KASİDER Öğrenci Kardeşim projesinin geri bildirimlerini paylaştı

 KASİDER Öğrenci Kardeşim projesinin geri bildirimlerini paylaştı

KASIDER, kız öğrencilerin iş hayatına adım atmasına yardımcı olması amacıyla başlattığı “Öğrenci Kardeşim” projesinin öğrencilerinden gelen geri bildirimleri paylaştı.

KASIDER’in, kız öğrencileri sektöre hazırlamak, sigortacılık mesleğini yakından tanıtmak ve sevdirmek amacı ile hayata geçirdiği “Öğrenci Kardeşim” projesinin öğrencilerinden gelen geri bildirimleri paylaştı. Dernek tarafından paylaşılan geri bildirimler şu şekilde:

“Ayfer Hanımla gerçekleştirdiğim mentor-mentii programında sektör hakkında bilgiler edindim. Bununla birlikte henüz 3. Sınıfta Sigortacılık bölümünde okuyan bir öğrenci olarak kariyerimde nasıl bir yol çizmek istediğimi keşfettim. Bu programın sonunda kendimi bu alanda daha fazla geliştirecek bilgiler edinmeyi ve kariyer hedefimde bana fayda sağlayacak ilişkiler kurmayı hedefliyorum.”


“Öğrenci Kardeşim Projesi‘nin sigortacılık bölümünde okuyan biz kız öğrenciler için oldukça kıymetli bir imkân olduğunu düşünüyorum. Projeye dahil olduğum günden bu yana sevgili mentorum İlkim Çalışkan’ın bana olan katkıları paha biçilemez. Kendisi benimle sadece mentor-mentee ilişkisi kurmakla kalmadı; aynı zamanda bir arkadaş, bir abla tutumuyla bana yaklaştı. Bu proje sayesinde kendisinden sektöre dair pek çok kıymetli bilgiler edindim ve eminim ki edinmeye de devam edeceğim. Proje bize sektörde yol gösterici nitelikte olmakla birlikte; kadınların iş hayatında söz hakkına sahip olması, emeklerinin karşılığını alabilmesi ve en önemlisi de bizlere henüz öğrenciyken birçok konuda farkındalık sağlaması sebebiyle büyük önem taşıyor. Bundan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum. Kendi mentorum İlkim Çalışkan başta olmak üzere tüm kıymetli mentorlarımıza bize harcadıkları emek ve verdikleri birbirinden kıymetli bilgiler için teşekkür ediyorum. Ve en önemlisi de bu projenin yaratıcısı Sema Tüfekçiler’e teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki bu kadar kıymetli bir projeye imza atmışsınız ve iyi ki ben de bu kıymetli işin bir parçası olabilmişim. Birlikte nice güzel başarılara imza atmak ümidiyle. Biz kadınlar birlikte çok güzeliz.”


“Öncelikle Öğrenci Kardeşim Projesine dâhil olmanın vermiş olduğu mutluluk ve sevinç ile bu projeye katkılarından dolayı KASİDER’in başkanı Sema Tüfekçiler’e, projeyi yöneten Özlem Karacaoğlu’na ve değerli mentörlerimize teşekkürü borç bilirim. Bilmenizi isterim ki sunduğunuz bu proje, biz Sigortacı adayı kız öğrenciler için oldukça kıymetli bir konumda. KASİDER’in bizler için vermiş olduğu uğraş ve çabayı üstün başarı ile taçlandıracağımıza inancım tam. Eğitim öğretim serüvenim devam ederken teoriden çıkıp pratiğini kavrayabilmemi sağlayan, iş hayatı ve işleyişi ile ilgili birçok bilgi ve tecrübe aktarımında bulunan ve aynı zamanda başarıya giden bu yolda bana öncülük edip yol gösteren mentörüm Yonca Hanım ile de iyi ki sizler vesilesiyle tanışmışım. Kendisinin sıcakkanlılığı ve güler yüzlülüğü bu projeye daha çabuk adapte olmamı sağladı. İlerde ben de tıpkı sizler gibi bir kız öğrencinin mentörü olup; onunla öğrenimimi, deneyimlerimi ve sizler ışığında edinmekte olduğum bilgi birikimimi paylaşarak kendisinin izleyeceği süreçte katkım olsun isterim. Bizlere bu duygu ve hissiyatı aşılayan tüm mentörlerimize teşekkür ederim. KASİDER ailesinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Güzel yarınların, kadın kadının “kurdudur” değil de “yurdu” olduğunu anlamaktan geçtiğini sizlerle bir kez daha kavramış olduk. İyi ki varsınız.”


“Öncelikle bu projenin bir parçası olmaktan son derece mutluluk duyduğumu belirterek yazıma başlamak istiyorum. “Öğrenci Kardeşim projesi” ben ve benim gibi birçok üniversiteli kız öğrencilerin sektördeki deneyimli, birbirinden başarılı ve vizyonlu sigortacı kadınlarla tanışmasına, onlarla abla-kardeş, belki de arkadaş olmasına olanak tanıdı. Henüz Sigortacılık bölümünde okuyan ve iş hayatıyla ilgili çok fazla bilgi sahibi olmayan bizlere mentörlerimiz adeta bir fener gibi yol gösterdi ve göstermeye de devam ediyor. En önemlisi de bu proje ben ve benim gibi birçok genç kızın sektörde önemli bir yere sahip olması için çok büyük bir imkân. Özellikle kadın- erkek eşitliği ve kadının iş hayatındaki değerinin farkına varılması adına çok başarılı işlere imza atılacağıma inancım tam. Bu proje benim hayatıma Zümrüt Hanım gibi çok değerli ve çok donanımlı bir insan çıkardı. Bundan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Kendisi sektörde çok önemli bir yere sahip olmakla birlikte aynı zamanda çok samimi ve güler yüzlü bir insan. İlk tanıştığımızdan bu yana bana hem öncülük hem de ablalık yaptı. Onun sayesinde henüz öğrenciyken; bana çok şey katacağını düşündüğüm, iş tecrübesi olarak beni ileriye taşıyacağına inandığım bir çalışma hayatındayım tam da şu an. Zümrüt Hanım bana kendisinin de CIO’su olduğu INSUREFLEX Sigorta ve Reasürans Brokerlik Hizmetlerinde iş imkânı sağladı ve ben bu sayede öğrencilik hayatımı okulun sağladığı imkanların ötesine taşıyabildim. Bu projenin devamında da Zümrüt Hanım’dan çok önemli bilgiler edineceğime, hatta sadece sektör ile ilgili değil dünya görüşü açısındana da kendisinin bana çok şey katacağına inancım tam. Öğrenci Kardeşim Projes’nin bana vizyon katacağını, benim sektörde hangi alanda daha başarılı olacağıma karar vermemi ve üniversiteden mezun olduktan sonra branşıma dair birikimli olarak iş hayatına atılmamı sağlayacağını düşünüyorum. Yazımı bu projenin yaratıcısı; aynı zamanda KASİDER’in başkanı Sema Tüfekçiler’e, projeyi yöneten; mentör ve biz menteelere yol gösteren Özlem Karacaoğlu’na ve en başta çok sevdiğim, değer verdiğim ve sevgimin karşılığını alabildiğim; bana hem bir öğretmen hem de bir abla gibi yaklaşan Zümrüt Kulaksız’a ve diğer kıymetli mentörlerimize bize bu güzel imkânı sağladıkları için çok teşekkür ederek bitirmek istiyorum. İyilikle, sevgiyle ve sağlıkla kalın. Mutlu, huzurlu ve hem günlük hayatta hem de iş hayatında kadının hak ettiği değeri gördüğü günler dilerim herkese.”


“Öğrenci Kardeşim Projesi kapsamında mentee olarak, Gulf Sigorta Hasar Direktörü Sevil Furat ile eşleşmiştim. Kendisi ile olan ilk görüşmemden bu yana, çok değerli bilgiler edindim. Okul faaliyetlerimin yanında, aynı zamanda Türkiye Sigorta’da uzun dönem stajyer olarak bulunduğumdan, kariyer ve sektör hakkında da kendisinden bana ciddi faydaları olacak kazanımlar edindim. Sevil Hanım’ın Hasar Direktörü olması ve benim de şu anda hasar departmanında staj yapıyor olmam, ortak bir noktada konuşulabilecek çok fazla konuya fırsat sağlıyor. Bu sayede görüşmelerimiz fazlası ile verimli geçiyor. Buluşmalarımızı mümkün olduğu kadar yüz yüze yapmaya çalışsak da, şirketlerin sene sonu yoğunluğunda olması, vaka sayılarında olan artışlar sebebi ile online ama uzun ve verimli görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Kendisi çok anlayışlı, öğretmeye hevesli ve çok pozitif. Hem bir arkadaş hem de bir öğretmen gibi, görüşmelerimizin çok olumlu ilerlemesini sağlamakta. Bu projenin sonunda, Sevil Hanım ile gerçekleştirdiğim görüşmeler sayesinde sektöre ve bulunduğum alana daha hâkim, daha verimli olacak kararlar almış, kendinden daha emin genç bir kadın olarak ilerleyeceğime eminim. Bu projenin sadece biz mentee ya da mentorlara değil, edindiği amaç doğrultusunda çok daha fazla kişiye olumlu etkiler sağlayacağını düşünmekteyim. Yer aldığım bu proje, biz genç kadınların gelişimi, kariyere atılımı ve özgüvenlerinin sağlanması açısından çok kıymetli. Bu geri bildirim aracılığı ile proje kapsamında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Verilmiş olan bu imkânı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağıma emin olabilirsiniz.”


“Mentörüm İpek Hanım ile 14 Eylül 2021 tarihinde, Skype üzerinden görüşmeye başladık. O tarihten itibaren sigortacılık sektörü hakkında birçok şey öğrendim, bazı konularda eksiklerim olduğunu bana fark ettirdi. İngilizce kursuna başladım, sigortacılık terimlerini İngilizce olarak öğrenmeye çaba sarf ediyorum, bunun artısını staj dönemimde göreceğimi düşünüyorum. İleride sigortacılıkta hangi alanda uzmanlaşacağımı iş ortamında kazanacağım deneyimimle öğreneceğimi görüşmelerimizde anladım. Sektörün içinden birisiyle konuşmak ve ona danışmak öğrenci olarak 1-0 önde hissettiriyor. Teşekkürler KASİDER’in Değerli Üyeleri.”


“Mentorum Demet Hanım ile 8 Ekim’de gerçekleştirdiğimiz ilk görüşmemiz öncesinde heyecanlı ve proje sürecinin nasıl ilerleyeceği konusunda merak içerisindeydim. Görüşmemizde bu süreçte karşılıklı tecrübelerimizin ve planlarımızın doğrultusunda bir yol alacağımızdan konuştuk. Bu konuşma benim için çok motive edici ve rahatlatıcıydı. Demet Hanımla daha sonrasında yaptığımız görüşmelerde sektör hakkında bilip bilmediğim başlıca unsurlardan bahsederek ilerledik ve sonrasında hedef belirleme yönünde bilgi alışverişi yaptık. Bu görüşmeler sırasında mentorumun beni destekleyici konuşmaları, yararıma olacağını bildiği şeyleri bana aktarması ve bende gördüğü eksik veya artı noktalarla ilgili telkinlerde bulunması her zaman çok memnun kaldığım nokta oldu. Benim için en önemli nokta ise mentorumun kariyer planlamamda işimi iyi yapabilecek şekilde kendimi donanımlı hale getirmeme yardımcı olurken bir yandan ne istediğimin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak bana uygun olan şeyin ne olduğu konusunda araştırarak fikir edinmem için destekçi olmasıydı. Aynı zamanda kariyer planlaması dışında kişisel hayatımın gidişatı ve eğitimim dışında neler yaptığım gibi detaylarla da ilgilenerek vaktimi nasıl verimli bir şekilde kullanabileceğim konusunun üstünde de durarak bana destek oldu. Sigortacılıkta hedef olarak belirleyebileceğim bir noktayı seçtikten sonra bu hedefe ilerlerken kendime katmam gerekenler konusunda planlamalara başladık. Bu süre zarfında ne zaman geleceğim konusunda endişeye düşsem ve birçok şeyi aynı anda düşünmeye çalışsam ve odağımı kaybedecek gibi olsam mentorum çok net bir şekilde önceliklerim ve ne şekilde ipleri elimde tutabileceğim konusunda destekçi bir şekilde konuşarak iyi şeylere odaklı olmam için yardımcı oldu. Proje sürecinin hemen hemen ortalarında olmamıza rağmen görüşmeler sonrasında yolun başında düşündüğümden daha iyi bir sonuç alacağımı her seferinde hissediyorum. Demet Hanımın her görüşmemizden sonra kendimi daha iyi hissetmeme katkıda bulunması ve yapmayı hedeflediğim şeylerde en büyük destekçilerimden olması bu projede yer aldığım için çok şanslı olduğumu hissettiriyor. Umarım proje süreci sonlandığında karşılıklı olarak verdiğimiz emeklerin karşılığını alabiliriz ve gelecekte yer alacağım sektör için başarılı olup güzel yerlere gelebilirim. Projenin başlangıcından bu yana kendime olan özgüvenim arttı, odağım eskiye göre daha net ve bu yüzden atmayı planladığım adımlar daha belirgin ve güçlü olacak.”


“Sevgili mentörüm İrem Hanım’ ı KASİDER Öğrenci Kardeşim Projesi ile tanıdığım için ve önemli bir projenin içerisinde yer aldığım için çok mutluyum. Proje kapsamında yarı döneme geldiğimiz bu süreçte görüşmelerimiz çok akıcı, verimli ve güzel geçmekte. Mentörüm İrem Hanım’ın samimiyeti ve güler yüzüyle aktardığı iş ve kişisel deneyimleri, üniversite öğrencisi olarak birçok potansiyelimi fark etmeme olumlu katkısı oldu. Teorik derslerimin yanı sıra, mentörümün bana kattığı sektöre dair bilgi, önerileri, aktardığı tecrübeleri, aynı zamanda sorunları ele alma biçimi gibi kişisel gelişim konusunda katkıları ile hedefime ışık tutmakta. Projenin bana kattığı bakış açısı ve deneyimlerle iş hayatıma, kariyer hedefime daha emin adımlarla ilerleyeceğime inanıyorum. Bana bu deneyimi ve fırsatı sunan değerli KASİDER Başkanı Sema Tüfekçiler’e, KASİDER ailesine, İrem Hanım’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”


“Öncelikle bu projede yer aldığım için çok büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Mentörüm Aysun Hanım ile bu zamana kadar ayda en az ikişer kez olmak üzere görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Kendisiyle geçirdiğimiz zamanda profesyonel sigortacılık hayatıyla ilgili aldığım bilgiler dışında, günlük hayatımda kendimi geliştirmeye yönelik atabileceğim adımlarla ilgili çok fazla şey paylaştık. Bir örnek vermek gerekirse; planlı olmak. Aysun Hanım ile tanışana kadar böyle bir şeye ihtiyacım olduğunu bilmiyordum. Basit görünmesine rağmen hayatımı düzene sokan bu alışkanlık Aysun Hanım’ın bana kazandırdığı güzel alışkanlıklardan sadece bir tanesi. Şu anda Türkiye Sigorta’da Reasürans ve Özel Riskler departmanında uzun dönem stajımı yapmaktayım. Bu projeyle birlikte işyerinde gördüğüm pratik bilgilerin yanı sıra insan ilişkileri, network kurma gibi iş dünyasında gerekli birçok değeri sayın mentörüm Aysun Hanım ile çok güzel bir şekilde kendime katabildiğimi düşünüyorum. Hiçbir zaman olduğum yerde kalmayarak kendimi sürekli geliştirmem gerektiği düşüncesini benimsedim. Aysun Hanım’ın bu konuda bana desteğinin sonsuz olduğunu bilmek benim için çok gurur verici. Böyle değerli bir sektör üyesiyle görüşebilme, desteğe ihtiyacım olduğunda kendisine danışabilme imkânını bana sağlayan KASİDER’e teşekkürlerimi sunuyorum.”


“Kendimi geliştirmeye yönelik adım attığım, Sema Tüfekçiler önderliğindeki KASİDER projesi sayesinde kariyer yolum Hande Hanım ile kesişti. Projenin bize sunduğu imkanlar doğrultusunda Hande Hanım ile beraber yol almaya başladığım akademik hayatımda bir üniversite öğrencisi olarak sıfırdan başladığım noktadan sektöre hâkim bir noktaya geleceğime inanıyorum. Kendimi geliştirmeye ve yenilemeye açık kişiliğim projeye dâhil olmamın ve Hande hanımın etkisi ile beni bambaşka bir konuma getirdi. Üniversite hayatım boyunca edindiğim bilgileri proje sayesinde pekiştirerek ileri seviyelere taşıdığımı düşünüyorum. Öncelikle bizlere böyle bir imkânı yaratarak projeyi sunan Sema Hanım’a ve sonrasında bu imkânlar doğrultusunda hedeflerimiz için inşa edilmiş bu merdivenleri çıkarken elimden tutan Hande Hanım’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

İlginizi Çekebilir