Pandemi sonrası seyahat sigortası yoğun ilgi görüyor

 Pandemi sonrası seyahat sigortası yoğun ilgi görüyor

Pandemi döneminde getirilen seyahat kısıtlamaları nedeniyle düşüş yaşayan seyahat sigortalarına ilgi, pandeminin etkilerinin hafiflemesi ve normalleşme adımları sonrası yeniden artmaya başladı. Pandemiden sonra seyahat sigortalarına olan talepte artış görüldüğüne dair ortak görüşte olan sektör, bu artışın giderek ivme kazanacağı konusunda da hemfikir.

Yaz aylarının gelmesi ve pandeminin etkilerinin de hafiflemesiyle birçok kişi seyahat planları yapmaya başladı. Normalleşme sonrası yaşanan gelişmelerle birlikte, salgın nedeniyle son iki yıldır düşüş yaşayan turizm sektörüne olan ilgi yeniden artmış durumda. Seyahat kısıtlamalarının da kalkmasıyla, yolcu trafiğinin de tekrar hareketlenmeye başladığı görülüyor. Bununla birlikte her seyahat, içinde bir risk barındırıyor. Olası risklere karşı bireyleri güvence altına almayı sağlayan seyahat sigortalarının önemi gün geçtikçe artıyor. Özellikle yurt dışına çıkacaklar açısından büyük önem taşıyan seyahat sigortası, yurt dışı seyahatlerde acil durum, hastalanma, kaza geçirme, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş, bavul kaybetme gibi istenmeyen olaylar kapsamında sigortalıyı güvence altına alıyor. COVID-19 teminatının da poliçe kapsamına alınabildiği seyahat sigortalarında, ferdi kaza ve sorumluluk teminatları da poliçeye eklenebiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 2022’nin birinci çeyreğinde yurt dışına seyahat eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %269,6 artarak 1 milyon 39 bin 666 kişi oldu. Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %148,1 artarak 6 milyon 451 bin 657 kişi oldu.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2022 Mayıs ayı için yayımladığı prim üretimi verilerine göre, pandemiyle birlikte prim üretimi düşen seyahat sağlık sigortasında artış yaşandığı görülüyor. TSB’nin açıkladığı 2022 yılının Mayıs ayı toplam prim üretim verilerine göre seyahat sağlık branşında 333 milyon lira prim üretilirken, COVID-19 salgınından dolayı seyahat yasaklarının uygulandığı 2021 yılının aynı döneminde prim üretimi 74 milyon lira olarak gerçekleşmişti. Böylelikle branşta reel değişim +159,2% oldu. Salgının Türkiye’de zirve artışlar yaşadığı 2020 yılı Mayıs ayında ise seyahat sağlık sigortalarında prim üretimi 38 milyon lira olurken, 2019’un aynı döneminde 79 milyon lira prim üretilmişti. Veriler, pandemi sonrası hızlı gelişimiyle dikkat çeken seyahat sağlık sigortasında büyümenin yaşandığını ortaya koyuyor.

SİGORTALI SAYISI %205 ARTTI

2021 yılında %205 artışla toplam 1 milyon 145 bin kişi seyahat sağlık sigortası yaptırırken, 2020’de sadece 375 bin kişi seyahat sağlık sigortası yaptırmıştı. 2019 yılında ise 1 milyon 557 bin kişi seyahat sağlık sigortası yaptırırken, 2018 yılında seyahat sağlık sigortası yaptıran kişi sayısı 1 milyon 750 bindi. Bu yılın ilk 4 ayında ise seyahat sağlık sigortası yaptıran kişi sayısı 1 milyon 85 bin oldu.

HANGİ TEMİNATLARI KAPSAR?

Genel olarak seyahat sigortası teminatları şu şekilde sıralanabilir:

– Ferdi kaza kapsamında ölüm ve sakatlanma,

– Cenaze nakli,

– Tatil süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri,

– Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri,

– Tedavi bittikten sonra ikametgâha dönüş,

– Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri,

– Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri,

– Seyahatin iptal edilmesi durumunda bu iptal işleminden dolayı ortaya çıkabilecek zararların güvence altına alınması.

AXA SİGORTA CEO’SU YAVUZ ÖLKEN:

Bu yıl seyahat sigortalarına olan talepte artış görülecek

“BU YIL İTİBARIYLA SEYAHAT KISITLAMALARININ KALDIRILMASI VE PANDEMİNİN ETKİLERİNİN AZALMASIYLA SEYAHAT VE TURİZM SEKTÖRLERİ TEKRAR CANLANMAYA BAŞLADI. SEYAHAT VE TURİZM HARCAMALARININ ARTMASINA PARALEL OLARAK, BU YIL SEYAHAT SİGORTALARINA OLAN TALEP DE ARTIŞ GÖSTERECEK.”

Seyahat sigortasına pandemi sonrası gösterilen ilgiyi değerlendiren Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, “COVID-19 pandemisinin getirdiği seyahat kısıtlamaları ve insanların virüs endişesiyle seyahat sıklığını minimuma indirmeleri neticesinde seyahat ve turizm sektörleri kayda değer düşüş yaşadı. Bunun sonucu olarak seyahat sigortalarına dair talepler de önemli ölçüde azaldı. Fakat bu yıl itibarıyla seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve pandeminin etkilerinin azalmasıyla seyahat ve turizm sektörleri tekrar canlanmaya başladı” dedi.

2022 yılında turizm harcamalarında güçlü bir artış beklediklerini açıklayan Ölken, “Yapılan araştırmalar da tahminlerimizi doğruluyor. Mastercard Ekonomi Enstitüsü’nün araştırması, Nisan ayı sonunda tatil amaçlı uçuş rezervasyonlarının 2019 seviyelerini %25 oranında, kısa ve orta mesafeli tatil uçuş rezervasyonlarının ise %27 oranında artığını gösteriyor. 2022’de 1,5 milyardan fazla yolcunun uçakla seyahat edeceği tahmin ediliyor. Avrupa ve Orta Doğu’ya uçuş rezervasyonu trendlerinin mevcut hızında devam etmesi halinde geçen yıla kıyasla 2022’de Avrupa’ya 550 milyon, Orta Doğu’ya ise 115 milyondan daha fazla yolcunun geleceği öngörülüyor. Seyahat ve turizm harcamalarının artmasına paralel olarak, bu yıl seyahat sigortalarına olan talep de artış gösterecek” ifadelerini kullandı.

Pandemi döneminde müşterilerin beklentileri doğrultusunda seyahat sigortaları kapsamına COVID-19 teminatını aldıklarını belirten Ölken, tedavi ve hastane hizmetleri teminatlarının yanı sıra, farklı ihtiyaç ve beklentilere uygun ek teminatlarla genişletilebilecek ürünlerin sunulduğunu kaydetti.

‘SEYAHAT SIRASINDAKİ RİSKLER GÜVENCE ALTINA ALINIYOR’

Seyahat sırasında ortaya çıkabilecek kazalar ve sağlık risklerine karşı da sigortalıların güvence altına alındığını vurgulayan Ölken, “Yurt dışına çıkan müşterilerimiz için ‘Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası’ isimli ürünümüz bulunuyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışında tıbbi bilgi ve danışmanlık hizmetleri, ayakta ve yatarak tıbbi tedaviler, sigortalının tıbbi nedenlerle nakli ve seyahati, sigortalının vefatı halinde tıbbi şartlara uygun olarak nakli gibi kapsamlı hizmetleri içeriyor. Ayakta ve yatarak tedaviye ameliyat ve ilaç masrafları da dâhil ediliyor. Aynı zamanda, sigorta kapsamında müşterilerimizin en yakın sağlık merkezine ve gerektiğinde ikamet adresine transferi de sağlanıyor” dedi. İkametgâh izin talebinde bulunan yabancı uyruklu müşterilere ‘Sağlığım Misafir’ ürününü sunduklarının altını çizen Ölken, bu üründe yatarak ve ayakta tedavilerin yanı sıra COVID-19 kapsamının da bulunduğunu ifade etti.

