Her Yaşta Fonu destekli ‘İz Bırakıyoruz’ projesi hayata geçiyor

 Her Yaşta Fonu destekli ‘İz Bırakıyoruz’ projesi hayata geçiyor

AgeSA, yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konulardaki çalışmaları desteklemek amacıyla oluşturduğu Her Yaşta Fonu ile sivil toplum kuruluşlarına hibe desteği sağlıyor. Fon kapsamında hibe kazanmayı hak eden sivil toplum kuruluşlarından Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), İz Bırakıyoruz projesini hayata geçirmek için proje kolaylaştırıcı gençlerini seçti. 

Sabancı Holding ve Ageas iştiraki AgeSA, Her Yaşta Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV) koordinasyonunda Her Yaşta Fonu’nu hayata geçirmişti. Yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konularda projeler yürüten sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla oluşturulan fona yapılan başvuruların değerlendirilmesinden sonra 4 farklı sivil toplum kuruluşunun 5 projesi toplamda 400 bin TL’ye ulaşan hibeden yararlanmaya hak kazanmıştı.

Fon kapsamında hibe almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşlarından Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), İz Bırakanlar Projesi, kolaylaştırıcı gençleri seçmek için bir ilan açmıştı. İlana Türkiye genelinden toplam 148 başvuru alındı. Gelen başvuruların fazlalığı nedeniyle 30 olarak belirlenen kolaylaştırıcı genç sayısı 35’e çıkartıldı. Proje ile 65 yaşını aşmış 60 kişinin öz yaşam hikâyelerinin anlatı yoluyla kayda geçirilmesi sağlanıyor. Bu sayede yaşlı insanların psikososyal iyilik hallerinin geliştirilmesini amaçlanıyor. Projenin, tıp, psikoloji ve rehberlik dalında çalışan 35 gencin rehberliğinde yürütülmesi planlanıyor. Seçilen proje kolaylaştırıcısı gençler, 11-12 Aralık tarihlerinde eğitim almaya başladı.

‘JENERASYONLAR ARASI KÖPRÜYÜ SAĞLAMLAŞTIRACAK BU PROJE İÇİN OLDUKÇA HEYECANLIYIZ’

AgeSA Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Roşan Dilek projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projemizin bir parçası olan Her Yaşta Fonu’ndan hibe almaya hak kazanan Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), önemli bir projeye imza atıyor. Hikâyelerin gücüne her zaman inanan biri olarak, projenin büyük ses getireceğine ve başarılı olacağına inanıyorum. Üstelik projenin gençlerle 65 yaş üstü insanları bir araya getirecek olması da ayrı bir öneme sahip. Jenerasyonlar arası köprüyü de sağlamlaştıracak bu proje için oldukça heyecanlıyız. Tıp, psikoloji ve rehberlik dalında çalışan gençler için de çok önemli bir fırsat olan bu proje, onlara eşsiz bir deneyim yaşatacak.”

İlginizi Çekebilir