılarının ve sigorta müşterilerinin kendilerine göstermiş olduğu teveccühün son derece değerli olduğu dile getiren Sağlam, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Halk Emeklilik olarak katılımcılarımızın geleceğe dair finansal beklentileri doğrultusunda kusursuz hizmet sunmaya, tasarruf bilinci kazandırarak birikimlerine destek olmaya devam edeceğiz. 2020 yılı için en büyük hedefimiz adımıza yakışan hizmet kalitemizden ödün vermeden, oluşturduğumuz güvenle, ayrıcalıklarımızla sektörde ilk akla gelen ve en çok tercih edilen şirketlerden biri olmaktır.

İlginizi Çekebilir