Pandeminin ilacı bireysel emeklilik

 Pandeminin ilacı bireysel emeklilik

30. Finansal İstikrar Raporu’na göre Koronavirüs salgınına rağmen BES birikimlerinde olağandışı bir gelişme yaşanmadığı aktarıldı. Salgın döneminde katılımcılar BES’teki tasarruflarını korumayı seçti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 30. Finansal İstikrar Raporu yayınlandı. TCMB Başkanı Murat Uysal raporun önsözünde yaptığı değerlendirmede, 2019 yılının ikinci yarısından itibaren Türkiye’nin makroekonomik göstergelerinde belirgin bir iyileşme kaydedildiği ve bu eğilimin 2020 yılının ilk aylarında da sürdüğü belirtildi.

Cari enflasyon ve enflasyon beklentilerinin düşmesine paralel olarak azalan faiz oranları sayesinde, TL cinsinden kredi kullanımının artmaya başladığını ve ekonomik toparlanma eğiliminin güç kazandığını belirten Uysal, Mart ayı itibarıyla dünya geneline yayılan Koronavirüs salgınına bağlı olarak küresel büyüme görünümünün bile belirgin ölçüde zayıfladığının altını çizdi.

Raporda, salgın sebebiyle yaşanan gelişmelerin ve oluşan belirsizliklerin, küresel risk toleransının gerilemesine ve uluslararası piyasalarda volatilitenin artmasına neden olduğu belirtilirken, salgının yayılım hızının artmasıyla iktisadi faaliyetlerin yavaşladığı bu dönemde, Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki katılımcı sayısı veya fon tutarında olağandışı bir gelişme yaşanmadığının altı çizildi. Dolayısıyla, kişilerin böylesi bir dönemde bile sistemden çıkmayarak, sistem dahilinde kalmaya devam ettiği ve BES’teki tasarruflarını korumayı seçtikleri belirtildi.

Yine raporda, Merkez Bankası ve diğer kamu otoriteleri ile birlikte koordineli olarak, finansal sektörün likiditesini desteklemek ve salgının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlandırılmak amacıyla adımlar atıldığı belirtildi. Bu adımların, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanma sürecine ciddi anlamda katkı yapacağı vurgulandı.

BİRİKİMİN ÖNEMİ HATIRLATILDI

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ülkemizdeki kritik rolüne ve önemine ilişkin benzer bir açıklama da Türkiye Sigorta Birliği’nden geldi. İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde, öngörülemeyen risklere karşı ek birikim yapmanın önemi bir kez daha hatırlatıldı. COVID-19 pandemi sürecinin hem tasarruf alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz hem de çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren birikim yapma alışkanlığını kazandırmamız gerektiğini net şekilde ortaya koyduğu vurgulanarak, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin devlet katkısı ve fon performansıyla emeklilik döneminde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için bugünden hazırlıklı olunmasını sağladığı belirtildi.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir