Dirican: Pandemi BES’in önemini gösterdi

 Dirican: Pandemi BES’in önemini gösterdi

Didem Özsoy Dirican

Pandemi döneminin BES’e etkileri hakkında NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Özsoy Dirican, “Pandemi, devletten alınan emekli maaşının yanı sıra ek bir gelir daha elde etmenin önemini de gösterdi. Bireysel emeklilik fonları son bir yılda yaklaşık %30 getiri sağladı. Fon getirilerinin yüksek olması da BES’i katılımcılar için cazip hale getiren önemli bir unsur oldu” dedi.

2020, BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) tarafında yer alan şirketler için de oldukça farklı dinamikler ortaya koydu. “COVID-19’un başlangıcından itibaren belirsizlikler ve olumsuz gelişmeler nedeniyle birçok sektör nasıl adımlar atması gerektiğini öngöremedi” diyen NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Özsoy Dirican, “Belirsizlik ve panik durumu nedeniyle sektör olarak öngörümüz, özellikle bireysel emeklilikte çıkışların artacağı ve katılımcıların katkı payı ödemelerine ara vereceği yönündeydi. Ancak bu dönemde BES kullanıcılarının bilinçli davrandığını söyleyebiliriz; katkı payı ödemeleri herhangi bir kesintiye uğramadan devam etti. BES’ten çıkışların geçen yıla göre azaldığı gözlemlendi. Sektörde adetsel çıkış Kasım sonu 2019 da %14 iken, 2020’de %11 olarak gerçekleşti” dedi. 

BES’in güçlü bir ekonomi ve güçlü bir sigorta sektörü için dünyada son derece önemli bir role sahip olduğunu hatırlatan Dirican, sözlerine şöyle devam etti: “Birçok gelişmiş ülkeye baktığımızda da tasarrufların büyük bir kısmının, bireysel emeklilik yatırım fonlarından geldiğini gözlemliyoruz. BES tüm dünyada ve ülkemizde bir tasarruf yöntemi olarak benimsenirken, bu tasarruflar özellikle üretim ve istihdamın artmasını, istikrarlı ekonomik büyümeyi destekleyen önemli bir kaynak haline geliyor. Tasarruf alışkanlığı yaratması sermaye piyasalarındaki derinliği artırması ve emeklilik sonrası katılımcıların hayat standardını koruması adına önemli bir yere sahip. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2009 yılında %21,4 olan yurtiçi tasarruf oranı 2017 yılında %25,4 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin tasarruf oranı dünya ortalamasına yakın iken gelişmekte olan ülkelerin gerisinde kalmaktadır. Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerde bu oran %32 seviyelerindedir. Kısacası pandemi dönemi, sektörümüze risklere daha hazırlıklı olmak gerektiğini, tüketicilere de sağlıklı bir emeklilik geçirmek için hayat standartlarını korumanın yolunun BES’ten geçtiğini gösterdi.”

Ülkemizdeki BES katılımcılarının gelecekte karşılaşacakları finansal sıkıntıların çözümünde BES’in önemli bir alternatif olacağını öğrenmiş durumda olduğunu belirten Dirican, “Pandemi, devletten alınan emekli maaşının yanı sıra ek bir gelir daha elde etmenin ve standartları emeklilik döneminde korumanın önemini de gösterdi. Bireysel emeklilik fonları son bir yılda yaklaşık %30 getiri sağladı. Fon getirilerinin yüksek seviyelerde olması da BES’i katılımcılar için cazip hale getiren önemli bir unsur oldu” dedi. 

‘2021 NORMALLEŞME YILI OLACAK’

BES’in 2021 görünümü hakkında tahminlerini de paylaşan Dirican, “2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi gelişmeleri de önümüzdeki dönemde önemli bir adım olacak. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi uygulaması konusundaki düzenlemelerin netleşmesi ile birlikte 2021 yılında sektörümüzü hareketli günlerin beklediğini ve pozitif yansımaların sistemin büyümesinde önemli rol oynayacağını öngörüyoruz” dedi. Dirican aynı zamanda COVID-19’da aşının yaygınlaşmasının BES’e de pozitif yansıyacağı düşündüklerini ifade etti. Dirican, “2021 yılında COVID-19 aşısının kullanılmaya başlamasıyla birlikte ülkemizde de hayatın normalleşmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bu sürecin de ekonomiye ve dolayısıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne pozitif yansıyacaktır. Gerek hayat gerek sağlık sigortaları, yaşadığımız bu zor zamanlarda risk konusunda daha ihtiyatlı olunması konusunda müşteri davranışlarını etkileyip sigorta bilincini artırmaya başladı. Yeni Ekonomi Program’ında sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi için çok ciddi değişiklikler söz konusu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi bunların en önemlisi. 2021 yılında bu konuda hazırlıkların başlayacağını öngörüyoruz. Özetle makroekonomik koşulların iyi yönlü gelişmesi ile sigorta sektörü için 2021 yılının normalleşme yılı olarak geçeceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. 

‘ALANDA ÖNCÜ ÇALIŞMALAR DEVREYE ALACAĞIZ’

Pandemi döneminin sektördeki tüm dinamikleri değiştirdiğini belirten Dirican, “NN olarak COVID-19 salgını ile ilgili gelişmeleri en başından beri yakından takip ederek, gerekli önlemleri alarak, gerekli çalışmalarımızı hızlıca tamamladık. Mart ayının ikinci haftası itibarıyla, altyapımızı şirket bünyesinde uzaktan çalışma sistemine uygun hale getirdik. Bu süreçte Müşteri İletişim Merkezi’miz ve saha ekiplerimiz dahil tüm çalışanlarımız evden çalışma düzeninde, işlerini sürdürmeye başladı. Saha ekiplerimiz, müşteri görüşmelerini telefon aracılığıyla kesintisiz bir şekilde devam ettirdiler. Yine bu dönemde çalışanlarımızın da sağlık durumlarını yakından ve düzenli olarak takip edebilmek için NN Sağlık uygulamamızı kullandık. Uzun zamandır dijitalleşme alanında sektörde öncü çalışmalar hayata geçirme stratejisi kapsamında projeler gerçekleştirdik. 2021 yılında mevcut kanallarımıza ivme kazandırmanın yanı sıra dijital kanallardan müşteri edinimine de odaklanacağız” dedi.

Avatar

Umut Deniz Elçi

İlginizi Çekebilir