SOMPO SİGORTA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ATAMAN KALKAN:

Pandemiden sonra seyahat sigortalarının önemi arttı

“PANDEMİ SÜRECİ VE SONRASINDAKİ YENİ DÖNEMDE ÖZELLİKLE SEYAHAT SİGORTALARININ ÖNEMİ BİR KAT DAHA ARTTI. YAŞADIĞIMIZ BU KÜRESEL SAĞLIK SORUNU SİGORTALILARIN BU ALANDA DAHA DA BİLİNÇLENMESİNE VE ÖZELLİKLE SEYAHAT ESNASINDA SAĞLIK TEMİNATININ NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLAMALARINA SEBEP OLDU.”

Pandemi süreci ve sonrasındaki yeni dönemde özellikle seyahat sigortalarının öneminin bir kat daha arttığını açıklayan Sompo Sigorta Bireysel Teknik ve Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Ataman Kalkan, “Yaşadığımız bu küresel sağlık sorunu sigortalıların bu alanda daha da bilinçlenmesine ve özellikle seyahat esnasında sağlık teminatının ne kadar önemli olduğunu anlamalarına sebep oldu. Bir kısım sigortalının daha çok vize evrakı olarak kullandığı seyahat sigortası, pandemi ve sonrasında daha çok araştırıp detaylandırması ve kendilerine uygun teminatları talep etmesi gibi bir duruma evrildi. Bu durumun da sektöre olumlu etki sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Seyahat sigortasının kapsamı hakkında değerlendirmelerde bulunan Kalkan, “Sompo Sigorta olarak COVID-19’u teminat altına alan ilk sigorta şirketi biziz ve aynı zamanda seyahat sigortası alanında en çok alternatife sahip sigorta şirketlerinden biriyiz. Örneğin Ekstrem Sporlar Seyahat Sigortası gibi sadece ekstrem spor yapan sigortalılarımız için tasarladığımız bir ürünümüz olduğu gibi, eğitim amacı ile yurt dışına çıkan öğrencilerimiz için tasarladığımız Eğitim Seyahat Sigortası ürün alternatifimiz mevcut. Belirtilen teminatları birçok alternatifimizde standartta veya isteğe bağlı olarak sigortalılarımıza sunuyoruz” diye konuştu.

Kalkan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemize turizm amacı ile gelen misafirlerimiz için tıbbi tedavi teminatı, sigortalının seyahati ve nakli, sigortalının cenazesinin nakli, tıbbi danışmanlık, acil mesajların iletilmesi, bagaj kaybı ve çalınması gibi birçok teminata sahip alternatifli ürünlerimiz mevcut. Daha uzun süreli kalımlarda artık turistik vize değil, oturum başvurusu ve benzeri sebeplerle ülkemize gelen misafirlerimize de alternatifli ürünler sunabiliyoruz.”

ALLIANZ TÜRKİYE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SUAT DİDARİ:

Seyahat sigortalarındaki ivmelenme giderek yükselecek

“SALGIN SONRASINDA SİGORTAYA VERİLEN ÖNEMİN DAHA DA ARTTIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE YIL SONUNA KADAR SEYAHAT SİGORTALARINDAKİ İVMELENMENİN GİDEREK YÜKSELECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ.”

2020 yılına hızlı bir büyüme ile başlayan sigorta sektörü açısından Mart ayına gelindiğinde salgının da etkisiyle oluşan seyahatlerdeki kısıtlamaların, seyahat sigortalarında ani daralmaya neden olduğunu ifade eden Allianz Türkiye Elementer Bireysel Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Suat Didari, “Salgın nedeniyle son iki yıldır büyük bir düşüş yaşayan turizm sektörü, aşılamanın etkisiyle hızlı bir şekilde toparlanmaya başlasa da seyahat sigortalarında pandemi öncesine göre kayda değer bir yükseliş henüz yaşanmadı. Fakat dünya genelinde salgın sonrasında neler yaşanabileceğini bizzat deneyimlediğimiz için sigortaya verilen önemin daha da arttığını düşündüğümüzde yıl sonuna kadar seyahat sigortalarındaki ivmelenmenin giderek yükseleceğini söyleyebiliriz. Bu noktada sektör olarak insanlara sigortanın öneminin anlatılması oldukça faydalı olacak” diye konuştu.

