“Otomatik Katılım Sistemi’ne yeniden giriş zorunluluğu kaldırıldı”

 “Otomatik Katılım Sistemi’ne yeniden giriş zorunluluğu kaldırıldı”

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Otomatik Katılım Sistemi’ne tekrar dâhil olunmasına ilişkin zorunluluğu kaldırdığını duyurdu.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 2017 yılından itibaren otomatik katılım sistemi kapsamında emeklilik planlarına dâhil olup cayma veya ayrılma hakkını kullanan çalışanların, 2022 yılında sisteme otomatik olarak tekrar dâhil olmasına ilişkin zorunluluğun kaldırıldığını duyurdu.

SEDDK’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 2017 yılında uygulamaya alınan ve çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edildiği otomatik katılım sisteminin, emeklilik dönemindeki refah seviyesini koruma amacıyla 6,3 milyon çalışanına değer kattığına vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi: “Bu çerçevede SEDDK tarafından, sistemin daha etkin çalışmasına yönelik geliştirmeler de yapılmaktadır. Sistemdeki devlet katkısının artırılmasına yönelik çalışmaların da paralelinde, Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemi’ne gösterilen büyük ilgi ve sistemin istikrarlı büyümesi devam etmektedir. Bu istikrarın bir neticesi olarak, 29 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı sonrasında, 2017 yılından itibaren Otomatik Katılım Sistemi kapsamında emeklilik planlarına dâhil olup cayma veya ayrılma hakkını kullanan çalışanların 2022 yılında sisteme otomatik olarak tekrar dâhil olmasına ilişkin zorunluluk kaldırılmıştır.”

İlginizi Çekebilir