Küresel birleşme ve satın alma faaliyetinin 2022’de güçlü kalması bekleniyor

 Küresel birleşme ve satın alma faaliyetinin 2022’de güçlü kalması bekleniyor

Sigorta komisyonculuğu ve danışmanlık şirketi Willis Towers Watson (WTW), Üç Aylık Anlaşma Performans Analizi’ni paylaştı. Buna göre, 2016’dan bu yana ilk olumlu birleşme ve satın alma performansı 2021’de elde edildi.

Londra’da bulunan Bayes İşletme Okulu Araştırma Merkezi ile ortaklaşa yürütülen Willis Towers Watson (WTW)’nin Üç Aylık Anlaşma Performans Analizi’nin en son araştırması, anlaşma yapanların 2016’dan bu yana ilk olumlu birleşme ve satın alma performanslarını 2021’de elde ettiklerini ortaya koyuyor. Analiz, geçen yıl 100 milyon doların üzerinde değere sahip anlaşmaların tamamlanmasının ardından küresel birleşme ve satın alma  faaliyetinin 2022’de güçlü kalmasını bekliyor.

Veriler ayrıca, 100 milyon doların üzerinde değere sahip tamamlanmış anlaşmaların 2021’de bin 47’ye ulaşmasıyla küresel faaliyetin yeni zirvelere ulaştığını gösteriyor. 2020’de görülen 674 tamamlanmış anlaşmaya göre bu rakamın önemli ölçüde arttığı belirtiliyor.

WTW Büyük Britanya Kurumsal Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Başkanı Jana Mercereau, “Bol yatırım sermayesi, güçlü hisse senedi piyasaları ve ucuz borç sayesinde 2021’deki birleşme ve satın alma rekoru bu yıl da devam edecek gibi görünüyor” dedi.

Analiz, 2022 için olası birleşme ve satın alma eğilimlerini de belirledi:

-Çevresel ve sosyal  hedefler, yakın zamanda CEO gündemlerinin en başında yer alacak ve satın alma patlamasını tetikleyecek. Hibrit çalışma ortamında çalışan katılımını iyileştirme ve karbon ayak izlerini sıfırlamak için ürünleri satın almaya ve rasyonelleştirmeye yönlendirecek.

– COVID-19 pandemisi bu değişimin hızını ve ölçeğini artırdıkça dijital dönüşüm hızlanacak.

-Şirketler; pandemi, sosyal huzursuzluk, siber saldırılar ve aşırı hava olaylarının küresel tedarik zincirlerine uyguladığı büyük baskı nedeniyle ürün ve hizmetlerinde kendi kendine yeterli hale gelmek için tedarik zinciri odaklı birleşme ve satın almaya odaklanacaklar.

-Çoğu anlaşma yapıcı, 2021’de yaptıkları anlaşma toplamını yakalamayı veya başarmayı hedefleyecek. Ancak, enflasyon baskılarının  anlaşma performansı üzerindeki etkilerini dikkate almalılar.

 

İlginizi Çekebilir