‘COVID-19 TEDAVİ GİDERLERİNİ DE KAPSIYOR’

Seyahat sağlık sigortalarının kapsamı hakkında konuşan Didari, “Allianz Seyahat Sağlık Sigortası hem yurt içine hem yurt dışına seyahat edenleri, seyahatleri esnasında karşılaşabilecekleri ani rahatsızlık ve hastalıklar karşısında koruma altına alıyor, avantajlı asistans hizmetleriyle hayatı kolaylaştırıyor. Pek çok konsolosluğun vize başvurusu sırasında zorunlu olarak istediği yurt dışı seyahat sağlık sigortası, seyahat boyunca yaşanabilecek acil sağlık sorunlarına güvence sağlarken aynı zamanda isteğe bağlı olarak COVID-19 dahil olmak üzere tüm pandemik hastalıklar nedeniyle oluşabilecek tedavi giderlerini kapsayabiliyor. Allianz Türkiye olarak yurt içi seyahat sağlık sigortası kapsamında müşterilerimize kaza ve ani rahatsızlık sonucu oluşan tedavi masrafları, sağlık ve cenaze nakli, tedavi sonrası ikametgâha dönüş, seyahat iptali veya gecikmesi, bagaj kaybı veya gecikmesi gibi durumlara karşı güvence sunuyoruz. Bununla birlikte ek teminatlarla ürünü ihtiyaçlara uygun hale getirebiliyoruz. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ile ise ana teminatlara ek olarak geniş asistans olanağı ve salgın hastalık dâhil çeşitli ek teminatlar sunuyoruz” dedi.

GENERALİ SİGORTA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ERKAN FUAT IŞIKSAL:

COVID-19 ile seyahat sigortasının önemi bir kere daha ortaya çıktı

“NORMALLEŞME İLE YAŞANAN GELİŞMELER VE İNSANLARIN YENİDEN SEYAHAT ETMEYE BAŞLAMASI İLE BERABER SEYAHAT SİGORTASINA OLAN TALEP DE ARTMAYA BAŞLADI. COVID-19’UN HAYATIMIZA GİRMESİ İLE SEYAHAT SİGORTASININ ÖNEMİ BİR KERE DAHA ORTAYA ÇIKTI.”

Pandemiyi, tüm dünyayı hem gündelik hayatı hem de ekonomiyi etkileyen bir süreç olarak tanımlayan Generali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Erkan Fuat Işıksal, “Yaşanan süreç, özellikle de pandeminin ilk yılında deniz, hava ve kara yollarındaki yolcu trafiğinin azalmasına bağlı olarak seyahat adetini ve seyahat sigortasını da etkiledi. Normalleşme ile yaşanan gelişmeler ve insanların yeniden seyahat etmeye başlaması ile beraber ürüne olan talep de artmaya başladı. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pandemi sonrası gösterilen ilgide ciddi bir artış söz konusu. 2022 yılının ilk 5 ayında sektörde seyahat sigortası poliçe adedi yaklaşık 1 milyon adede ulaştı. Geçen yıla göre %100 artış olmasına rağmen, pandemi dönemi öncesi poliçe adetlerine henüz ulaşamadık. Yakın zamanda artan talep ile beraber bu büyümenin de gerçekleşeceğini öngörüyoruz” dedi.

‘ÖNGÖRÜLEMEYEN RİSKLERE KARŞI KORUMA SAĞLIYOR’

Seyahat sigortalarını, yurt içinde ve yurt dışında olası tedavi masraflarını karşılayan sigorta türü olarak tanımlayan Işıksal, “Seyahat sağlık sigortaları, sigortalı kişilere seyahat yaptıkları süreler boyunca ani ve öngörülemeyen risklere karşı koruma sağlıyor. Yurt dışı seyahatler için vize sürecinde istenilen evraklar arasında seyahat sağlık sigortası poliçesi de bulunur. Seyahat sigortası, seyahat sırasında meydana gelebilecek, öngörülemeyen ve yüksek maliyetli durumlara karşı korur. Yurt dışında hastalanma veya yaralanma halinde tedavi giderleri için teminat sağladığı gibi, 7/24 hizmet veren tıbbi bilgi ve danışma hizmetini de sunar. COVID-19 riskine karşı da teminat sağlar. Seyahat Sağlık Sigortası bir hastalık veya kaza durumunda 30 bin Euro’ya kadar ayakta ve yatarak tıbbi tedavi masraflarını karşılar, hastaneye nakil ve ilaç sevki gibi hizmetleri sağlar” ifadelerini kullandı.

Seyahat sigortalarının karşıladığı teminatlardan bahseden Işıksal, “COVID19’un hayatımıza girmesi ile seyahat sigortasının önemi bir kere daha ortaya çıktı diyebiliriz. Seyahat sigortası, seyahat sırasında meydana gelebilecek, öngörülemeyen ve yüksek maliyet ile karşılaşılabilecek risklere karşı koruma sağlıyor. En önemli teminat ise; kaza ve hastalanma durumlarında, acil hastane transfer masrafları ile tedavi masraflarının karşılanabilmesi. Ayrıca COVID-19 teminatı da poliçe kapsamına dâhil edilebiliyor. Seyahat sigortasının karşıladığı diğer teminatları ise sigortalının tıbbi nedenlerle nakli veya seyahati, sigortalının vefatı halinde cenazesinin tıbbi şartlara uygun olarak nakli, refakatçi nakli, gerekli ilaçların sevki, acil mesajların iletilmesi, tıbbi seyahat bilgilendirme hattı, tıbbi bilgi ve danışma şeklinde sıralayabiliriz” açıklamasında bulundu. Türkiye’de geçerli olacak yurt içi seyahat sigortası imkânından Türkiye’de ikamet eden Türk ve yabancı uyruklu kişilerin de faydalanabileceğini söyleyen Işıksal, poliçeyle acil durumlarda başa gelebilecek tıbbi tedavi teminatı ile bagaj kaybı, kaybolan bagajın ulaştırılması, gerekli ilaçların sevki gibi birçok ek teminatın da sunulduğunu ifade etti.

ANADOLU SİGORTA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI KEREM ERBERK:

COVID-19’un teminat olarak poliçelere eklenmesi ile birlikte farkındalık arttı

“PANDEMİ İLE BİRLİKTE SİGORTALILARIN SEYAHAT SİGORTALARINA YAKLAŞIMI FARKLILAŞTI. PANDEMİ, SİGORTALILARIN ALGISINDA SEYAHAT SİGORTALARINA OLAN İHTİYAÇTA POZİTİF YÖNDE BİR FARKINDALIK YARATTI VE POLİÇELERİN TEMİNAT VE KAPSAMINDA BİR DÖNÜŞÜM BAŞLADI.”

Seyahat sigortalarına gösterilen ilgiyi değerlendiren Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erberk, “Seyahat sigortaları pandemi öncesi sadece vize için gerekli bir evrak olarak değerlendirilirken pandemi ile birlikte sigortalıların bu ürüne yaklaşımı farklılaştı. Sigortalıların algısında seyahat sigortalarına olan ihtiyaçta pozitif yönde bir farkındalık yarattı ve poliçelerin teminat ve kapsamında bir dönüşüm başladı. Özellikle, COVID-19’un teminat olarak poliçelere eklenmesi ile birlikte artık sigortalılar seyahat poliçe teminatlarının detayına hakim olmak istiyor ve sağladığı değerin de oldukça farkında. COVID-19 seyahat sınırlamalarının artık geride kalmış olduğu ve sürecin normalleştiği bu dönemde tüm dünyadaki insanların seyahat özgürlüklerine kavuşmuş olmaları ile birlikte, seyahat esnasındaki tüm risklere karşı kapsamlı bir seyahat sigortası sahibi olmanın bilinci ve hassasiyeti artmış durumda” dedi.

‘COVID-19 TEMİNATI GEREKLİLİK HALİNE GELDİ’

Seyahat sigortası kapsamında, başta seyahat esnasında yaralanma veya hastalık nedeniyle tıbbi tedavi ve sigortalının nakli, taburcu olduktan sonra daimi ikametgâha nakil ve vefat eden sigortalının nakli olmak üzere, seyahat süresince meydana gelebilecek pek çok riske karşı oldukça geniş teminatlar sunulduğunu vurgulayan Erberk, “Pandemi dönemi sonrasında COVID-19 teminatı da bir gereklilik haline geldi, seyahat poliçelerinde tercih edilmesi halinde ek prim ile COVID-19 ile ilgili giderler de poliçe teminatı dâhilinde karşılanıyor. Ek prim ile dâhil edilen teminatlardan bir diğeri ise ferdi kaza teminatı. Birden fazla limit seçeneği ile sigortalının tercihine göre poliçeye dâhil edilebiliyor, üçüncü şahıs sorumluluk sigortası teminatı ise şirketimiz ürünleri kapsamında yer almıyor” diye konuştu.

Seyahat sigortası ürününün Türkiye’ye gelen yabancı misafirlere de teminat sağladığını belirten Erberk, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu ürün ile ülkemize seyahat eden yabancı uyruklu sigortalılarımıza, seyahatleri boyunca karşılaşacakları ani ve beklenmedik kaza ve rahatsızlıklara karşı güvence sağlıyoruz. Hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi, sigortalıya tedavinin verileceği en yakın sağlık kuruluşuna nakli, taburcu olduktan sonra ikamet adresine nakli vb. teminatlar bu ürünümüz kapsamında yer alıyor.”

QUICK SİGORTA ACENTELER VE SATIŞ KOORDİNATÖRÜ SİBEL DOĞAÇ:

Seyahat programlarının artması seyahat sigortalarına olan ilgiyi artırdı

“PANDEMİ NEDENİYLE ARA VERİLEN SEYAHATLER, NORMALLEŞME İLE BİRLİKTE YENİDEN BAŞLADI. İŞ, TATİL YA DA AİLE ZİYARETİ AMAÇLI SEYAHAT PROGRAMLARI ARTIK DAHA RAHAT YAPILMAYA BAŞLANDI. BU DURUM SEYAHAT SİGORTALARINA OLAN İLGİYİ TEKRAR ORTAYA ÇIKARDI.”

Pandemi nedeniyle bir süre ara verilen seyahatlere, normalleşme ile birlikte yeniden başlandığını belirten Quick Sigorta Acenteler ve Satış Koordinatörü Sibel Doğaç, “İş, tatil ya da aile ziyareti amaçlı seyahat programları artık daha rahat yapılmaya başlandı. Bu durum seyahat sigortalarına olan ilgiyi tekrar ortaya çıkardı. Risklerin her zaman var olduğunu hatırladığımızda seyahat sağlık sigortasının sağladığı güvencenin özellikle seyahat edenler açısından oldukça önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Seyahate çıkarken hem maddi hem de manevi olarak güçlü hissetmenin ilk yolu da seyahat sağlık sigortası yaptırmaktan geçiyor” dedi.

‘SATIŞ İVMESİNİN ARTTIĞI GÖRÜLÜYOR’

Seyahat sağlık sigortalarına olan ilginin artmasını satış kaynakları açısından değerlendiren Doğaç, “Seyahat sağlık sigortalarında artan bir satış ivmesi görülüyor. Quick Sigorta olarak, özellikle yaz aylarında artan bu ivmeyi mesafeli satış yöntemlerinin sıkça uygulandığı iş ortaklıkları projeleri ile de geliştiriyoruz. Ayrıca web sitemizden de müşterilerimiz dakikalar içerisinde seyahat sağlık poliçesini oluşturabiliyor” diye konuştu.

Seyahat sigortalarının kapsamına değinen Doğaç, sözlerine şöyle devam etti: “Quick Seyahat Sağlık Sigortası, bir seyahate çıktığınızda yalnızca sağlık risklerini değil, seyahatiniz sırasında başınıza gelebilecek acil durumlar için de sizi güvence altına alır. Örneğin; bagaj kaybı ya da hasarı veya kayıp bagajın bulunması, zorunlu nedenlerle seyahatin iptali, uçuş rötarı gibi daha farklı riskleri de kapsıyor. Ayrıca seyahat sırasında meydana gelebilecek kaza sonucu vefat, kaza sonucu sürekli sakatlık, hastalık ya da yaralanma halinde tıbbi tedavi giderleri, tatil esnasında hastalanma ya da yaralanma durumunda uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri ile tedavi sonrası ikametgâha dönüş masraflarını da karşılıyor. Fiyatların yaş, cinsiyet ve süreye bağlı olarak değişkenlik gösterdiği bu sigorta türünde kendimize en uygun poliçeyi araştırırken yalnızca fiyata odaklanmak yerine teminatlara ve teminat limitlerine de dikkat etmek önem taşıyor.”

Turistik ve kısa süreli ticari vize başvuruları kapsamında yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin de seyahatlerinin seyahat sigortası ile teminat altına alınabileceğine dikkat çeken Doğaç, “Quick Sigorta’nın Incoming Seyahat Sigortası, yabancı misafirlerin Türkiye seyahatlerinde karşılaşabileceği acil sağlık problemlerini teminat altına alıyor. Yabancı misafirlerimizin Türkiye seyahatlerinde acil sağlık problemi ya da herhangi bir kaza yaşaması durumunda, ayakta tedavi ve hastane harcamaları Quick Incoming Seyahat Sigortası tarafından teminat limitleri dâhilinde karşılanıyor. Bunların yanında zorunlu nedenlerle tur iptali, tıbbi nakil teminatı, sigortalının tıbbi nedenlerle geri dönüş teminatı ile tıbbi danışma gibi ihtiyacınız olacak hizmetler de poliçe kapsamında yer alıyor. Vefat halinde cenaze nakil masrafları da Quick Incoming Seyahat Sigortası sorumluluğunda karşılanıyor” ifadelerine yer verdi.

TÜRK NİPPON OTO TEKNİK VE SAĞLIK MÜDÜRÜ HÜSAMETTİN BERİŞBEK:

Seyahat sigortalarına ferdi kaza teminatı da eklenebiliyor

“SEYAHAT SİGORTALARININ ACİL TIBBİ TEDAVİ, TIBBİ NAKİL, BAGAJ KAYIPLARI, SEYAHAT ESNASINDA ŞAHSİ EŞYALARIN ÇALINMASI, MÜCBİR SEBEPLER İLE SEYAHAT İPTALİ GİBİ ÇOK GENİŞ BİR TEMİNAT KAPSAMI BULUNUYOR. BUNLARA EK OLARAK FERDİ KAZA VE SORUMLULUK TEMİNATLARI DA EKLENEBİLİYOR.”

2 yıldır devam eden pandemi nedeniyle hastalık, sokağa çıkma yasakları ve ülkeler arası seyahat kısıtlamalarının, seyahat sigortalarında adetleri ciddi şekilde gerilettiğini belirten Türk Nippon Sigorta Oto Teknik ve Sağlık Müdürü Hüsamettin Berişbek, bu yıl itibarıyla sokağa çıkma yasaklarının sona ermesi nedeniyle yur tiçi turlarında, ülkeler arası seyahat kısıtlamalarının kalkması ve aşı nedeniyle yurt dışı turlarında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu vurguladı.

‘YABANCI VATANDAŞLAR DA YARARLANABİLİYOR’

Seyahat sigortalarının kapsamından bahseden Berişbek, “Seyahat sigortalarının acil tıbbi tedavi, tıbbi nakil, bagaj kayıpları, seyahat esnasında şahsi eşyaların çalınması, mücbir sebepler ile seyahat iptali gibi çok geniş bir teminat kapsamı bulunuyor. Bunlara ek olarak ferdi kaza ve sorumluluk teminatları da eklenebiliyor. Seyahat sigortalarında COVID-19 nedeniyle meydana gelebilecek tedavi giderleri teminat kapsamına alınıyor” dedi. Türkiye’ye yurtdışından gelen yabancı vatandaşlar için seyahat sağlık poliçelerinin yapıldığını kaydeden Berişbek, “Yabancı vatandaşlar Türkiye’de kaldıkları süre boyunca tıbbi tedavi, sigortalının tıbbi nedenlerle nakli veya seyahati, sigortalının seyahat esnasında vefatı nedeniyle cenaze nakli gibi teminatları kapsıyor” şeklinde konuştu.

GULF SİGORTA BANKASÜRANS VE SEYAHAT SİGORTALARI DİREKTÖRÜ M. BURCU ERTAN:

Pandemi ile birlikte seyahat sigortasına olan bilinç arttı

“YURT İÇİ VE YURT DIŞI SEYAHATLERDEKİ HAREKETLİLİK, SEYAHAT SİGORTALARINA OLAN TALEP VE İLGİYİ DE ARTIRMAYA BAŞLADI. PANDEMİ İLE BİRLİKTE SİGORTA BİLİNCİNİN ARTTIĞINI, SEYAHAT EDEN YOLCULARIN TEDAVİ MASRAFLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇOK DAHA GENİŞ KAPSAMLI SEYAHAT SİGORTASI PLANLARINI TERCİH ETMEYE BAŞLADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ.”

Pandemi sürecinden en fazla etkilenen sektörlerden birinin turizm sektörü olduğunu belirten Bankasürans ve Seyahat Sigortaları Direktörü M. Burcu Ertan, “Aşı uygulamasına paralel olarak, seyahat kısıtlamalarının da kalkması ile birlikte seyahat trafiği tekrar hareketlenmeye başladı. Geçen sene yurt içi pazarında başlayan yoğunluk, son 6 aydır yurt dışı pazarının da devreye girmesi ile birlikte pandemi öncesi trafiğini yakalamak üzere ivme kazandı. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerdeki bu hareketlilik, seyahat sigortalarına olan talep ve ilgiyi de artırmaya başladı. Pandemi ile birlikte sigorta bilincinin arttığını, seyahat eden yolcuların tedavi masrafları başta olmak üzere çok daha geniş kapsamlı seyahat sigortası planlarını tercih etmeye başladığını söyleyebiliriz. Ulaşım ve konaklama gibi seyahat masraflarının yanı sıra ayakta ve/veya yatarak ödenen hastane masraflarının da paralelde artış göstermesi, seyahat eden kişilerin hem seyahatlerini hem de seyahatleri boyunca karşılaşabilecekleri olası tedavi kapsamlı durumları teminat altına alma eğilimini ciddi anlamda artırmış durumda” ifadelerine yer verdi.

‘EN FAZLA TERCİH EDİLEN SEYAHAT İPTALİ TEMİNATI’

Yurt içi ve yurt dışı seyahatler için sunulan birçok farklı sigorta planında COVID-19’un kapsam dahiline alındığını kaydeden Ertan, “Tedavi masrafları, gündelik hastane ya da seyahatin yarıda kesilmesi teminatı ile kapsam altına alınan COVID-19 kaynaklı durumlar, sigortalılarımızın seyahatlerinde kafalarının rahat olmasını sağlıyor. Özellikle COVID-19’un da dahil edildiği tedavi masrafları teminatı ve yüksek teminat limitli poliçeler çok daha talep edilir durumda. Seyahat iptali teminatı her zaman olduğu gibi en fazla tercih edilen teminatların başında geliyor. Genel olarak değerlendirdiğimizde, seyahat poliçelerimizin birçoğunda ferdi kaza teminatları sunulmakla birlikte ulaşım kazaları da teminat altına alınan durumlardan biridir. Tesislerin sunduğu üçüncü şahıs sorumluluk poliçesi ise seyahat sigortaları kapsamında değerlendirilmemektedir” dedi. Uzun yıllardır Türkiye’ye seyahat eden kişilere, burada kaldıkları süre boyunca teminat sağlayan farklı sigorta planları sunulduğunu belirten Ertan, “Sigortalılarımız, seyahat süreleri boyunca tedavi masrafları ve seyahat aksaklıkları teminatlarının da yer aldığı geniş kapsamlı planlardan talepleri doğrultusunda yararlanabiliyor. Seyahatleri esnasında meydana gelebilecek akut rahatsızlıklar için kendilerine en yakın olan sağlık kuruluşuna giderek hizmet alabiliyor. Hızlı erişim ve hasar yönetim süreçleri bu anlamda yabancı vatandaşlar için büyük kolaylık sağlıyor” diye konuştu.

Yağmur Ceren KURAL

yagmur@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir