Koru Sigorta, acenteleriyle yeniden bir arada

 Koru Sigorta, acenteleriyle yeniden bir arada

Koru Sigorta, 2020 yılının ilk 3 ayında acenteleri ile birebir buluşmalar şeklinde düzenlediği bölge toplantılarını, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 önlemleri kapsamında dijital ortamda gerçekleştirdi.

2020 yılının ilk 3 ayında, 5 farklı bölgede 672 acentenin katılımı ile gerçekleştirilen Strateji ve Değerlendirme toplantıları, bu kez pandemi sebebiyle dijital ortamda düzenlendi. İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, Kayseri, Denizli, Antalya, Konya ve Trakya bölgelerindeki acenteler ile ayrı ayrı düzenlenen ve acenteler tarafından yoğun ilgi gösterilen toplantılara, önceki toplantılarda olduğu gibi Koru Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili A. Bülent Bora, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erhan Çiftçioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ürün Yönetimi ile Hasar Genel Müdür Yardımcısı Kasım Yılmaz ve Acenteler ve Pazarlama Direktörü Barış Tabakoğlu katıldı.

‘SEKTÖRDE BİR ÖRNEĞİMİZ DAHA YOK’

Toplantılarda açılış konuşması yapan ve pandemi sebebiyle bir arada olamadıkları acentelerine “Elbet bir gün buluşacağız” mesajı ile sözlerine başlayan A. Bülent Bora, kooperatif yapısından anonim şirkete geçiş sürecinden itibaren üretim verileri ile ilgili bilgi verdi ve sözlerine şöyle devam etti: “40 yıllık sektör tecrübeme dayanarak belirtmek istiyorum ki, Koru Sigorta’nın sektörde bir örneği daha yok, başlı başına bir başarı hikayesiyiz. 2016 yılında kapatılmak üzere olan bir şirketin yönetimini devralmamızdan itibaren istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde sektör ortalamasının üzerinde büyüyoruz, bugün de güçlü sermayemiz ile kâra geçmiş durumdayız.”

Son 4 yılın rakamlarla değerlendirmesini yapan Bora, “Bu yıl, 2 defa yaptığımız nakit sermaye artırımı ile sermayemiz 125 milyon liraya ulaştı. Böylece, sigortacılık mevzuatının %40 üzerinde sağladığımız sermayemiz ile yola devam edeceğiz. Koru Sigorta’nın daha fazla büyümesi için önü açık” şeklinde konuştu.

Koru Sigorta’nın varlık sebebinin acenteleri olduğunun altını çizerek, acentelere yönelik çalışmalar ile ilgili bilgi veren ve sözlerine pandemi sebebiyle kendilerini dijital ortamda da olsa ofislerinde ve evlerinde ağırlayan acentelere teşekkürlerini ileterek başlayan Erhan Çiftçioğlu, “Yönetimi devraldığımız ilk günden itibaren yolumuza acentelerimiz ile birlikte devam ediyoruz, Koru Sigorta’nın yol arkadaşı dün olduğu gibi, bugün ve yarın da acenteleri olacaktır” dedi.

Sektördeki 2019 yılı acente payı %62 iken, Koru Sigorta’da bu oranın %99 olduğunu ve yönlerinin her zaman acentelerine çevrildiğini belirten Çiftçioğlu, AR-GE yatırımlarına verdikleri öneme vurgu yaptı ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Gerçek AR-GE’nin, ülkenin ihtiyacı ile sektörün ihtiyacının örtüşmesi ile oluştuğuna inanıyoruz. Sigorta sektöründe bir ilk olan Fatura Güvence Sigortası (FGS) da bu şekilde ortaya çıkmış bir üründür. Bunun yanı sıra, FGS’nin piyasada satışını mümkün kılabilmek için bir skorlama şirketi kurduk. Bundan sonrası için de ekip çalışması ilkemizden hareketle, acentelerimizden projelerini bekliyoruz.”  

‘HEM SİGORTALILARIN HEM DE ACENTELERİN YANINDAYIZ’

2020 yılında hayata geçirilen uygulamalar ile branş bazında detaylı bilgilendirmelerde bulunan ve pandemi sürecinin sigorta sektörü için de bir test süreci olduğunu belirten Kasım Yılmaz, “Devletimiz, bu süreçte sigortalıların teminatsız kalmaması, daha uygun fiyatlarla sigorta poliçesi almaları için zorunlu poliçelerin prim ödemeden 1 ay uzatılması yönünde karar aldı. Havuz poliçeleri zorunlu olarak uzatılırken, havuz dışı poliçeler tamamen şirketlerin inisiyatifine bırakıldı. Biz Koru Sigorta olarak, sektörden farklı bir şekilde bu inisiyatifi acentelerimize bıraktık ve sistemsel düzenlemelerimizi de buna uygun olacak şekilde dizayn ettik. Bunun yanı sıra, poliçelerin uzatılması halinde acentelerimize 1 aylık prim tutarı kadar komisyon ödemesi de yaptık. Bu sayede, pandemi sürecinde hem sigortalıların hem de acentelerimizin mağdur olmamasını sağlayarak destek olduk” açıklamalarında bulundu. Acentelerin ve sigortalıların hizmetine sundukları Pert Kasko ve Esnek Kasko ürünlerini tanıtan Yılmaz, yeni ürünleri ve kampanyaları ile kasko branşı için de farklılık yaratacaklarını ifade etti.

Fatura Güvence Sigortası’nın işleyişi, Koru Sigorta’nın başlangıcından itibaren geldiği nokta ve diğer branşlarda uygulamaya alınan yenilikleri ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunan Yılmaz, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Koru Sigorta olarak tek amacımız acentelerimizle birlikte büyümek, bu vesile ile 2020 yılında da büyümeyi birlikte sürdürmeyi umuyor, Koru Sigorta ile kârınıza kâr katmanızı diliyorum.” Koru Sigorta’nın 2020 satış ve pazarlama faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Barış Tabakoğlu, amaçlarının sadece acentelerle üretim yapmak değil aynı zamanda sektörde acentelerin kaybettiği pazar payını kazandırmak olduğunu belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Tüm dünyanın hazırlıksız yakalandığı pandemi sürecinde, düzenlediğimiz kampanyalar ile acentelerimize ek komisyon kazandırarak destek olduk. Biliyoruz ki, biz büyümemizi acentelerimiz kuvvetlendikçe sürdürüyoruz. Hedeflerimiz ve kalplerimiz bir olduğu sürece, birlikte büyüyecek, birlikte yükseleceğiz.”

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir