Perde Tiyatronet ile geleceğe açılıyor, drama ekranlara geliyor

 Perde Tiyatronet ile geleceğe açılıyor, drama ekranlara geliyor

Tiyatronun dijital ortamda sahnelendiği Tiyatronet.com’u 5N1S’de anlatan IUC Group CEO’su ve Tiyatronet Kurucusu Menekşe Uçaroğlu, oyuncuların bu platform ile birlikte ilk defa telif alacağını söyledi.

Türkiye’deki sahne ve performans sanatları alanına ve genel sanat kültürünün gelişimine hizmet etmek için oluşturulan online Tiyatronet platformu bütün sanatkar ve sanatseverlerin tiyatroya açılan perdesi olmayı hedefliyor. IUC Group CEO’su ve Tiyatronet Kurucusu Menekşe Uçaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşide tiyatronun ülkemizdeki ve yeni medyadaki geleceğini tartıştık.

Tiyatronet’in çıkış nedeninin pandemi olduğunu fakat pandemi ile beraber bitmeyeceğini söyleyen Menekşe Uçaroğlu, “Tiyatronet’i pandemi için düşünüp tasarlasak dahi aslında bunun ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu, sosyo-kültürel önemi, Türk kültürünün yayılması, tiyatronun gidemediği illere platform sayesinde tiyatronun gitmesi gibi birçok faydası ortaya çıktı” dedi.

OYUNCULAR İLK DEFA TELİF ALIYOR

Tiyatronet ile beraber oyuncuların ilk defa telif alacağını söyleyen Uçaroğlu, “Bu projeyle bilet satıldıkça oyuncuların haklarını vereceğiz, bu şekilde sözleşme yaptık. Dünyada bir ilk olduğunu herkesten duyuyoruz. Hem uzun süreli gelir garantisi anlamında faydalı olacak hem de dönemselliği dengelemiş olacak” şeklinde konuştu.

“Bu dijital bir tiyatro, seyirciler sanki en ön sırada hatta bazen sahnede. Seyirciler oyuncunun ifadesini, oyuna nasıl bir renk katmak istediğini en yakından görebiliyor” diyen Uçaroğlu, platformun aplikasyonlarının da seyircilere sunulacağını aynı zamanda televizyon kanallarında da yer alacaklarını aktardı.

İlginizi Çekebilir