Küresel ticari sigorta fiyatları 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 3 arttı

 Küresel ticari sigorta fiyatları 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 3 arttı

Marsh’ın yayınladığı ‘Küresel Sigorta Piyasa Endeksi’ne göre küresel ticari sigorta fiyatları, ılımlı artış trendini sürdürerek 2023 yılının ikinci çeyreğinde %3 artış gösterdi. Siber sigorta fiyatlarında ılımlı artış devam ederken, sabit kıymet teminatlarında küresel sıkıntılar sürüyor.

Marsh tarafından açıklanan ‘Küresel Sigorta Piyasası Endeksi’ne göre küresel sigorta fiyatları, 2023’ün ikinci çeyreğinde %3 artış gösterdi. 2023’ün ilk çeyreğinde ise %4’lük bir büyüme gerçekleşmişti. 2022 yılının dördüncü çeyreğinde de %4 artış gösteren küresel ticari sigorta pazarında arka arkaya artış görülen 23’üncü çeyrek oldu.

Finansal ve profesyonel sigortalarda prim düşüşleri yaşanması ve siber sigorta piyasasında devam eden artış hızı yavaşlamasına rağmen sigorta fiyatları, ikinci çeyrek boyunca tüm bölgelerde oldukça tutarlıydı. Bunda en büyük etken, ikinci çeyrekte en yüksek artışı gösteren sabit kıymetler sigortasındaki artışların dengelenmesi olarak gözüküyor. İngiltere’de %1’lik (2023’ün birinci çeyreğinde oran %3), Pasifik’te %2’lik (%7’den düştü) artış görülürken Asya’da fiyatlar sabit kaldı. Latin Amerika ve Karayipler’de %8’lik, Kıta Avrupası’nda %5’lik ve ABD’de %4’lük artışlarla 2023’ün birinci çeyreği ile aynı oranda fiyat artışları yaşandı.

Raporda öne çıkan bazı önemli bulgular şöyle;

  • Küresel olarak sabit kıymet sigortası fiyatları ikinci çeyrekte, birinci çeyrek ile aynı oranda yani ortalama yüzde 10 artış gösterdi. Aynı zamanda kaza sigortası fiyatları da birinci çeyrekte olduğu gibi %3’lük bir artış yaşadı.
  • Art arda dört çeyrek boyunca, finansal ve profesyonel sigortalar alanlardaki genel fiyatlandırma düştü. İngiltere’de görülen daha yüksek oranlardaki düşüşlerin etkisiyle, ortalama fiyatlar, 1’inci çeyrekteki %5’lik düşüşe kıyasla, 2’nci çeyrekte %8 düştü.
  • Küresel olarak siber sigorta fiyatları, 2022’nin 4’üncü çeyreğindeki %28 ve 2023’ün 1’inci çeyreğinde %11’lik artışa kıyasla, 2’nci çeyrekte ortalama %1’lik artış gösterdi. Böylece artış hızındaki yavaşlama süreci devam etti. Artış hızındaki yavaşlama, özellikle ABD’de birinci çeyrekteki %11’lik artış oranına kıyasla 2’inci çeyrekte yaşanan %4’lük artışta belirgin bir şekilde gözlendi.
  • Enflasyonun aktif değerler ve hasar maliyetleri üzerindeki etkisine ilişkin endişeler sigorta şirketlerinin odak noktası olmaya devam ediyor.

Rapor sonuçlarını değerlendiren Marsh Türkiye CEO’su Yeşim Aksüt, “Müşterilerimiz için yönetici sorumluluk ve siber sigortalardaki olumlu eğilimleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak sabit kıymet sigortalarında devam eden fiyat artışları özellikle doğal afetlerin sabit kıymet sigortaları üzerindeki etkileri müşterilerimiz için endişe kaynağı olmaya devam ederken bizim için de odak noktası olmayı sürdürüyor. 2023’ün ikinci yarısına doğru ilerlerken, müşterilerimizle birlikte çalışarak, devam eden belirsizlik ortamında karşılaşacakları zorlukları aşmalarına yardımcı olacak geniş bir seçenek yelpazesini keşfediyoruz ve sigorta pazarından en iyi sonuçları elde etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir