İngiliz sigorta pazarında COVID-19 etkisi: Oto sigortalarında tazminat talepleri %19 düştü

 İngiliz sigorta pazarında COVID-19 etkisi: Oto sigortalarında tazminat talepleri %19 düştü

İngiliz Sigortacılar Birliği’nin açıkladığı verilere göre oto sigortalarında tazminat talepleri 2020 yılında %19 düşüş yaşadı. Trafik kazası kaynaklı bedeni hasar ödemelerinde %13’lük artış görülürken, kasko tarafında ise tazminat talepleri son 4 yılın en düşük seviyesinde seyretti.

İngiliz Sigortacılar Birliği (ABI) 2020 yıl sonu verilerini paylaştı. Açıklanan bilgilere göre oto sigortaları tarafında tazminat talepleri 2020 yıl sonunda %19 oranında düşüş yaşadı. Sigortacılar bu düşüşü pandemi kısıtlamalarının etkisiyle beraber trafikteki araç sayısının azalmasına bağlıyor. Sigortacıların tazminat ödemesi yaptığı dosyaların oranı ise %6 oranında geriledi. Trafik kazası kaynaklı bedeni hasar ödemelerine bakıldığında ise %13’lük artış görülüyor. Bu artış trafiğe çıkan az sayıdaki aracın daha fazla kaza yaptığını gösteriyor.

SON 4 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Kasko tarafına bakıldığında ise durum benzerlik gösteriyor. 2020 yılında kasko tarafında yapılan tazminat ödemeleri son 4 yılın en düşük seviyesinde kaldı. Pandemi boyunca oto sigortacıları sigortalılarına bir dizi destek ve yardım sağladı.

ABI Hayat Dışı Sigortalar Birim Yöneticisi Laura Hughes, “Pandemi birçok sürücüyü sürüş alışkanlıklarını değiştirmeye zorladı. Sokağa çıkma kısıtlamaları yollarda çok daha az aracın olmasına yol açarken bu durum, oto sigortalarında tazminat taleplerine de düşüş olarak yansıdı. Pandemi sonrasında sigortacılar, primlerde taksitlendirme ve diğer ek destekler olmak üzere sigortalılarına bu dönemde fırsatlar sundular” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir