InsurTech/ReInsurTech alanında ezberleri bozan bir girişim: CoSure

 InsurTech/ReInsurTech alanında ezberleri bozan bir girişim: CoSure

Insurtech girişimi CoSure’un risk transferinin dijital bir ortamda yapılmasını ve tüm operasyonel süreçlerin online yönetilmesini sağladığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Sema Tüfekçiler; bu avantajların hız, verimlilik ve güvenliğin yanında daha iyi analiz olanakları da sağladığını belirtti.

Ülkemizde sigorta sektörüne yönelik ürün ve hizmet sunan startup girişimlerin sayısının artması bizleri çok sevindiriyor. Özellikle salt bu alana odaklanan ve global ölçekte başarı yakalamayı hedefleyen yeni Türk insurtech girişimlerinin çıkması çok heyecan verici. İşte tam bu tanıma giren yeni bir girişimi sayfalarımızda konuk ediyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde sektöre hizmet sunmaya başlayacak olan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sema Tüfekçiler ile keyifli bir sohbet yaptık.

Sema merhaba. Bize kısaca CoSure’u tanıtır mısın?

CoSure, sigorta endüstrisinde blockchain ve yapay zekâ tabanlı, risk transferlerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak, abonelik tabanlı (SaaS) bir pazaryeri platformudur.

Güvenilir, şeffaf, etkin, yenilikçi, rekabetçi ve sürdürülebilir bir işlem platformu sunuyor ve geleceğin risk alım satım piyasalarında, transfer süreçlerini güçlendirerek, daha güvenli ve şeffaf bir şekilde kapasite sağlayıcılar ve teminat arayanlar arasındaki iletişimi sağlayan küresel bir pazaryeri olmayı hedefliyoruz.

Kapasite sağlayıcı ve teminat arayanlar arasında kurulmuş, dijital bir köprü olmayı istiyoruz.

CoSure platformu sektördeki oyunculara hangi faydaları sağlayacak?

Riskin alım satım işleminin platform üzerinden ve tamamı ile dijital bir ortamda yapılması ve sonrasındaki tüm operasyonel süreçlerin online olarak uçtan uca takip edilebilmesi için gerekli olan altyapı CoSure tarafından hazırlandı. Bu sayede, hız, verimlilik, güvenlik gibi faydalara ek olarak, platformda elde edilen veriler ile akıllı analizler yapılarak, risk alıcı ve risk sağlayanların tamamı ile dijitalleşen süreçten yüksek derecede yararlanması sağlanacak.

İNSAN HATASINI, VAKİT VE NAKİT MALİYETLERİNİ AZALTACAK

Söz konusu faydalar, penetrasyonun genişlemesi, yeni pazarlara ve yeni risklere erişilebilmesi, underwriting kalitesinin, hızının, şeffaflığın ve güvenliğinin artırılması, datanın yapısallaşması, anlamlı bir veri haline getirilmesi ve böylelikle insan hatalarının, vakit ve nakit maliyetlerin azaltılması olarak kısaca özetlenebilir.

Peki, CoSure sisteminin işleyişi nasıl olacak?

Platformun ilk iterasyonu olan koasürans modülünde, koasürans desteği aranırken sigorta şirketlerinin birbirlerine gönderdiği manuel olarak hazırlanmış olan tüm bilgi ve belgeler standartlara uyumlu olan bir format ile dijital olarak sisteme yüklenecek. Tüm bu süreçler KVKK / GDPR uyumlu olarak ve güvenli bir şekilde sistemde saklanacak. Dijital olarak imzaların alınması ve plasmana dahil olan tüm şirketlerin dokümanlarının online olarak depolaması da sağlanacaktır. Ayrıca, sistem üzerinde transferi gerçekleşmiş tüm riskler için her bir şirket adına cari ay için kümül, debit ve credit note’lar da dijital olarak hazırlanarak, şirketlerin muhasebe departmanlarının kontrol ve onayına sunulacak. Üstelik RPA robotları sayesinde kolaylıkla entegrasyonlar sağlanarak, ana sigortacılık sistemlerinde tüm bu işlemlerin monitor edilmesini de sağlıyor olacağız.

YAPAY ZEKA TAVSİYE VE ÖNERİLERDE BULUNACAK

Sonraki aşamalarda hangi ek özellikler devreye girecek?

Platformun ilerleyen iterasyonlarında ihtiyari reasürans, trete gibi diğer reasürans operasyonları da tıpkı koasürans modülünde olduğu gibi aynı özelliklerle sisteme dahil ediliyor olacak.

CoSure platformunda kullanılan yapay zekâ, platform içerisindeki büyük veriyi ve aynı zamanda platform kullanıcılarının risk iştahlarını da analiz ederek, kullanıcılara en uygun olan tavsiye ve önermelerde bulunacak. Bu da kullanıcıları daha üretken hale getirerek, yaptıkları işin kalitesini daha da artıracak. Daha fazla bilgiye sahip olmak, işlerine daha odaklanmış bir bakış açısına sahip olmalarını ve daha iyi kararlar almalarını sağlayacaktır. Örneğin, özel bir iş koluna ait plasmana çıkıldığında, yapay zekâ sizin daha önce en fazla tercih ettiğiniz şirketlere sizi otomatik olarak yönlendirecek veya yine aynı endüstri kolunda daha önceki poliçelerinizde kullandığınız klozları otomatik olarak size gösterecek veya yine aynı endüstri koluna ait daha önceki en büyük 100 işinizde kullanmış olduğunuz muafiyet miktarlarını size tavsiye olarak sunabilecektir. Ek olarak, plasmana dahil olan tüm tarafların süreçlerini hızlandırmak için, riziko teftiş raporu veya hasar ekspertiz raporları da talep edildiği durumlarda entegre durumda olacaktır.

COSURE BLOCKCHAIN KULLANIMINDA DA İDDİALI

Yeni nesil teknolojileri etkin kullandığınız ve platformu buna göre planladığınız anlaşılıyor.

Son iterasyon olan Global Risk Trade modülü ile, CoSure üyelerinin her türlü risk ticareti ve fon yönetimi için ekosistem içindeki varlıklarını blockchain üzerinde takas etmelerine de olanak sağlanacak.

Sistem üzerinde her bir risk için dijital ayak izlerini takip ederek, şirketlerin ileriki dönemde daha geniş parametreler ile underwriting yapabilmelerine de fırsat sunuyor olacağız. Akıllı dashboardlar, datayı yapısal olarak anlamlı hale getirerek, detaylı analizlerini yapan yapay zekâ analitikleri ve son iterasyonda yer alacak blockchain ile yeni nesil teknolojilerin kullanımı konusunda oldukça iddialıyız.

Peki sektör oyuncuları CoSure ürünlerini nasıl kullanacak?

Ana kullanıcılarımız sigorta şirketleri, reasürans şirketleri ve brokerler olacak. Platforma giriş üyelik ile başlıyor. Şirketlerin stratejik olarak iş ve çalışan profillerinin, kullanıcı bazında ve detaylı bir şekilde oluşturulması ile devam ediyor ve seçilen üyelik modeli doğrultusunda özelliklerin platforma yüklenerek kullanıma başlaması ile dijital yolculuk anında başlamış oluyor.

Avatar

Okan Utkueri

okanutkueri@gmail.com

İlginizi Çekebilir