“Kara Yaz”ın sigortacılara faturası 1.4 milyar dolar

 “Kara Yaz”ın sigortacılara faturası 1.4 milyar dolar

Avustralya’da 2019 sonunda başlayan ve 2020’nin başlarına kadar devam eden orman yangınlarının sebep olduğu sigortalı hasar netleşiyor. “Kara Yaz” olarak adlandırılan olaylarla ilgili olarak yapılan son tahminler sigortalı hasarın 1.4 milyar doları geçeceğini gösteriyor.

Her ne kadar pandemi 2020 yılında sahneyi tamamen devralmış olsa da, iklim değişikliğinin etkileri orta ve uzun dönemde hem insanlığın hem de finans/sigorta sektörünün önündeki en büyük risk. 2019’un sonunda başlayan ve 2020’nin ilk aylarında devam eden Avustralya orman yangınları, iklim değişikliği kaynaklı hasarların büyük resme bakıldığında küçük, münferit olay bazında bakıldığında ise büyük bir örneği. Afet hasarlarıyla ilgili veriler toplayan bağımsız Zürih bazlı kuruluş PERILS’in hesaplamalarına göre, Avustralya’yı kasıp kavuran söz konusu yangınların sigortalı hasarı 1.44 milyar doları buldu. Kuruluşun konu hakkındaki dördüncü ve nihai tahmini olan bu rakam, olaydan 6 ay sonra açıklanan bir önceki tahminden yaklaşık 7 milyon dolar daha yüksek. PERILS tarafından yapılan hasar tahminlerinde otodan konut sigortalarına kadar pek çok branş değerlendirmeye alınıyor.
Tahmin, 2019/2020 döneminde gerçekleşen orman yangınlarından elde edilen verileri ele alıyor. Bu verilerin büyük bir kısmı Avustralya sigorta pazarında faaliyet göstermekte olan şirketlerden geliyor. 20 Aralık 2019 ve 6 Ocak 2020 arasında gerçekleşen yangının etkisinin tepe noktasına ulaştığı dönem 168 saat (7 gün) sürmüştü. Özellikle bu dönemde gerçekleşen hasarın Avustralyalı reasürans ve sigorta şirketlerinin hasar tanımı ve ödeme şartlarına göre değerlendirilmesi gerçek sigortalı hasar rakamlarının ortaya çıkarılması konusunda çok değerli.

YERKÜRENİN “KARA YAZ”I

“Kara Yaz” olarak adlandırılan bu dönemden (Avustralya Güney Yarım Küre’de yer alıyor) 12 ay sonra yayınlanan raporda, orman yangınlarında 33 kişinin hayatını kaybettiği ve 24 milyon hektar ağaçlık arazinin kül olduğu belirtiliyor. 2019 yılının eylül ayında başlayan yangının tamamen söndürülmesi bir sonraki yılın mart ayını bulmuştu. En çok etkilenen eyaletler ise Yeni Güney Galler (hasarın %71’i), Victoria (%17) ve Güney Avustralya (%12) oldu.
Sigorta sektörünün yeniden inşa ve hayatın devamlılığı noktasında önemli bir rolü olduğunun bu olay sonucunda bir kez daha akıllara kazındığını belirten PERILS Asya-Pasifik Başkanı Darryl Pidcock, raporla ilgili yaptığı açıklamada “Üzerinden bir yıl geçmiş olsa da Kara Yaz böylesi büyük afetlerin yerel topluluklara vereceği yıkımı bize hatırlatmış oldu” diyor. Pidcock, büyük çaplı hasarlardan elde edilecek verilerin, yıkıcı orman yangınları gibi olayların doğasını anlamak için önemli bir ipucu olduğunu da vurguluyor.

UYDU GÖRÜNTÜSÜNDEN POSTA KODUNA

Titiz bir çalışmanın sonucu olan PERILS raporunda hem bireysel hem de ticari branşlardaki oto ve konut hasarları, posta kodlarına göre değerlendiriliyor. Sonrasında bu rakamlar binalar, eşyalar, meydana gelebilecek iş durmaları, yangın yoğunluğu ve hasar rasyoları göz önüne alınarak gözden geçiriliyor. Avustralya için daha önce oluşturulmuş hasar modellerinden faydalanılan uygulamada, uydu görüntüleri de hasarı tespit etmek için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir