“Önceliğimiz ZDS’yi tüm doğal afetleri kapsar hale getirmek”

“Önceliğimiz ZDS’yi tüm doğal afetleri kapsar hale getirmek”

Zorunlu Deprem Sigortası’ndaki gelişmeler hakkında konuşan Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Erdal Turgut, “Zorunlu Deprem Sigortası’nı diğer doğal afetleri de kapsar hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu, DASK tarihinde bir devrim ve vatandaşlarımıza sağlayabildiğimiz en önemli hizmet olacak” dedi.

Sigortacı Gazetesi Youtube kanalı konuğumuz Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Erdal Turgut oldu. Zorunlu Deprem Sigortası’ndaki (ZDS) değişiklikler hakkında değerlendirmelerde bulunan Turgut, yeni ZDS tarifesi sonrası teminatların devamlı ve enflasyona paralel olarak artacağını vurgulayarak böylece tarifenin yılda bir kere güncellenmesi konusunun ortadan kalktığını belirtti. Gerçekleşen söyleşide Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Erdal Turgut, şu açıklamalarda bulundu:

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde birtakım değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler arasında 1 Ocak 2024’ten sonra düzenlenen yeni poliçelerin teminatlarına enflasyon koruması gelmesi de var. Bu konuda bir bilgi eksikliği söz konusu. Enflasyon korumasının detaylarını anlatabilir misiniz?

Dediğiniz gibi 1 Ocak 2024 itibarıyla yeni tarifeye geçtik. Birim metrekare bedeli 6 bin lirayla başladı ama her geçen gün enflasyon korumasıyla bu artıyor. Nasıl artıyor? Açıklanan enflasyon kadar bir sonraki ayın teminatlarına ilave yapıyoruz. Geldiğimiz noktada Mart ayı için birim metrekare bedeli 6 bin 300 lira seviyesine geldi. Nisan ayı için de açıklanan enflasyonla birlikte 6 bin 500 lira civarında olacak. Teminatın bu artışına bağlı olarak da azami teminat miktarı da yükseliyor. 1 milyon 272 bin lira olarak başlayan teminat, şu anda 1 milyon 400 bin liralara yaklaşmış durumda.

Peki, ödenen primler sabit kalıyor mu?

Prim artışı ya da indirimimiz yok. Tarifelerimiz bir çarpan üzerinden yapılıyor. Bu ne demek? Türkiye çapında 7 tane risk bölgesi var ve bunların farklı çarpanları var. Verdiğiniz teminatı binde bir tutarla ya da bir çarpanla çarpıyorsunuz ve gerçek primi buluyorsunuz. Bu örneğin İstanbul için 2.33 iken Artvin için 0.60. Dolayısıyla sizin teminatınız tutarsal olarak arttığında bu çarpana bağlı olarak priminiz de artıyor. Ama ayrıca bir zam ya da indirim söz konusu değil.

ZEYİLNAME SONRASI ENFLASYON KORUMASI

Enflasyon koruması konusundan devam edecek olursak, bu uygulama 2024 yılı öncesi yapılan poliçeleri kapsamıyor. Bu yüzden zeyilname yaptırılması gerekiyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Zeyilnameler hayatımızdan bu dönemden sonra çıkacaklar. Sigortalılarımızın son bir defa poliçelerine zeyilname yaptırması gerekiyor. Sigortalılar 2023 yılı poliçeleri için 2024 yılı teminatlarından faydalanmak ve üzerine enflasyon koruması da almak için son bir kez zeyilname yaptıracaklar ve artık yeni teminatlarla enflasyona karşı korumalı poliçeleri olacak. Zeyilnameyi bir defa yaptırdıktan sonra artık herhangi ek bir prim maliyeti de gelmeyecek. Bu zeyilname sadece bir defaya mahsus, kalan gün esasıyla yapılacak. Poliçede kalan süre üzerinden bir zeyilname farkı gelecek. Poliçenin iki katı gibi bir bedel söz konusu olamayacak. Sigortalılar zeyilname sonrası yeni teminata ve enflasyon korumasına sahip olmuş olacaklar.

Yapılan düzenlemeler sonrası DASK’ta artık teminat artışına gidilmeyecek diyebilir miyiz?

Teminat devamlı artacak ama enflasyona paralel olarak artacak. Yani tarifenin yılda bir kere güncellenmesi konusu kalmıyor. Ama bazı durumların gelişmesi sonucu SEDDK’nın her zaman tarifeyi artırma, düşürme ya da sabit tutma gibi yetkileri bulunuyor. Örneğin enflasyonun sıfırın altında çıktığı, eksi olduğu bir dönemde teminat artışını sıfır olarak tutacağız ve o andan itibaren herhangi bir artış ya da bir düşüş olmayacak.

280 MİLYAR LİRALIK HASAR ÖDEME GÜCÜ

Beklenen bir Marmara depremi var. Kurum olarak bu depremde ne kadar hasar oluşacağını tahmin ediyorsunuz?

Sigortacılık mantığında sizin bir öz kaynağınız, yani biriktirdiğiniz fonlarınız vardır. Bir de yurt dışından temin ettiğiniz reasürans desteğiniz vardır ki, olası bir büyük depremde tamamen fonlarınızdan bunu karşılama imkanınız yoktur. DASK’ta da durum böyle. Yaptığımız hesaplamalar ve modellemelerle İstanbul genelinde şu anki sigortalılık oranında 200 milyar lira civarında bir hasar öngörüyoruz. Bunun enflasyona veya yapım maliyetlerinin artışına göre o günkü şartlarda biraz daha yükseleceğini düşünerek marjlı olarak 280 milyar liralara kadar çıkabileceğini hesapladık. Bu tutarı öncelikle kendi fonlarımızdan ve yurt dışı reasürans anlaşmalarımızdan karşılamak üzerine ayarlamalarımızı yaptık, anlaşmalarımızı imzaladık. Şu anda DASK, İstanbul’da 280 milyar lirayı sigortalılarına ödeyebilecek bir güçte. Üstelik bunu anlaşmalarımız ile 2 kere yapabilecek güçte. Sigortalılarımız bazen DASK bu kadar büyük bir hasarı nasıl ödeyecek diye endişe ediyorlar ancak hiç endişe etmesinler. Bütün hazırlıklarımız tamam o anlamda.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusuna gelirsek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2024’ün ikinci yarısında Zorunlu Afet Sigortası’nı hayata geçirmek istediklerini belirtmişti. Zorunlu Afet Sigortası’nda hangi aşamaya gelindi? 2024 yılı içerisinde bu süreç tamamlanacak mı?

Çıkan haberlerden gözlemlediğimiz kadarıyla sanki yeni bir sigorta gelecekmiş gibi anlaşıldı ancak öyle olmayacak. Zorunlu Deprem Sigortası, diğer doğal afetleri de kapsar bir hale gelecek. Zaten biliyorsunuz biz Doğal Afet Sigortaları Kurumuyuz. Normal şartlarda kurulduğumuzdan beri bütün afetleri kapsamak üzerine düzenlendik. Bu konu üzerinde 2 yıldır çok çalışıyoruz ve sonuna geldik. Peki, bu ne demek olacak? Sadece bir poliçe alacaksınız. Bu poliçe bugüne kadar depremi koruduğu gibi bundan sonra yani üçüncü çeyrekten itibaren sel başta olmak üzere yer kayması, dolu, fırtına, çığ ve orman yangınını da kapsayan bir poliçe haline dönüşecek. Sonuç olarak vatandaşlarımız tek poliçeyle bütün doğal afetlere karşı teminat almış olacak.

‘DASK TARİHİNDE BİR DEVRİM OLACAK’

Son olarak bu yılki projelerinizi ve hedeflerinizi sormak isterim.

Öncelikle Zorunlu Deprem Sigortası’nı diğer doğal afetleri de kapsar hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu konunun yazılım ve hasar süreçlerinin hazırlığı devam ediyor. Bu, DASK tarihinde bir devrim ve vatandaşlarımıza sağlayabildiğimiz en önemli hizmet olacak. Bunun dışında sigortalılık oranlarımız hâlâ %58’lerde. Bu oranı %100’e tamamlamak için kolaylaştırıcı önlemler ya da özendirici bazı uygulamalarımız olacak. Yakın zamanda bir aplikasyonumuz hayata geçecek. Dolayısıyla projemiz çok ama dediğim gibi içinde en önemlisi de bütün doğal afetleri kapsayacak olan çalışmamız. O da üçüncü çeyrekten sonra hayatımıza girecek diyebiliriz.