Gezi teknelerine sigorta zorunluluğu getirildi

 Gezi teknelerine sigorta zorunluluğu getirildi

Turizm sezonunun başlamasına kısa bir süre kala yapılan yeni düzenleme ile deniz turizminde kullanılan gezi ve eğlence amaçlı tekne ve yatlar, ticari yatlar, günübirlik gezi tekneleri yaşanabilecek olası kazalarda yolcuların uğrayacakları bedeni zararlara karşı zorunlu sigorta yaptıracak.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile deniz turizmi araçları da zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamına alındı. Böylece, yıllardır tartışmalara da konu olan deniz araçlarının sigorta konusu çözüme kavuşmuş oldu.

Turizm bölgelerinde binlerce günlük tur düzenleyen gezi tekneleri, her yıl sezonda milyonlarca turisti taşıyor. Uluslararası denizcilik kurallarına göre de 12 ve üzeri yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının olası kazalarda yolcuların uğrayacakları bedeni zararlara karşı P&I sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Ancak gezi tekneleri bu sigortayı yaptırmadığı için hem yerli hem de yabancı turistler sigortasız tatil yapıyorlardı. Sigorta olmadığından dolayı da meydana gelen kazalar uluslararası davalara bile konu oluyordu.

Gezi teknelerinin sigortası Turizm Bakanlığı yönetmeliğine göre düzenleniyor ancak bu yönetmelik sadece kasko gibi teknenin gövde sigortasını zorunlu tutup çalışma iznini de bu sigortaya göre veriyordu; P&I’ı ise zorunlu tutmuyordu. Tekne sahipleri de her turizm sezonunda maliyetleri artırdığı gerekçesiyle sigorta yaptırmamakta ısrarcı oluyordu. Son yapılan bu düzenlemeyle deniz turizminde kullanılan gezi, eğlence amaçlı tekne ve yatlar, ticari yatlar, günübirlik gezi tekneleri zorunlu olarak sigorta yaptıracak.

İlginizi Çekebilir