Karantinada oyun tuzağı: Geçen yıl Türkiye’de 46 bin saldırı tespit edildi

 Karantinada oyun tuzağı: Geçen yıl Türkiye’de 46 bin saldırı tespit edildi

Türkiye’de 2020’nin üçüncü çeyreğiyle 2021’in ikinci çeyreği arasında popüler PC oyunları kılığında kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen yazılım kılığına girmiş 46 bin 616 kötü amaçlı saldırı tespit edildi. Saldırıların neredeyse beşte biri Truva Atları ve arka kapılar gibi kötü amaçlı yazılım türlerinden geldi. Böylece saldırganlar virüslü makineyi ele geçirip hemen her dosya veya veriyi çalabildiler. Veriler, araştırmacıların pandemi sırasında oyunla ilgili tehditlerdeki değişiklikleri değerlendirdiği Kaspersky’nin oyunla ilgili en son siber tehditler raporunda paylaşıldı.

Oyun endüstrisi, kullanıcıların evde kaldıkları süre boyunca alternatif eğlence araçları bulmaya yönelmesi sayesinde son 18 ayda benzeri görülmemiş bir büyümeye tanık oldu. Dünya bu yıl biraz daha güvenli hale gelse de, oyunlara olan talep devam ediyor ve sektörün daha da büyüyerek 2021 sonunda 175,5 milyar USD’lik yeni bir zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor. Kaspersky güvenlik uzmanları PC ve mobil cihazlara yönelik olası saldırılardan kimlik avı planlarına kadar, kullanıcılarının pandemi boyunca karşılaştığı oyunla ilgili çeşitli tehditlerin gözden geçirilmesi için bir araştırma düzenledi.

Bu trendin net bir resmini ortaya koyabilmek için Kaspersky, 2021’in en popüler 24 PC oyunu ve en iyi 10 mobil oyunu kılığında gizlenmiş kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen yazılımlarla yapılan saldırıları analiz etti.

Küresel araştırmanın sonuçları, PC oyunlarıyla ilgili siber tehditlerin 2020’nin ikinci çeyreğinde sokağa çıkma kısıtlamalarının getirilmesiyle hızla yükseldiğini ve dünya çapında 3.089.675 tespite ulaştığını gösterdi. Bu, 1,48 milyon saldırının tespit edildiği 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla %66’lık artışa karşılık geliyor. İlginç bir şekilde Türkiye’de farklı bir eğilim görüyor: Q1-Q2 2020 arasında 38.756 saldırı görürken, 2021 yılının ilk yarısında bu sayı neredeyse yarıya düştü ve 20.217 oldu. 

Minecraft, hem globalde hem Türkiye’de istenmeyen ve kötü amaçlı yazılımların dağıtımını gizlemek için en sık kullanılan oyun olarak, hem PC hem mobil kategorilerinin zirvesinde yer aldı. Minecraft’ın bu ezici popülaritesi, birden fazla sürümünün ve sayısız modunun olması gerçeğiyle açıklanabilir. Modlar genellikle kullanıcılar tarafından oluşturulur ve resmi değildir. Bu da kötü amaçlı yükler veya istenmeyen yazılımlar için uygun bir kamuflaj sağlar. 

Oyun kisvesi altında dağıtılan dosyaların çoğu cihaza diğer virüsleri ve reklam yazılımlarını yükleyebilen türden indiriciler olsa da, hem PC’de hem mobilde bazı kullanıcılar kripto paralara ve diğer finansal kaynaklara dair verileri çalmak için tasarlanmış Truva Atı Hırsızları dahil olmak üzere çok daha ciddi tehditlerle de karşı karşıya kaldı.

Esra Nur Mocu

İlginizi Çekebilir