İş’te Eşit Kadın Sertifikası için sigorta sektöründen işbirliği

 İş’te Eşit Kadın Sertifikası için sigorta sektöründen işbirliği

İş’te Eşit Kadın Sertifikası  almak isteyen sigorta sektöründeki şirketler, Sürdürülebilirlik Akademisi ve KASİDER işbirliği ile belgelendirilecekler.

Sürdürülebilirlik Akademisi iş dünyasında değişim yaratmak ve geleceği şekillendirmede etkili olmak üzere 10 yılı aşkın süredir sürdürülebilir iş modellerine geçiş için iş dünyası, kamu, üniversiteler ve sivil toplum ile işbirliği içinde çalışıyor. Sürdürülebilirlik Akademisi ve İngiliz denetim şirketi Intertek işbirliği ile iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar sunan kurumlara bağımsız bir denetim sonrası verilen İş’te Eşit Kadın Sertifikası ile özel şirketlerin, Sivil Toplum Kuruluşları’nın ve Yerel Yönetimler’in eşitlikçi yaklaşımları ile bu yöndeki dönüşümün desteklenmesi hedefleniyor. Kurumlara Yönetim Sistemi, İşe Alım ve Çalıştırma, İş Sağlığı ve Güvenliği, Tedarik Zinciri ve Sosyal Etki ana başlıklarında yapılan denetimler sonucuna göre verilen İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nın geçerlilik süresi 2 yıl.

İŞ DÜNYASI DÖNÜŞÜMÜ İÇİN ÖNEMLİ ÖRNEKLERDEN OLACAK

2019 yılı Haziran ayında sigorta sektörü özelinde kadınlara verilen hakların korunması ve her alanda eşitliğin sağlanması için kurulan Kadın Sigortacılar Derneği (KASIDER), İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nın sektörlerinde tanıtılması ve yaygınlaştırılması için Sürdürülebilirlik Akademisi ile işbirliğine imza attı. 5 Mart 2020 tarihinde KASİDER’in organizasyonu ile bir araya gelen sigorta sektörünün önde gelen şirketlerine Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu üyesi Semra Sevinç tarafından İş’te Eşit Kadın Sertifikası tanıtıldı.

Semra Sevinç konuşmasında; “Sürdürülebilir kalkınma ve büyüme için tüm alanlarda adil ve eşit fırsata dayalı yönetim modelinin olması büyük önem taşıyor. Bugün her 3 kadından sadece 1’inin iş dünyasında olması, her 6 milletvekilinden yalnızca 1’inin kadın olması alınacak çok yol olduğunu gösteriyor. Kadının kurumlarda adil ve eşit koşullarda çalışması ile ilgili kurum yöneticilerinin taahhütte bulunmanın ötesinde bir şeyler yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu amaç ile yola çıktık ve yanımıza dünyanın sosyal uygunluk denetimleri alanında en güçlü kurumlarından biri olan Intertek denetim şirketini aldık. Birlikte İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı oluşturduk.5 alanda yapılan denetimler ile kurumlarda kadınların eşit ve adil koşullarda çalıştığı belgeleniyor. Kurum itibarı, çalışan bağlılığı, SKA uyumu gibi pek çok alanda kurumlara katkısı olan ve daha iyi bir gelecek için yapılan çalışmaların önemli örneklerinden biri olan İş’te Eşit Kadın Sertifikası için bugün KASİDER ile çok güçlü bir işbirliğine imza atıyoruz. Bu işbirliğinin iş dünyası dönüşümü için önemli örneklerden biri olacağına inanıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir