Örkün: İş sürekliliğinin sağlanması için siber sigortalar önemli

 Örkün: İş sürekliliğinin sağlanması için siber sigortalar önemli

Allianz Türkiye Oto Dışı Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Öktem Örkün, “Özellikle veri güvenliğinin ve iş sürekliliğinin sağlanması açısından siber sigortaların önemi her geçen gün artıyor. Global pazarda siber sigortalarla ilgili beklenen bir artış var. 2021-2025 yılları arasında siber sigorta hacminin 7,8 milyar dolardan 20,4 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor” açıklamalarında bulundu.

Dijitalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin ortaya koyduğu yeni dünya düzeninde, özellikle bilgi güvenliği alanında yeni riskler ortaya çıkıyor. Hackerlar, uygun şekilde şifrelenmemiş taşınabilir cihazlar, sahte e-postalar, yeterince iyi tasarlanmamış bilgi güvenliği sistemleri gibi faktörler siber risk oluşturan etkenler arasında yer alıyor. Allianz Türkiye Oto Dışı Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Öktem Örkün, “Bu riskler, yeni sigorta ürünlerine olan ihtiyacın da artmasına neden oluyor. Allianz Türkiye olarak bu tür riskler için geliştirdiğimiz siber sorumluluk sigortasını müşterilerimize sunuyoruz. Siber sorumluluk sigortası ile kurumların, siber saldırılar sonucu maruz kaldığı tazminat sorumluluğunu teminat altına alıyoruz. Bununla birlikte siber saldırılar nedeniyle müşterilerimizin katlanmak zorunda kaldıkları çeşitli masraflara ve siber saldırı nedeniyle iş durması sonucunda oluşabilecek zararlara karşı güvence sağlıyoruz. Siber riskler konusunda şirketlerin kültürleri, bilişim teknolojileri seviyeleri gibi faktörleri göz önünde bulundurarak karşılaşabilecekleri riskleri belirliyor ve bu doğrultuda en uygun siber sigorta içeriğini sunuyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘SİBER RİSKLER DAHA FAZLA ÖNEM KAZANDI’

Sosyal medya platformlarında ve mobil uygulamalarda kimlik bilgilerinin çalınması durumu ile sıkça karşılaşmaya başladık. Konuyla ilgili Öktem Örkün şu açıklamaları yaptı: “Allianz Risk Barometresi’nin 10’uncusu; iş kesintisi, salgın ve siber olayların 2021 yılı için birbirine güçlü bir şekilde bağlı olan en önemli üç iş riski olduğunu gösteriyor. Ankette iş kesintisi, %41 ile en büyük iş riski olurken, salgın %40 ile ikinci, siber olaylar ise yine %40 ile üçüncü sırada yer aldı. Aslında bu üçlü risk grubu, yüksek düzeyde küreselleşmiş ve bağlantılı dünyamızın artan kırılganlıklarını da gösteriyor. Siber riskler, 2020’ye kıyasla daha fazla katılımcının, önemli olarak değerlendirdiği bir risk alanı oldu. Salgın sürecinde küresel çapta bir bulut kesintisi veya siber saldırı gibi aşırı senaryolara da kendimizi hazırlamalıyız. Türkiye’deki resme baktığımızda ise günümüzde sosyal medya ve online alışverişlerin artışında hem bireyler hem de işletmeler için siber risk konusu karşımıza çıkıyor. Allianz olarak bireysel riskler için müşterilerimize ‘Dijital Koruma Sigortası’ ürününü sunarken KOBİ ve işletmeler için de siber güvence sigortaları konusunda global olarak Allianz bünyesinde çalışmalar yapıyoruz. Bireysel müşterilerimize Yapı Kredi Bankası’nın mobil uygulaması üzerinden 2018 yılından itibaren ‘Dijital Koruma Sigortası’ sunuyoruz. Bu ürün ATM/kredi kartlarına ait şifrelerin dijital platformlar üzerinden ele geçirilmesi durumunda uğranacak maddi kayıplar, kimlik hırsızlığı sebebiyle oluşabilecek gelir kaybı ve bu noktada zorunlu olarak yapılacak hukuki masraflar, seyahat ve iletişim harcamaları, kaybolan veya çalınan kimlik belgelerinin yeniden çıkartılması masraflarına sigorta çözümü sağlıyor.”

“Öncelikle 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü olmak üzere, kişisel verilerin korunmasını düzenleyen benzer kanun ve mevzuatlar kapsamında veri saklayan ya da veri işleyen kuruluşlar, bu verilerin ihlali halinde ilgili kanunlarca sorumlu tutulur” diyen Örkün, “Bu tür kuruluşların siber saldırı riski ile karşı karşıya olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca her ne kadar güçlü bir risk yönetimine ve yüksek BT güvenlik seviyesine sahip olunsa da şirketler siber riskler karşısında %100 koruma sağlayamıyor. Bu nedenle kurumların kendilerini güvence altına alması önem taşıyor. İnternet ve siber dünyanın gelişmesiyle birlikte bireyleri, kurumları tehdit eden faktörlerin türü ve sayısı artıyor. Özellikle veri güvenliğinin ve iş sürekliliğinin sağlanması açısından siber sigortaların önemi her geçen gün artıyor. 2021-2025 arasında siber sigorta hacminin 7,8 milyar dolardan 20,4 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor” açıklamalarını yaptı.

İlginizi Çekebilir