“Esas riskler farkında olamadığımız güvenlik açıkları”

 “Esas riskler farkında olamadığımız güvenlik açıkları”

Köşe yazarımız Okan Utkueri, Sigortacı Gazetesi Instagram canlı yayınında Bugbounter Kurucu Ortakları Arif Gürdenli ve Murat Lostar’ı konuk etti. Canlı yayının konusu ise siber riskler oldu.

Sigortacı Gazetesi, Instagram kanalı üzerinden düzenlediği canlı yayınlarla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. 21 Ocak Perşembe saat 19:30’da köşe yazarımız Okan Utkueri, Bugbounter Kurucu Ortakları Arif Gürdenli ve Murat Lostar’ı konuk etti. Canlı yayının konusu ise her zaman gündemimizde yerini alan siber riskler oldu.

Türkiye’deki şirketlerin %85’inin KOBİ olduğunu söyleyen Gürdenli, “Şirketler ne kadar uğraşırsa uğraşsınlar, esas risklerin henüz farkında olamadıkları güvenlik açıkları mevcut. Dijitalleşmeyle beraber uygulamalar sürekli gelişiyor, yeni özellikler ekleniyor. Yapılan her değişiklik arkasında potansiyel açığı beraberinde getiriyor. Esas riskler farkında olamadığımız güvenlik açıkları. Her zaman bir açık olduğuna inanmak gerekiyor. Kurumlar güvende olmaya çalışırken, hackerlar da tüm bu güvenlik açıklarını bulabilmek amacıyla da birbirleriyle yarışıyor” dedi.

Siber saldırıların nasıl gerçekleştiği, kötü niyetli hackerların iş yapış süreçlerini canlı yayında anlatan Murat Lostar, siber saldırılardan korunma ipuçlarını ise şöyle sıraladı:”Cep telefonlarımız artık bilgisayarlarımız kadar güçlü cihazlar. Uygulamaları sadece mağazadan indirmeye özen göstermek gerekiyor. Telefonun güvenliği için bir yazılım veya antivirüs programı kullanmak oldukça önemli.”

İlginizi Çekebilir