Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu: BES, 2020’de enflasyonun 2 katı getirdi

 Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu: BES, 2020’de enflasyonun 2 katı getirdi

5N1S söyleşimize katılan ve BES’in ortalama getiri olarak 2020 yılında enflasyonun 2 katı getiri sağladığını söyleyen Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, pandemiye rağmen sisteme girişin 2020 yılında 1 milyon katılımcıyı geçtiğini aktardı.

Bireysel Emeklilik Sistemi son 5 yıldır ortalama getiriye bakıldığında enflasyonun oldukça üzerinde bir getiri sağlıyor. Ali Haydar Elveren’in moderatör olarak yer aldığı 5N1S söyleşimize katılan Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, pandemiye karşın sisteme girişin 2020 yılında 1 milyon katılımcıyı geçtiğini ifade etti. “Pandemi dönemi bireysel emeklilik açısından baktığımızda büyümesini yine sürdürdü. Toplumsal olarak tasarrufun öneminin hissedildiği bir yıl oldu” diyen Öztürkoğlu, BES fonları ile ilgili şunları söyledi: “BES katılımcılarına piyasadaki bütün finansal unsurları fon olarak sunuyor. Altın yatırımcısına altın fonu, döviz yatırımcısına döviz fonu gibi. Toplamına baktığımızda BES’in getirilerinde vatandaşa yansıyan şey, doğru zamanda doğru fonda olma ile ilgili.” 2020 yılında BES’in enflasyonun 2 katı getiri sağladığına dikkat çeken Öztürkoğlu, BES’in ayrıca son 5 yılda da enflasyonun üzerinde getiri sağladığını hatırlattı.

‘18 YAŞ ALTINDA 22 MİLYON POTANSİYEL VAR’

Tasarrufun önemini belirten Öztürkoğlu, “Tasarruf eksikliğini ne kadar fazla giderirsek ülke olarak ekonomik krizlere de daha az maruz kalacağız ve daha az etkileneceğiz” dedi. 18 yaş altı bireylerin sisteme katılmasıyla ilgili de yorumlarda bulunan Öztürkoğlu, “18 yaş altı kişiler de BES’e girebilmesi çok kıymetli. 18 yaş altında yaklaşık 22 milyon gencimiz var. Sektör açısından baktığımızda 22 milyon kişi potansiyel daha var. Gençlerin sisteme girmesine yönelik cazibe unsurlarını da yaratmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir