Fiziksel sınırların olmaması siber risklerin tehdit boyutunu artırıyor

 Fiziksel sınırların olmaması siber risklerin tehdit boyutunu artırıyor

Salgının hız kazandırdığı uzaktan çalışma süreci ile beraber siber riskler de giderek artış gösteriyor. Türkiye’de son dönemde büyük ses getiren bir siber saldırıdan 21 milyon kişi etkilendi. Sektör temsilcileri ise hasarın telafisinin siber sigortalardan geçtiğine dikkat çekti.

Siber riskler ve sigorta pazarına etkileri ile ilgili manzara her geçen gün yeniden şekillenerek değişiyor. Fidye yazılımı ve sessiz siber saldırılar 2020 yılının son çeyreğinde kaçınılmaz bir konu haline geldi. Son yıllarda giderek artan ve her sektörde fazlasıyla görülen siber saldırıların hem ciddiyeti hem de sıklığı yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Saldırıların yarattığı etkiler de sigortacılar için önemli endişelere yol açıyor.

Teknoloji ve dijitalleşme sadece sosyal hayatımızda vakit geçirdiğimiz bir alan değil, iş süreçlerinin de vazgeçilmezi olarak kabul görüyor fakat sağladığı faydaların dışında bir o kadar da riski beraberinde getiriyor. Özellikle salgının hız kazandırdığı uzaktan çalışma ve iş süreçlerinin ekranlara taşınması durumu olası riskleri ve fırsatçıları da giderek artırıyor.

21 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ SALDIRIDAN ETKİLENDİ

Siber risklerin getirdiği zararların en dikkat çeken tarafı ise fiziksel sınırları olmaması. Oto sigortalarında hasar, ekspertiz, ödeme gibi süreçler şeklinde sınırlanamaması ve risk modellemelerinin zorlu olması, siber risklerin yarattığı tehditi göz korkutucu boyuta ulaştırabiliyor. Ülkemizde son dönemlerde yaşanan en büyük siber saldırı Yemeksepeti’nde oldu. İddialara göre, yaşanan saldırıda 21 milyon 504 bin 83 kişinin etkilendiği, kişilerin kullanıcı adı, adres, telefon, e-posta, şifre ve IP bilgilerinin saldırıyı yapanlar tarafından görüntülendiği düşünülüyor. Yemeksepeti tarafından yapılan açıklamada ise kullanıcıların kredi kartı ya da finansal verilerinin bu saldırıdan etkilenmediği belirtildi.

HASAR ORTALAMASI %500 ORANINDA ARTTI

Küresel sigorta ve reasürans brokeri Aon’un ABD verilerine göre, fidye yazılım etkinliğinin 2018’in sonundan bu yana yüzde 300’ün üzerinde artış yaşadı. Henüz sonuçlandırılmamış birçok tazminat talebi olduğundan, bu rakamın daha da artış göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor. 2017 yılının başından bu yana dosya sayılarında %350’den fazla artış kaydettiğini açıklayan Aon aynı dönemde kaydedilen hasarların ortalamasının %500 oranında artış yaşadığına da dikkat çekti.

Sigortacılık; önemli ölçüde veri işleyen, hizmet verilen sigortalılarının kişisel bilgilerinden hasar süreçlerinin kayıtlarına kadar birçok datayı bünyesinde barındıran bir ekosistem olma özelliğine sahip.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri siber risklerin sigorta koruması altında olması gerektiği konusunda ortak noktada buluşuyor. TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, dijitalleşme arttıkça yükselen siber risklerin farkında olunması gerektiğine dikkat çekerken, dijitalleşmenin getirdiği yeni durumlar karşısında siber riskleri en aza indirmek için sigortalanmanın önemine dikkat çekti.

Ray Sigorta İcra Kurulu Üyesi, Teknik ve Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Eyüphan Daldal ise, “Saldırı ve risklere önlem alınması adına, bir iş gününün uzaktan yönetilmesi için siber güvenliğin sağlanması, ağların ve verilerin korunması şirketlerin en önemli gündem maddesi olmalı.

Sigorta sektörü oyuncuları olarak bizler de farkındalığın oluşturulmasında rol almalıyız” diyor. Veri güvenliği ve iş sürekliliğine konusuna dikkat çeken Allianz Türkiye Oto Dışı Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Öktem Örkün, “Özellikle veri güvenliğinin ve iş sürekliliğinin sağlanması açısından siber sigortaların önemi her geçen gün artıyor. Global pazarda siber sigortalarla ilgili beklenen bir artış var. 2021-2025 yılları arasında siber sigorta hacminin 7,8 milyar dolardan 20,4 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor” bilgilerini verdi.

Quick Sigorta Kurumsal ve Bireysel Riskler Teknik Koordinatörü Deniz Canikli Edinçgil, “Hayatımızın tüm anında yer alan bilgisayar ve uygulama kullanımları arttıkça nam-ı diğer biz online yaşadıkça ileriki dönemlerde bireysel ve kurumsal siber riskler ve e-dolandırıcılıkla artarak baş başa kalacağımız kaçınılmaz riskler olacaktır” açıklamalarında bulunurken, Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz ise, “Kişisel verilerin çalınmasına yönelik önlemlerin alınmaması, bu konuda bilinç düzeyinin artırılmaması kişiler için geri dönülmesi zor kayıplara yol açabilir” diyerek siber risklerin yaratabileceği büyük hasarlara dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir