Munich Re, 2020’de meydana gelen olaylar için sigortalı hasar tahminlerini güncelledi

 Munich Re, 2020’de meydana gelen olaylar için sigortalı hasar tahminlerini güncelledi

Munich Re, 2020 yılına damgasını vuran ve sigortalı hasarın yüksek olması beklenen olaylar için tahminlerini güncelledi. Beyrut patlamasının 1 milyar eurodan daha az sigortalı hasar yaratacağını açıklayan şirket, pandemi kaynaklı hasarların ise 2020’nin ikinci yarısında azalacağını savundu.

Reasürör Munich Re, bu yaz dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen büyük kasırgalar, koronavirüs salgını ve Beyrut patlaması da dahil olmak üzere 2020 içerisinde meydana gelen sigortalı hasarı yüksek olan olaylar için hasar tahminlerini güncelledi. Şirket, Temmuz ve Ağustos aylarından meydana gelen Hanna fırtınasının 350-450 milyon dolar, Isaias fırtınasının ise 4-5 milyar dolar aralığında bir sigortalı hasara sebep olacağını tahmin ediyor.

4 Ağustos’ta Beyrut’ta yaşanan patlamada ise Munich Re, tazminat taleplerinin çoğunun konut sigortalarında olmasıyla beraber sigortalı hasarın 1 milyar eurodan daha az olacağı görüşünde. Lübnan Sigorta Şirketleri Birliği (ACAL) ise patlamanın ardından reasürörlerin 3 milyar dolarlık hasar ödemesi yapması beklerken, yetkililer toplam ekonomik kayıpların 10-15 milyar dolar arasında olabileceğini tahmin ediyor.

PANDEMİ KAYNAKLI HASARLAR AZALACAK

Munich Re, COVID-19 ile ilgili zararın, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 800 milyon euro, ikinci çeyrekte ise 700 milyon euro olarak toplam zararın 1.5 milyar euro olacağını bildirdi. Birçok sektör temsilcisi 2020 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreğinde pandemi kaynaklı zararların yılın ilk yarısına göre daha fazla olmasını beklerken Munich Re, pandemi kaynaklı hasarların yılın ikinci yarısında azalacağını savundu.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir