Kısmi kapanma 14 Nisan itibarıyla başladı, gündemde yeni yasaklar var

 Kısmi kapanma 14 Nisan itibarıyla başladı, gündemde yeni yasaklar var

13 Nisan tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonucunda bir dizi yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yaptığı açıklamada kısmi kapanma dikkat çekerken, Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlerin sıkılaştırılması gündeme geldi.

13 Nisan tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında, Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararları Kabine üyelerine sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’de gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararları duyurdu.

“Ramazan ayının ilk iki haftası kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçileceğini, bu kapsamda hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatlerinin akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları şöyle sıraladı:

“Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

Dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak.

8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir. Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek.

Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi.”

İlginizi Çekebilir