KCC: Marshall Yangını’nın sigortalı hasarı yaklaşık 1 milyar dolar

KCC: Marshall Yangını’nın sigortalı hasarı yaklaşık 1 milyar dolar

Karen Clark & Company’e (KCC) göre, Colorado Boulder County’deki Marshall Yangını’nın şiddetli rüzgarların yayılmayı hızlandırmasıyla yaklaşık olarak 1000 yapıyı yok ederek 1 milyar dolarlık sigortalı zarar oluşturduğu tahmin ediliyor.

30 Aralık 2021’de başlayan orman yangını iki gün içinde 6 bin dönümlük araziyi küle çevirdi. 25 santimetrelik kar kalınlığı yangını kontrol altına almış olmasına rağmen hala eyalet tarihindeki en maliyetli yangın olma ihtimali var.

Yaklaşık 1000 yapının tahrip olmasının yanı sıra, Colorado Front Range’de görülen olağandışı sıcak ve kuru havanın da etkisiyle 100’den fazla yapı da hasar gördü. Superior, Louisville ve Boulder County’deki baştan başa tüm parseller orman yangını yüzünden harap oldu.

Hasarların büyük bir kısmı yüzlerce evin ve büyük bir ticari alanın bulunduğu Louisville’de meydana geldi.

KCC, öğle saatlerinde Front Range üzerinde bir dağ dalgası geliştiğini ve bu durumun güçlü orta seviye rüzgârları yüzeye çıkarmaya başladığına neden olduğunu belirtti. Rapor edilen rüzgâr hızının 100 mph üzerinde olduğunu da ekledi.

Marshall Yangınları, Colorado tarihindeki en yıkıcı orman yangını. Ekim 2020’de, 500’den fazla yapıyı yok eden East Troublesome Yangını sigorta endüstrisine neredeyse 500 milyon dolara mal olmuştu.