Insurtech Tractable’a 25 milyon dolar yatırım

 Insurtech Tractable’a 25 milyon dolar yatırım

Dünyanın en büyük insurtech girişimlerinden biri olan Tractable, geçtiğimiz günlerde yapılan fonlama turunda 25 milyon dolar yatırım alarak toplam sermayesini ikiye katladı.

Londra bazlı insurtech girişimi Tractable, Kanadalı yatırım fonu Georgian Partners tarafından yürütülen fonlama turunda 25 milyon dolar yatırım aldı. İnsan ögesi yerine bilgisayar görüşü kullanarak kaza ya da felaketlerde oluşan hasarları yapay zeka yardımıyla tespit etmeyi vadeden girişim böylece günümüze kadar toplam 55 milyon dolar yatırım toplamış oldu. Halihazırda yatırımcı olarak yer alan Insight Partners ve Ignition Partners gibi şirketlerin de tekrar katıldığı son fonlama turunda şirket neredeyse aldığı yatırımları ikiye katladı.

SÜREÇLERİ 10 KAT HIZLANDIRACAK

Sektörde ses getiren ve sigorta şirketleri tarafından yakından takip edilen  insurtech uygulamalarından biri olan Tractable, trafik kazaları ya da doğal afetlerde sigorta şirketlerinin cevap zamanını 10 katına kadar çıkarmayı hedefliyor. Yapay zekanın fotoğraf üzerinden hasar ve tamir masraflarını saptadığı uygulamada uydu, drone ve akıllı telefondan alınan görüntüler belirli bir algoritma içerisinde işlenerek kullanılıyor. Hasar yapay zeka tarafından tespit edildikten sonra tazminat ödemeleri kısmına geçiliyor. İşlem sırasında test giden bir konu olmaması durumunda hasardan tazminata kadar olan süreç Tractable tarafından yönetilmiş oluyor. 

3 KITADA 100 ÇALIŞANI OLAN INSURTECH

2 yaşındaki insurtech’e yatırım yapan şirketler arasında İngiliz Ageas, Fransız Covea, Japon Tokio Marine ve Polonyalı Talanx-Warta gibi büyük sigortacılar yer alıyor. Bu turda gelen yatırımların operasyonları büyütmeye ve uluslararası ayak izini genişletmeye harcanması bekleniyor. Girişimin kurucuları tarafından yapılan açıklamaya göre uluslararası 9 pazarda müşterileri bulunuyor. Bunun yanında ABD ve İngiltere’de açılan ofislerin yanına Asya’daki müşterilere hizmet vermesi beklenen Japonya ofisi de geçtiğimiz günlerde kuruldu. Bu ofislerde 100’den fazla çalışan bulunuyor. 

 

İlginizi Çekebilir