Ralli sporcusu Özlem Uludağ Gülcan’a Assist Line’dan sponsorluk desteği

 Ralli sporcusu Özlem Uludağ Gülcan’a Assist Line’dan sponsorluk desteği

Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi olan Özlem Uludağ Gülcan’a Türkiye’nin Assist Line da sponsorluk desteği verecek. Gülcan, ralli kariyerinin detaylarını ve sigorta sektöründeki acentelik tecrübelerini Sigortacı Gazetesi’ne anlattı. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olmasına karşın ralli sporunda adını duyuran ve 2019 yılında Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi unvanını kazanan Özlem Uludağ Gülcan aynı zamanda sigortacılık da yapıyor. Kariyerini ve sektör deneyimlerini hakkında Sigortacı Gazetesi’ne özel röportaj veren Gülcan, bu sporun ailesinde başladığını söylüyor. Türkiye’nin ilk yerli asistans şirketi olan Assist Line’ın da 2020 yılında sponsorluk desteği vereceği Özlem Uludağ Gülcan, desteğinden ötürü Assist Line’a olan teşekkürlerini iletti. Aile şirketlerinde var olan sigorta acenteliğini devralarak sigorta sektörüne adım atan Gülcan, meslekte öğrendiklerinin ve çalışma prensibinin faydalarını yarışlarda gördüğünü söyledi.

FOTOĞRAFÇILIKTAN RALLİ PİLOTLUĞUNA

Ralli sporuna nasıl başladınız, bu spora olan ilginizin kaynağı nedir?

Gerçeği söylemek gerekirse ben otomobil sporlarıyla tanışmadım bir nevi otomobil sporlarının içine doğdum. Çok küçük yaşlardan beri babam Celalettin Uludağ, amcam Kemal Uludağ yarıştıkları için hep bu sporun içindeydim. Ama eğitimim ve sonrasında iş hayatım bu spora başlamamı biraz geciktirdi. Eşimin de tekrar co-pilot olarak yarışmasıyla önce izleyici olarak yarışları takip ettim. Daha sonraları fotoğraf çekmek için etaplara gitmeye başladım. 2016’da da ilk yarış aracımızı alma imkânımız olduğunda yarışmaya başladım.

Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Özlem Uludağ Gülcan, sigortacılığın sporcu kimliğine katkısının işi şansa bırakmamak ve risk analizi yapmak olduğunu söyledi.

Yarış parkurunda ilginç olaylar yaşadınız mı?

Ralli sporunda normal ve özel etapla birlikte ortalama 400 kilometrelik bir alanda yarış yapıyoruz. Bu yolların çoğu il merkezinin dışında oldukları için oldukça değişik olaylarla da karşılaşıyoruz. 2019’da Ege Rallisi’nde, sezonun ilk rallisinde ani yağmur geçişleri nedeniyle yolun bir kısmının ıslak bir kısmının kuru olmasından dolayı bir yol dışı yaşadık. Etraftaki seyirciler ve köy halkı hemen yardıma koştular. Öncelikle direksiyondan bir kadın pilotun inmesi şaşkınlık yarattı. Herkes benim korkup geri duracağımı beklerken benim hep birlikte otomobilimizi yola çıkarmak için insanları toplamam, aracı yola çıkarmak için çabalamam insanları oldukça şaşırtmıştı. Her ne kadar kazadan sonra yarışa devam edemesekte, aracı çıkartıp yeniden pilot koltuğuma oturduğumda duyduğum tezahürat ve alkış unutamayacağım anılarım arasında yerini aldı. Yarış dışında en güzel anım ise Eskişehir’de antremanlarda bir anda yolda bir çok yarışçı arkadaşımızın durup bizi de durdurmasıydı. Biz kaza olduğunu düşünürken etabın kenarındaki su kanalına bir köpeğin düştüğünü gördük. 1 saatlik uğraş sonucu o hayvanı kurtarıp kurutup besleyerek hayata döndürdük. Zamana karşı ve programlı bir organizasyonda her şeyi bir kenara bırakarak böyle bir uğraşa giren bütün arkadaşlarımla hissettiklerim çok özeldi.

Aynı zamanda acentesiniz, sigortacılık kariyeriniz nasıl başladı?

Aslında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Fakat bir kamu kuruluşunda çalışmak istemedim. O dönem bir sigorta şirketinde görev yapmakta olan amcamın da beni bu yöndeki teşvikiyle şirket bünyemizde var olan sigorta acenteliğini devraldım. Kendimi fatura güvence sigortası, uzatılmış garanti sigortası ve koleksiyon sigortaları gibi proje ürünlerinde geliştirdim. Müşterilerimin var olan risklerine ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreten sigorta projeleriyle mesleğime uzun yıllar devam etmek istiyorum.

‘ASSİST LINE DESTEKLERİNİ ESİRGEMEDİ’

Sigortacılık, ralli sporunda size ne gibi avantajlar sağladı?

Sigortacılık her şeyden önce bir organizasyon, planlama ve işi sonuna kadar sorumluluğunu alıp takip etmek. Meslekte öğrendiğim çalışma prensibinin faydalarını yarışlarda çok gördüm. İşi şansa bırakmadan risk analizi yapmak benim 2019 Türkiye Ralli Kadın Pilotlar birinciliğimi kazanmamda en büyük etken oldu. Ayrıca 2019’da bana sponsor olan Koru Sigorta ile olan işbirliğimiz yarışabilmemdeki en büyük etkendi. 2020’de de Koru Sigorta desteğini sürdürürken yine iş ortaklarımızdan Assist Line desteklerini esirgemediler. Bana bu fırsatı veren değerli sponsorlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir